اسفند ۲۴, ۱۳۹۹

۵ تکنیک نقاشی با قطره چکان برای کودکان

توسط | اسفند ۲۴, ۱۳۹۹ | هنرهای زیبا

نقاشی با قطره چکان

نقاشی با قطره چکان روشی سرگرم کننده و منحصربه‌فرد برای خلق یک کاردستی یا اثری هنری است. این اثر هنری علاوه بر زیبایی، مهارت‌های حرکتی در کودکان را نیز تقویت می‌کند. در ادامه چندین روش مختلف نقاشی با قطره چکان را برای ایجاد یک اثر هنری زیبا معرفی خواهیم کرد. با این مقاله همراه باشید.

۵ روش برای کشیدن نقاشی با قطره چکان

مواد لازم اولیه برای نقاشی با قطره چکان در روش‌های مختلف تا حد زیادی یکسان است. به همین دلیل، ابتدا مواد لازم را در حالت کلی معرفی می‌کنیم. سپس، تکنیک‌های نقاشی با قطره چکان را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

مواد لازم:

  • کاغذ مخصوص آبرنگ
  • مداد
  • قطره‌چکان
  • رنگ مایع آبرنگ
  • شاسی نقاشی (برای تکنیک شماره ۱)
  • یک کاسه بزرگ (برای تکنیک شماره ۲ )
  • قلم‌موی متوسط (برای تکنیک شماره ۳)
  • دستمال کاغذی و زیر دستی (برای تکنیک شماره ۴)
  • رنگ غذا و آب (در هر تکنیکی می‌توانید از آن استفاده کنید)

نکته ۱: چرا باید از کاغذ مخصوص آبرنگ استفاده کرد؟ اگر کاغذ دیگری را انتخاب کنید، نتیجه کار، یک نقاشی مچاله با رنگ‌های درهم و برهم خواهد شد. اما، در هر صورت برای اینکه کاغذ مچاله نشود، بهتر است قبل از نقاشی، پشت کاغذ را به‌صورت X ضربدر بزنید تا بعد از استفاده از آبرنگ، کاغذ مچاله نشود.

نکته ۲: توجه کنید که می‌توانید به‌جای آبرنگ از رنگ غذا نیز استفاده کنید. اما رنگ غذا غیرقابل شست‌ و شو است و هنگام تمیز کردن محیط نقاشی ممکن است دچار مشکل شوید.

۱. نقاشی با قطره چکان روی شاسی نقاشی

نقاشی با قطره چکان روی شاسی نقاشی

این نقاشی مخصوص کودکان خردسال است. برای تقویت مهارت‌های حرکتی کودکان نوپا و تشخیص رنگ‌ها و ترکیب آن‌ها باهم فعالیت بسیار مناسبی است.

نقاشی با قطره چکان عضلات انگشتان کودک را برای در دست گرفتن مداد در آینده آماده می‌کند. درعین حال، نقاشی روی یک سطح عمودی مهارت حرکتی کودک در قسمت مچ دست‌ها را قوی‌تر می‌کند. پس این روش هم یک سرگرمی خوب و هم یک کلاس آموزشی است.

ابتدا یک سینی تهیه کنید. آن را در قسمت زیرین شاسی نقاشی عمودی قرار دهید تا رنگ‌ها بر روی آن چکه کند. می‌توانید به‌جای استفاده از آبرنگ مایع، از ترکیب آب و رنگ غذا نیز استفاده کنید.

به کودک نشان دهید که چگونه قطره‌چکان را داخل ظرف رنگ قرار داده، سپس، آن را فشار دهد و رنگ را به داخل قطره‌چکان هدایت کند. برای چکاندن رنگ بر روی کاغذ چگونه کاهک قطره‌چکان را رها کند. سپس، همین کار را برای سایر رنگ‌ها انجام دهد و یک نقاشی رنگارنگ ایجاد کند.

۲. نقاشی رنگین کمان

نقاشی رنگین کمان

برای شروع کار ابتدا بهتر است با مداد طرح رنگین کمان را روی کاغذ مخصوص آبرنگ رسم کنید. از آنجایی‌ که رسم کمان برای بچه‌ها ممکن است با دردسر همراه باشد یا بچه‌ها نتوانند از پس آن بربیایند، بهتر است به کمک یک کاسه بزرگ کمان‌ها را رسم کنید.

کاسه را روی کاغذ قرار دهید. دور نیمه بالایی کاسه را که خود یک کمان است، با کمک مداد خط بکشید. سپس، برای ادامه کار رسم کمان‌ها را تا پایین صفحه ادامه دهید.

در این مرحله برای تکمیل نقاشی با قطره چکان، رنگ‌ مایع آبرنگ را در هفت رنگ رنگین‌کمان آماده کنید. برای هر رنگ یک قطره‌چکان مجزا استفاده کنید که رنگ‌ها مخلوط نشوند. رنگ و آب را به نسبت یک به یک مخلوط کنید. این نوع ترکیب کیفیت رنگ را حفظ می‌کند.

در اضافه کردن رنگ به کمان‌ها بسیار دقت کنید. چرا که اگر قسمتی از کار خراب شود، پاک کردن آن دشوار یا غیر ممکن است.

به کودک کمک کنید که بتواند با قطره‌چکان به‌راحتی کار کند و از نقاشی لذت ببرد. هر قطره‌چکان را با یک رنگ پر کنید. قطرات رنگی را پشت سرهم و در اندازه کوچک روی هر کمان بچکانید. اجازه دهید نقاشی کاملا خشک شود. سپس، می‌توانید آن را جابه‌جا کنید.

۳. نقاشی روی کاغذ مرطوب

در این روش ابتدا سطح کاغذ مخصوص آبرنگ را با کمک قلم‌مو به آب آغشته کنید. رنگ‌های دلخواه‌تان را در ظرف‌های مجزا آماده کنید. اگر می‌خواهید رنگ‌ها حالت سرزنده‌تر و شاداب‌تری داشته باشند، می‌توانید آن‌ها را با مقدار کمی آب مخلوط کنید یا اصلا مخلوط نکنید.

اگر ظرف‌ کافی برای ترکیب رنگ‌‌ها باهم را نداشتید، می‌توانید از قالب‌های یخ‌ مکعبی شکل یا در نوشابه برای نگه داشتن رنگ‌ها استفاده کنید. نحوه استفاده از قطره‌چکان را به فرزندتان بیاموزید تا او کم‌کم با فشردن کلاهک بالای آن، اجازه دهد رنگ وارد قطره‌چکان شود. سپس، چند قطره را متناسب با طرحی که در ذهنش است را روی کاغذ بچکاند و یک نقاشی رنگارنگ زیبا خلق کند.

کودک می‌تواند تخیلش را به‌کار گیرد. به‌طور مثال، اینبار رنگ‌ها را روی هم بچکاند و منتظر شود تا رنگ بر سطح کاغذ پخش شود و نتیجه کار را ببیند. برای هیجان بیشتر می‌تواند همزمان از دو قطره‌چکان با دو رنگ متفاوت نیز استفاده کند.

۴. نقاشی روی دستمال کاغذی

نقاشی با قطره چکان

لذت نقاشی روی دستمال کاغذی در سادگی مراحل انجام آن است. لازم نیست همه چیز را به نحو احسنت انجام دهید. در واقع هیچ معیاری برای صحیح و غلط انجام دادن آن وجود ندارد.

اجازه دهید بچه‌ها از نقاشی لذت ببرند و از خلاقیت خود برای خلق تصاویر استفاده کنند. اجازه دهید با خیال راحت رنگ‌ها را باهم ترکیب کنند و هر طرحی که دوست دارند را روی دستمال اعمال کنند.

در این تکنیک، به‌جای کاغذ به یک دستمال کاغذی یا دستمال سفره و یک زیردستی احتیاج داریم. ابتدا یک زیردستی زیر دستمال بگذارید تا رنگ پس ندهد. بچه‌ها می‌توانند قطره‌چکان را با رنگ مورد علاقه خود پر کنند. سپس، قطره‌های رنگی را روی دستمال بچکانند و پخش شدن رنگ و پیشروی آن روی دستمال را تماشا کنند.

می‌توانند کمی خلاقیت چاشنی کار کنند و انگشتانشان را نیز به رنگ آغشته کنند. نقاط خالی باقی‌مانده روی دستمال را با انگشت نقاشی کنند.

۵. ترکیبی از طراحی و نقاشی با قطره‌ چکان

در این روش می‌توانید تصویر چیزی که در ذهنتان وجود دارد را با مداد روی کاغذ آبرنگ رسم کنید. سپس، با کمک قطره‌چکان بخش‌های ضروری را رنگ‌آمیزی کنید و یک اثر هنری زیبا خلق کنید.

به‌طور مثال، می‌توانید تصویر دست خود را به‌همراه رگ‌های آن ترسیم کنید. سپس، قسمت رگ‌ها را با کمک قطره‌چکان و با رنگ آبی و قرمز، رنگ را در آن قسمت‌ها بچکانید.

یا می‌توانید تصویر یک درخت را به‌همراه شاخه و برگ آن نقاشی کنید و با قطره‌چکان برای درخت میوه بگذارید. این تکنیک مهارت بیشتری لازم دارد. بنابراین، برای کودکان در رده سنی ۶ سال به بالا مناسب‌تر است.

برچسب‌ها:

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید