آبان ۰۴, ۱۳۹۹

سخنان پیر امیدیار (موسس eBay) درباره کارآفرینی و موفقیت

توسط | آبان ۶, ۱۳۹۹ | کارآفرینی و کسب‌وکار

سخنان پیر امیدیار (موسس eBay) درباره کارآفرینی و موفقیت

توسط | آبان ۶, ۱۳۹۹ | کارآفرینی و کسب‌وکار

آبان ۰۴, ۱۳۹۹

پیر امیدیار موسس eBay

پیر امیدیار (معروف به بیل گیتس ایرانی) تجربه‌های خود را در مسیر رسیدن به موفقیت در قالب سخنرانی‌های متعددی به‌اشتراک گذاشته است. این تجربیات برای افرادی که هنوز درباره‌ی آغاز مسیر تردید دارند، روشنگر و انگیزه‌بخش خواهد بود. ما در این مقاله به بررسی ۱۰ تا از سخنان مهم او در زمینه خودشناسی، خودباوری، کارآفرینی و موفقیت می‌پردازیم. با این مقاله همراه باشید.

پیر امیدیار کیست و چگونه به موفقیت رسید؟

داستان موفقیت پیر امیدیار

پیر امیدیار (Pierre Omidyar) موسس eBay یک کارآفرین و نیکوکار ایرانی، فرانسوی و آمریکایی است. او از ۱۵ سالگی به برنامه نویسی علاقه پیدا کرد. به‌جای شرکت در کلاس‌های ورزشی، وقت خود را در سایت مدرسه به برنامه‌نویسی می‌گذراند. این علاقه تا جایی در او رشد کرد که توانست در نوجوانی ساعتی ۶ دلار درآمد داشته باشد. او در سن ۳۱ سالگی با تاسیس eBay تبدیل به فردی موفق و ثروتمند شد. امیدیار می‌گوید:

eBay را تنها با هدف سرگرمی و آزمایش اینکه آیا مردم می‌توانند استفاده بهینه‌تری از اینترنت کنند یا خیر شروع کردم. درواقع، از ابتدا به eBay به‌عنوان یک پلتفرم اجتماعی تاثیرگذار فکر نمی‌کردم.

توصیه‌های پیر امیدیار

پیر امیدیار مسیر دشواری را پشت سر گذاشت اما در نهایت به موفقیت رسید. در ادامه سخنان پیر امیدیار را درباره‌ی کارآفرینی، رهبری و موفقیت را می‌خوانید.

۱. به صدای درون خود گوش دهید

پیر امیدیار

بسیاری از مردم هیچ قدمی برنمی‌دارند. حتی حاضر نیستند ایده‌ای که در ذهنشان وجود دارد را امتحان کنند! تنها کاری که می‌کنند، این است که دائما خودشان را متقاعد می‌کنند که این ایده، ایده خوبی نیست و عملی نمی‌شود. گاهی هم با دیگران در مورد ایده‌هایشان مشورت می‌کنند و آن‌ها نیز این افراد را منصرف می‌کنند. اولی حتی خطرناک‌تر و جدی‌تر از دومی است. چرا که فرد تلاش می‌کند تا خودش را متقاعد کند که هیچ چیز ممکن نیست!

پیر امیدیار باور دارد که باید به صدای درون خود گوش کنیم. باید به خودمان اعتماد کنیم و دائما به‌دنبال تایید گرفتن از دیگران نباشیم. چرا که هیچ فردی به اندازه خود ما، توانایی‌ها و رویاهایمان را نمی‌شناسد. مردم رویای تو را با ترس‌ها و ناتوانی‌هایشان مقیاس می‌کنند و گاهی پاسخ آن‌ها به این رویا تنها یاس و ناامیدی خواهد بود.

۲. خودتان را برای هر چیزی آماده کنید

ایده‌های خود را عملی کنید. خودتان را برای ناشناخته‌های مسیر آماده کنید. هنگامی طعم موفقیت را خواهید چشید که ثمره کارهایتان را درست زمانی که انتظارش را ندارید ببینید.

۳. از شکست نترسید

ممکن است در مسیر رسیدن به اهدافتان با شکست روبرو شوید. شکست لازمه رسیدن به پیروزی است. شما می‌توانید از تجربه شکست قبلی در کار بعدی خود استفاده کنید. عبور از چالش‌ها و شکست‌ها از شما فرد مصمم‌تری می‌سازد و شما را قوی‌تر می‌کند. تجربه‌ای است که برای قدم گذاشتن به مرحله بعدی به آن نیاز دارید. پس از شکست نترسید!

۴. با آغوشی باز از فرصت‌ها استقبال کنید

شما نمی‌دانید که فرصت‌های احتمالی چه زمانی در مسیرتان قرار خواهند گرفت. بنابراین، همیشه آماده پذیرش آن‌ها باشید. به‌محض اینکه با فرصت خوبی روبرو شدید، آن را روی هوا بقاپید.

۵. خودشناسی

پیر امیدیار

اگر انسان‌ها به قدرت واقعی خودشان پی ببرند، تغییرات مثبت و بلندمدت بسیاری در جهان ایجاد خواهد شد.

از نظر پیر امیدیار هر آدمی در این جهان، هنری برای ارائه کردن دارد. حتی اگر آن مهارت اندک باشد. فقط زمان لازم است که هر انسان این موضوع را درک کند و به خودشناسی برسد.

۶. جهانی بهتر بساز

من دوست دارم مردم کارآفرین باشند. اما، نه اینکه صرفا با هدف پولدار شدن شروع به کار کنند. اگر تنها با هدف پولدار شدن بخواهند کاری را انجام دهند، هرگز موفق نخواهند شد. چرا که این دلیل درستی برای شروع کار نیست. هر کس باید کاری را انجام دهد که به آن ایمان دارد. دوست دارم که آن‌ها به دلایل درست کارآفرین شوند. مثلا، بخواهند تغییر مثبتی در جهان ایجاد کنند یا چیز ارزشمندی به این دنیا اضافه کنند.

پیر امیدیار می‌گوید، آرزو دارد که تمامی افرادی که تصور می‌کنند می‌توانند کاری برای بهبود اوضاع جهان کنند قدمی بردارند. برای آشنا کردن کودکان خود با کارآفرینی و اهمیت ایجاد تغییر مثبت در جهان، می‌توانید از ورکشاپ‌های پدر و مادر و ورکشاپ‌های کودک کارپازل استفاده کنید.

۷. خودباوری

برای رسیدن به موفقیت باید به خودباوری برسید.

شما باید با تمام وجود به کاری که انجام می‌دهید ایمان داشته باشید. باید به‌اندازه‌ای مشتاق باشید که بتوانید ساعت‌ها روی آن وقت صرف کنید. سخت کار کنید تا به موفقیت برسید و حتما به موفقیت می‌رسید.

۸. هوشیار باشید

باید به مصرف‌کنندگان فرصت قرار گرفتن به‌جای تولیدکننده را نیز بدهیم.

از نظر پیر امیدیار هر فرد ایده‌ای در ذهن دارد که این ایده می‌تواند خود یک تولید کننده باشد. یعنی، مانند یک تولید کننده عمل کند. پس به سخنان افراد نیز باید گوش فرا داد و ایده گرفت. چرا که هر فرد دنیا را از دید خود نگاه می‌کند و هر چیز را بر اساس نیازهایش برآورد می‌کند.

۹. محیط را برای نوع‌آوری مهیا کنید

یک محیط امن، با صداقت و از نظر ذهنی باز، دستاوردهای بسیاری را برای جامعه رقم خواهد زد.

پیر امیدیار باور دارد که برای اینکه یک جامعه موفق شود، باید بتواند بستر رشد را برای تک‌تک افراد آن جامعه فراهم کند. خانواده اولین و کوچکترین نهاد در یک جامعه است. از خانواده خود شروع کنید. محیطی آرام را برای رشد و بالندگی فرزندانتان آماده کنید. اجازه دهید فرزندانتان نبوغ خود را برای ساختن آینده بهتر به‌کار گیرند. کم‌کم این ایده را به نهادهای بزرگتر اجتماع بسط دهید.

۱۰. نیکوکاری

من به‌عنوان یک نیکوکار به افراد کمک می‌کنم تا جایگاهی برای خودشان در این جهان پیدا کنند. هر کاری که در این زمینه انجام می‌دهم بر این دیدگاه استوار است که هر انسانی با یک توانایی برابر متولد شده است. تنها مشکل نداشتن فرصت برابر است.

درپایان

چرا باید به سخنان افراد موفق اهمیت داد؟ بیل گیتس، استیو جابز، پیر امیدیار و بسیاری از این افراد تصمیم گرفتند مسیری را برای رسیدن به موفقیت طی کنند. در این مسیر با چالش‌ها، شکست‌ها و دلخوشی‌ها دست ‌و پنجه نرم کردند. تجربه‌هایشان را در قالب کتاب و گفتارهای مختلف در اختیار مردم جهان قرار دادند تا بتوانیم با استفاده از این تجربیات آینده‌ی بهتری بسازیم.

برچسب‌ها:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

کمک به نوجوان در یافتن شغل | والدین چگونه می‌توانند به نوجوان در پیدا کردن شغل کمک کنند؟

کمک به نوجوان در یافتن شغل | والدین چگونه می‌توانند به نوجوان در پیدا کردن شغل کمک کنند؟

کمک به نوجوان در یافتن شغل، اهمیت زیادی در دستیابی فرزندتان به تجربه‌های ارزشمند دارد که در این مورد لازم است چند نکته مهم را در نظر بگیرید.

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید