نویسنده مینا معین

فروردین ۲۲, ۱۴۰۰

اضطراب والدین چه نشانه‌هایی دارد و چگونه می‌توان آن را کنترل کرد؟

توسط | فروردین ۲۲, ۱۴۰۰ | اصول تربیتی

از لحظه‌ای که تست بارداری مادر مثبت می‌شود اضطراب والدین شروع می‌شود. «آیا من واقعا باردارم؟»، «اگر والد بدی باشم چی؟»، «اگر من نتونم جلوی مشکلات درسی بچه‌م رو بگیرم چی؟» و این نگرانی‌ها پس از به دنیا آمدن کودک بیشتر می‌رود. به‌خصوص اگر برای اولین بار مادر یا پدر می‌شوید این اضطراب را بیشتر تجربه می‌کنید. ممکن است اغلب نگران باشید که آیا فرزندتان به اندازه کافی می‌خوابد، به اندازه کافی غذا می‌خورد و حتی اندکی گریه کودک ممکن است شما را به‌شدت نگران کند.

این اضطراب که به آن اضطراب والدگری نیز گفته می‌شود، برای بسیاری از والدین یک مسئله واقعی و مشکل‌ساز است. اما خوشبختانه با افزایش تجربه و گذشت زمان، این اضطراب به تدریج کاهش می‌یابد. با این ‌حال، راه‌هایی برای کاهش اضطراب والدین وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است اما قبل از آن لازم است با نشانه‌ها و علل این مسئله آشنا شوید.

فهرست مطالب

نشانه‌های اضطراب والدین

این موقعیت را تصور کنید: روز اول مدرسه فرزندتان است و اضطراب جدایی شما نسبت به اضطراب جدایی کودک بیشتر است. ممکن است تصور کنید که او به شما احتیاج دارد یا نمی‌تواند کمک لازم را دریافت کند. همچنین ممکن است فکر کنید که امکان دارد فرزندتان توسط کودکان دیگر مسخره شود یا معلم به اندازه کافی او را تشویق نکند. همه این‌ها ترس‌هایی هستند که نشان‌دهنده اضطراب والدگری هستند و ممکن است برای شما بسیار طاقت‌فرسا باشند. در ادامه با نشانه‌های اضطراب والدین بیشتر آشنا می‌شوید.

ممکن است رفتارهای محافظتی و اجتنابی انجام دهید

اگر متوجه شدید که همیشه می‌خواهید از بروز اتفاقات منفی برای فرزندتان جلوگیری کنید، به این معنی است که شما می‌خواهید در مقابل آسیب‌ها سپری برای فرزندتان باشید. رفتارهای اجتنابی نیز شامل دور کردن کودک از موقعیت‌های ترسناک است. به‌عنوان مثال، ممکن است از ترس مسخره شدن فرزندتان در سرویس مدرسه، اجازه ندهید او سوار سرویس شود. حتی اگر این اتفاق هیچوقت در سرویس نیفتاده باشد. همه والدین می‌خواهند از فرزندان خود محافظت کنند و این ترس‌ها طبیعی هستند اما اگر دائمی باشند می‌توانند نشان‌دهنده اضطراب والدین باشند.

در مورد اضطراب‌های خود با فرزندتان صحبت می‌کنید

اگر متوجه شده‌اید که با فرزندتان در مورد ترس‌های خود صحبت می‌کنید، ممکن است این موضوع را دست‌کم بگیرید که کودکان چقدر می‌توانند اضطراب شما را درونی کنند. پیشنهاد می‌کنیم در این مورد مقاله اضطراب کودکان پیش دبستانی را نیز مطالعه کنید.

در ذهن شما یک موقعیت نامحتمل به‌سرعت به یک موقعیت محتمل تبدیل می‌شود

وقتی در بسیاری از اوقات به وقوع حوادث ناگوار مثل تیراندازی در مدرسه، غرق شدن کودک در استخر و مواردی از این دست فکر می‌کنید احتمالا شما والدی مضطرب هستید.

ممکن است بیرون از مشکلات کودک، زندگی خودتان را نداشته باشید

اگر دائما به فکر مشاجره جزئی فرزندتان با دوستش هستید و به نظر می‌رسد این نگرانی از درون شما را می‌خورد احتمالا از نظر روحی و عاطفی با مشکلاتی مواجه هستید. در این شکی نیست که هیچکس دوست ندارد غمگین بودن کودک خود را ببیند، اما زمانی که این نگرانی بیش‌ازاندازه باشد مشکل‌ساز است.

زمان زیادی را صرف تحقیق در مورد مسائل مرتبط با کودکان می‌کنید

آیا تا ساعت دو نیمه‌شب بیدار هستید و در گوگل جستجو می‌کنید که کدام بطری شیشه‌ای بهترین بطری است و باعث سرطان نمی‌شود؟ آیا هفته‌ها تحقیق می‌کنید که ببینید کدام قمقمه را برای فرزندتان بخرید؟ یا آیا با مشاهده نشانه درد در پای فرزندتان مدت‌ها مشغول تحقیق در مورد علت آن در اینترنت می‌شوید؟ این‌ها نگرانی‌هایی هستند که اگر بیش‌ از اندازه باشند و زمان زیادی صرف آن‌ها شود می‌توانند نشان‌دهنده اضطراب شما باشند.

نشانه‌های اضطراب والدین چیست؟

علل اضطراب والدین

امروزه، والدین بیشتر از والدین نسل‌های گذشته، اضطراب را تجربه می‌کنند و از سوی دیگر، اضطراب والدین به دلیل دسترسی آن‌ها به اینترنت، آشکارتر شده است. لازم است بدانید عوامل دیگری هم در این اضطراب نقش دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است.

 • سابقه شخصی بیماری‌های روانی
 • کمرویی یا بازداری رفتاری در دوران کودکی
 • زندگی استرس‌زا و تجربه حوادث منفی
 • سابقه اضطراب یا بیماری‌های روانی دیگر در بستگان
 • بیماری‌های جسمی‌ای که می‌توانند اضطراب را تشدید کنند (مانند مشکلات تیروئید)
 • بیش از اندازه مقایسه کردن کودک خود با کودکان دیگر برای اینکه ببینید آیا فرزندتان رشد طبیعی دارد
علل اضطراب والدین

تاثیرات اضطراب والدین

مهم‌ترین تاثیراتی که در مورد اضطراب والدین مطرح می‌شود در رابطه با کودکان است. مطالعات نشان می‌دهند اضطراب والدین هم می‌تواند بر کودک و هم رابطه والدین با او تاثیر منفی بگذارد و حتی منجر به نشانه‌های اضطراب و افسردگی در کودک شود. با این حال، محققان مطرح می‌کنند که مضطرب بودن کودکان والدین مضطرب، ممکن است ارثی نیز باشد.

به هرحال، چه اضطراب ارثی باشد و چه از طریق یادگیری ایجاد شود، فرزندان والدین مضطرب دچار اضطراب می‌شوند. متاسفانه، آگاهی از این مسئله می‌تواند والدین مضطرب را دوباره وارد چرخه جدیدی از نگرانی کند. با این ‌حال، مهم است که بتوانید اضطراب خود را با روش‌های سالمی کنترل کنید و در نتیجه به فرزندتان نیز یاد بدهید که چگونه اضطرابش را با روش‌های سالم کنترل کند.

تاثیرات اضطراب والدین

روش‌هایی برای کاهش اضطراب والدین

برای اینکه بتوانید اضطراب و استرس خود را در پرورش فرزندتان کاهش دهید مهم است که به یاد داشته باشید اضطراب و نگرانی در مورد مسائلی که شما نگران آن‌ها هستید در همه والدین وجود دارد و نگرانی در مورد کودکان و آینده آن‌ها مسئله جدیدی نیست. با ابن حال، روش‌هایی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید اضطراب والدگری خود را به صورت موثری کاهش دهید. در ادامه با روش‌هایی آشنا می‌شوید که متخصصان برای کاهش اضطراب والدین مطرح کرده‌اند.

بپذیرید که مضطرب هستید و در مورد خطرات و حقایق آگاهی کسب کنید

اولین قدم برای کاهش اضطراب والدگری پذیرفتن مسئله و آگاه شدن از خطرات و حقایق است. برای مثال، اگر می‌ترسید که فرزندتان در سرویس مدرسه مورد آزار و اذیت کودکان دیگر قرار گیرد ترس خود را با والدین دیگر مطرح کنید. اگر آن‌ها تا به حال شاهد چنین مسئله‌ای در سرویس مدرسه نبوده‌اند به این فکر کنید که احتمالا بعید است که برای فرزندتان هم اتفاقی بیفتد. حقایق می‌توانند با ترس مقابله کنند. همچنین، پیشنهاد می‌کنیم در این زمینه مقاله قلدری در مدرسه را نیز مطالعه کنید.

برای غلبه بر ترس، خود را با آن مواجه کنید

تحقیقات نشان می‌دهند که «مواجهه‌درمانی» می‌تواند در کنترل اضطراب والدین بسیار موثر باشد. این درمان به این معنی است که شما کم‌کم با مسائلی که از آن‌ها می‌ترسید روبرو شوید. این بدان معنا نیست که برای ترس از برخورد ماشین با کودک، فرزندتان را به اتوبان‌های پرتردد ببرید، بلکه به این معنی است که در ابتدا به او اجازه دهید تحت نظارت شما دوچرخه‌سواری کند و بعد کم‌کم به او اجازه دهید در محل زندگیتان به‌تنهایی دوچرخه‌سواری کند.

کمک تخصصی بگیرید

روان‌درمانی می‌تواند یکی از روش‌های درمان اضطراب والدین باشد که حتی در مواردی از دارو نیز موثرتر است. مطالعات نشان داده‌اند درمان شناختی رفتاری، نسبت به دارودرمانی، برای کاهش اضطراب بسیار موثرتر است و تاثیرات طولانی‌مدت‌تری دارد.

کاهش اضطراب والدین

فعالیت بدنی داشته باشید

این توصیه در همه شرایط مطرح می‌شود و ممکن است حتی از شنیدن آن خسته شده باشید. بااین‌حال، ورزش بسیاری از مشکلات را حل می‌کند. بر طبق مطالعات، ورزش منظم می‌تواند استرس را کاهش دهد و عزت‌نفس و خلق پایین را بهبود می‌بخشد. می‌توانید با روزی پنج دقیقه فعالیت هوازی شروع کنید.

با والدین دیگر صحبت کنید

وقتی با والدین دیگر در مورد ترس‌ها و اضطراب‌های خود صحبت می‌کنید بهتر می‌توانید نگرانی‌های خود را کنترل کنید. صحبت در مورد موضوعات کم‌اهمیت را به سمت موضوعات مهم‌تری سوق دهید تا بتوانید در مورد اضطراب والدگری خود حرف بزنید.

برای جلوگیری از فجایع، اقداماتی عینی انجام دهید

اضطراب و ترس به شما کمک می‌کند که بدانید چه کارهایی باید انجام دهید. هنگامی که ترس عمیقی را در خودتان حس کردید، فهرست کارهایی که می‌توانید برای رفع آن انجام دهید را تهیه کنید. برای مثال، اگر از افتادن فرزندتان در استخر نگران هستید برای استخر درپوش قفل‌دار تهیه کنید تا برای کودک اتفاقی نیفتد.

تنفس عمیق را به یاد داشته باشید

فرزندپروری واقعا کاری دشوار است. در موقعیت‌هایی که باعث اضطراب شما می‌شوند سعی کنید کمی صبر کنید و تا ده بشمارید. وقتی مضطرب شدید نفس عمیق بکشید، جمله‌ای مثبت به کودکتان بگویید و افکار اضطراب‌آور خود را با افکار آرامش‌بخش جایگزین کنید. این کار به شما کمک می‌کند به قدرت و مثبت‌نگری برسید. مدت‌هاست که از تنفس عمیق و روش‌های آرام‌سازی به‌عنوان روش‌های مقابله‌ای موثر برای اضطراب استفاده می‌شود.

درمان اضطراب والدین

در نهایت، اگر نشانه‌های اضطراب والدین را دارید لازم است بدانید قرار نیست این اضطراب، همیشه یک حالت دائمی برای شما بماند. شما می‌توانید با استفاده از روش‌های مقابله‌ای موثر و همچنین کمک گرفتن از روانشناس، به والدی شاد و آرام تبدیل شوید. هرگز از کمک گرفتن نترسید. فرزندپروری بسیار دشوار است و دریافت حمایت برای انجام آن به‌هیچ‌عنوان خجالت‌آور نیست.

سوالات پرتکرار

آیا من والدی مضطرب هستم؟

اگر دائما رفتارهای محافطتی و اجتنابی هستید، در مورد کوچکترین مسائل مربوط به کودک، ساعت‌ها تحقیق می‌کنید و اتفاقات منفی نامحتمل به سرعت در ذهنتان تبدیل به اتفاقات محتمل می‌شوند شما والدی مضطرب هستید.

علت اضطراب والدین چیست؟

والدینی که سابقه بیماری‌های روانی به‌خصوص اضطراب دارند یا در کودکی خجالتی و مضطرب بوده‌اند بیشتر احتمال دارد که اضطراب والدگری را تجربه کنند.

چگونه می‌توانم اضطراب والدگری را کاهش دهم؟

اضطراب خود را بپذیرید و برای رفع آن حقایق و خطرات را بررسی کنید، خود را با ترستان مواجه کنید و همچنین به روانشناس مراجعه کنید تا بتوانید اضطراب خود را کاهش دهید.

نکات کلیدی

 • روان‌درمانی می‌تواند یکی از روش‌های درمان اضطراب والدین باشد که حتی در مواردی از دارو نیز موثرتر است.
 • ورزش منظم می‌تواند استرس را کاهش دهد و عزت‌نفس و خلق پایین را بهبود می‌بخشد.
 • وقتی با والدین دیگر در مورد ترس‌ها و اضطراب‌های خود صحبت می‌کنید، بهتر می‌توانید نگرانی‌های خود را کنترل کنید.
 • هنگامی که ترس عمیقی را در خودتان حس کردید فهرست کارهایی که می‌توانید برای رفع آن انجام دهید را تهیه کنید.
 • وقتی مضطرب شدید نفس عمیق بکشید، جمله‌ای مثبت به کودکتان بگویید و افکار اضطراب‌آور خود را با افکار آرامش‌بخش جایگزین کنید.

اگر شما هم نظر یا تجربه‌ای در زمینه اضطراب والدین و روش‌های مدیریت آن دارید، آن را با ما و خوانندگان کارپازل به اشتراک بگذارید.

برچسب‌ها:

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید