نویسنده عاطفه اسدزاده

خرداد ۲۷, ۱۴۰۰

ساخت اسباب‌بازی با چوب بستنی؛ ۵۰ ایده جذاب و آموزنده برای کودکان

توسط | خرداد ۲۳, ۱۴۰۰ | ایده و خلاقیت

ساخت اسباب‌بازی با چوب بستنی مثل هر کاردستی دیگری فقط جنبه سرگرمی ندارد. بچه‌ها با تبدیل وسایل دورریختنی به اسباب‌بازی‌های جالب و کارآمد چیزهای زیادی یاد می‌گیرند. اگر شما هم تا امروز چوب بستنی‌ها را دور می‌ریختید یا نمی‌دانستید چه استفاده دیگری از آنها کنید، با کارپازل همراه باشید. در این مطلب ۵۰ ایده ساخت اسباب‎‌بازی و کاردستی با چوب بستنی را برایتان آماده کردیم.

در بین ایده‌ها هر چیزی پیدا می‌شود؛ از اسباب‌بازی‌هایی مثل قایق و آدمک چوبی گرفته تا وسایل کاربردی مثل قاب عکس و گلدان. وقتی به فرزندتان نشان بدهید با وسیله ساده‌ای مثل چوب بستنی چه چیزهای جالبی می‌شود ساخت، در واقع تفکر خلاق و قدرت تخیل آنها را پرورش داده‌اید. در کنار اینها، در حین ساخت نیز مهارت‌های حرکتی و عملیاتی کودکان تقویت می‌شود. بریدن، رنگ کردن، چسباندن و… همه کارهایی هستند که در دوره پیش‌دبستانی به تقویت مهارت‌های حرکتی ریز و مهارت‎های پیش‌نیاز نوشتن کمک می‌کنند.

فراتر از همه این موارد، ساخت اسباب‌بازی با چوب بستنی به بچه‌‎ها یاد می‌دهد قدر وسایل بازیافتی را بدانند و زباله کمتری تولید کنند. اگر بخواهید فرزندتان در آینده شهروندی آگاه و مسئول باشد، باید در کودکی او را با مفاهیمی مثل بازیافت و تولید زباله کمتر آشنا کنید. تجربه ساخت اسباب‌بازی و کاردستی با چوب بستنی به کودکان نشان می‌دهد چطور می‎توانند با تغییر الگوی مصرف به حفظ محیط زیست کمک کنند.

ایده‌های ساخت اسباب‎ بازی با چوب بستنی

برای شروع می‌توانید از بین ایده‌های زیر، چندتایی را انتخاب کنید و اسباب‌بازی‎‌های جالبی بسازید. با این وجود توصیه می‌کنیم بچه‌ها را به این ایده‌ها محدود نکنید. از آنها بخواهید از این ایده‌ها الهام بگیرند. اگر هم خودشان خواستند در طراحی اسباب‌بازی‌‎ها تغییری ایجاد کنند، مقاومت نکنید و ابزار و وسایل لازم را در اختیارشان بگذارید.

۱) گل‌های چاپی

کمی رنگ به بچه‌ها بدهید و از آنها بخواهید با نقش دست‌شان روی کاغذ و چوب بستنی رنگ‌شده، یک باغچه پر از گل بسازند. چاپ با دست همیشه برای بچه‌ها جذاب است و اضافه کردن چوب بستنی آن را جذاب‌تر می‌کند. البته اگر می‌خواهید با کودک نوپا این کاردستی را درست کنید، بهتر است خودتان هم حضور داشته باشید.

۲) هلی‌کوپتر چوبی

همانقدر که تماشای هلی‌کوپتر و هواپیما در آسمان برای بچه‌‎ها جذاب است، ساخت هلی‌کوپتر با چوب بستنی هم جذاب خواهد بود. برای ساخت این هواپیما به چند چوب بستنی در اندازه‌های مختلف و یک گیره لباس چوبی نیاز دارید. اجازه بدهید بچه‎‌ها چوب بستنی و گیره لباس را رنگ کنند و قطعات‌شان را بهم بچسبانند. هربار می‌توانید از چوب بستنی‌های بیشتری استفاده کنید و هلی‎کوپتر را بزرگتر کنید.

۳) گل‌های مصنوعی

چند چوب بستمی به بچه‎‌ها بدهید و از آنها بخواهید چند نوع گل مصنوعی با آنها بسازند. چوب بستنی را به‌جای ساقه گل استفاده کنند و گلبرگ‌ها را با کاغذ، نمد، پارچه یا طلق درست کنند. سپس گل‌ها را در گلدان‌های پلاستیکی بگذارید. حتی می‌توانید این اسباب‌بازی را به بازی آموزشی تبدیل کنید. از بچه‌ها بخواهید روی ساقه هرکدام از گل‌ها یک عدد یا حرف الفبا بنویسند. بعد از گذاشتن گل‌ها در گلدان،‌ باید حرف یا شماره نوشته شده روی ساقه آنها را به‌خاطر بیاورند. با اینکار هم حروف و اعداد را یاد می‌گیرند و هم حافظه‌شان تقویت می‌شود.

۴) نشانگرهای کتاب

ساخت اسباب‌بازی به چوب بستنی فقط به گل و ماکت محدود نمی‌شود. چیزهایی مثل این نشانگرهای کتاب هم می‌توانند اسباب‌بازی بازیافتی محبوب فرزندتان باشند و بچه‌ها را به کتاب‌خوانی تشویق کنند. چوب بستنی‌ها را به رنگ یا ماژیک به بچه‎‌ها بدهید و اجازه بدهید شخصیت‌های کارتونی محبوب‌شان را روی آنها بکشند. یا حتی شخصیت‌های خیالی خودشان را خلق کنند.

۵) بازی تعادل

بچه‌ها هم می‌توانند در ساخت بازی تعادل به شما کمک کنند و هم در حین بازی با آن، چیزهای زیادی درباره تعادل یاد بگیرند. برای ساخت این اسبا‌ب‌بازی به چند چوب بستنی، یک ورق کارتن ضخیم و یک توپ فومی نیاز دارید. توپ را درست از وسط ببرید و کارتن را رویش بچسبانید. سپس از بچه‌ها بخواهید چوب بستنی‌ها را طوری روی ورق کارتنی بچینند که تعادل توپ بهم نخورد و کج نشود.

۶) رقصنده‌های چوبی

رقصنده‌های باله‌ای که در تصویر بالا می‌بینید با چوب بستنی، کاغذ شیرینی و پیپ پاک‌کن درست شده‌اند. این وسایل را در اختیار فرزندتان قرار بدهید و از آنها بخواهید با آنها یک گروه رقص بسازد. بعد از ساخت این بالرین‌ها، وسایل دیگری در اختیار کودک بگذارید و اجازه بدهید اینبار با خلاقیت خودش و وسایل جدید روی چوب بستنی آدمک رقصنده بسازد.

۷) مزرعه حیوانات

ساخت حیوانات با چوب بستنی روش خوبی برای آموزش فرق بین حیوانات اهلی و وحشی و به بچه‌هاست. به بچه‌ها کمک کنید با چوب بستنی و تکه‌های نمد و چشم عروسکی، حیواناتی مثل گربه، گاو، گوسفند، مرغ و خروس بسازند. در رنگ‌آمیزی چوب بستنی‌ها به آنها کمک کنید تا نتیجه کار واقعی‌تر بشود. می‌توانید از همین روش برای ساخت حیوانات جنگلی هم استفاده کنید.

۸) هزارتوی تیله‌ها

این اسباب‌بازی هم ساختش هیجان‌انگیز است و هم بازی با آن ساعت‌ها بچه‎ها را سرگرم می‎کند. برای ساخت این هزارتوی تیله به یک جعبه کارتنی، چند چوب بستنی، چسب و تعدادی تیله نیاز دارید. هزارتو را هرطور که دوست دارید، طراحی کنید و اجازه بدهید بچه‌ها هم در ساختش مشارکت کنند. بازی با این هزارتو به تقویت تمرکز و دقت بچه‌ها کمک می‌کند.

۹) قاب عکس چوبی

احتمالا شما هم در کودکی این کاردستی با چوب بستنی را ساخته‌اید. ساخت قاب عکس با چوبی بستنی بسیار ساده است و حتی بچه‌‎ها به تنهایی می‌توانند آن را درست کنند. تزیین قاب عکس هم بچه‌ها را با هارمونی و ترکیب رنگ‌ها آشنا می‌کند. بعد از ساخت قاب چوبی هم عکس‌های محبوب فرزندتان را چاپ کنید یا نقاشی‌های فرزندتان را داخل قاب بگذارید. می‌توانید با چسباندن چند چوب بستنی به هم یک قاب بزرگ بسازید.

۱۰) بازی با رنگ‌ها

این اسباب‌بازی با چوب بستنی تقریبا هیچ هزینه‎ای ندارد اما بهترین ابزار برای آموزش رنگ‎ها به بچه‎‌هاست. درست کردنش هم به اندازه بازی با آن جذاب است. چند کارت سفید بردارید، روی هر کدام چندبار دور چوب بستنی‌ بکشید و از فرزند نوپا بخواهید داخل‌شان را رنگ کند (یا می‌توانید چوب بستنی‌ها را در رنگ فرو کنید و روی کارت بگذارید). حالا چوب بستنی‎ها را هم رنگ کنید. بازی آماده است. از کودک بخواهید چوب بستنی‌های رنگی را روی رنگ‌های مشابه کارت‌ها بگذارند. برای پیچیده‌تر شدن بازی می‌توانید رنگ‌های مربوط به هم را روی یک کارت بگذارید.

۱۱) ظرف غذای پرندگان

با این کاردستی به بچه‌ها یاد بدهید از موجودات ضعیف‌تر مراقبت کنند. این ظرف غذای پرندگان فقط با چوب بستنی درست می‌شود و می‌تواند سرگرمی چندروزه برای کودکان باشد. از آنها بخواهید ابتدا چوب بستنی‌ها را رنگ کنند و سپس آنها را به شکل مکعب روی هم بچسبانند. بعد هم داخلش را با دانه پر کنید و از درخت حیاط یا درخت‌های نزدیک خانه آویزان کنید.

۱۲) بستنی کاغذی

چرا با چوب بستنی، بستنی‌های رنگی‌رنگی نسازید؟ از بچه‌ها بخواهید بستنی‌های کاغذی و رنگارنگ درست کنند و آنها را روی چوب بستنی بچسبانند. این کاردستی هم کار با قیچی و چسب دارد و هم کار با رنگ. به همین خاطر طیف وسیعی از مهارت‌های حرکتی و ذهنی کودکان را تقویت می‌کند.

۱۳) مجسمه‌های چوبی

تعدادی چوب بستنی، کمی چسب مادپاج و آبرنگ یا گواش به بچه‌ها بدهید. از آنها بخواهید چوب بستنی‌ها را رنگ کنند. بعد آنها را هرطور و به هر شکلی که دوست دارند، روی هم بچسبانند. این مجسمه‌ها را با آهنربا روی یخچال یا دیوار بچسبانید یا با طناب از سقف آویزان کنید.

۱۴) دستبند

ساخت اسباب‌بازی با چوب بستنی فقط جنبه سرگرمی ندارد و می‌تواند روشی برای آموزش علوم هم باشد. مثلا با ساخت این دستبند می‌توانید بچه‌ها را با خواص آب و چوب آشنا کنید. ابتدا چوب بستنی‎ها را برای مدت کوتاهی داخل آب بجوشانید. وقتی نرم شدند، آنها را دور دست‌تان شکل بدهید و در نهایت تزیین‌شان کنید. برای تزیین این دستبندهای چوبی می‌توانید از نخ، چسب‌ طرح‌دار و رنگ استفاده کنید.

۱۵) عروسک‌های چوبی

همیشه نباید برای خرید عروسک‌های جدید، کلی پول هزینه کنید. می‌توانید با صرف کمی وقت چوب بستنی‌ها را به عروسک‌‎های جدید تبدیل کنید. اجازه بدهید بچه‌ها خودشان شخصیت عروسک‌ها را طراحی و خلق کنند. خلق شخصیت‌های متفاوت، خلاقیت و تخیل بچه‌ها را تحریک می‌کند.

۱۶) سازدهنی

این سازدهنی‌ها نه تنها زیبا هستند بلکه صدای خوبی دارند. برای ساخت سازدهنی به چوب بستنی، خلال دندان، پلاستیک دور شکلات، کاغذ، کش لاستیکی و وسایل تزیینی نیاز دارید. چند نواز نازک از پلاستیک دور شکلات ببرید و بین دو چوب بستنی بگذارید. دو تکه خلال دندان هم دو طرف چوب‌ها بگذارید و سپس دو طرف‌شان را با کش ببندید. این کش‌ها هم نوارهای کاغذ و هم خلال دندان را سر جایش نگه می‌دارد. بچه‎‌ها برای مدت‌ها با این سازدهنی بازی خواهند کرد؛ پس سعی کنید آنها را تمیز نگه دارید.

۱۷) مینی‌هاکی

برای ساخت این ست هاکی فقط به دو چوب بستنی، چسب مایع، چسب نواری رنگی و دو دکمه نیاز دارید. چوب بستنی را ببرید و شبیه چوب هاکی بهم بچسبانید. سپس هر کدام را با یک رنگ تزیین کنید. حالا می‌توانید بازی دو نفره را شروع کنید. اگر می‌خواهید تعداد بازیکنان را بیشتر کنید، فقط کافیست چوب‌های هاکی بیشتری بسازید و تیمی بازی کنید.

۱۸) تابلوهای تزیینی

اجازه بدهید بچه‌ها با چوب بستنی برای اتاق خودشان، تابلو بسازند. ابتدا به بچه‌ها کمک کنید چوب بستنی را به شکل پلاک بهم بچسبانند. سپس شکل، اعداد یا حروف دلخواه‎تان را با چسب روی آنها بکشید. روی تابلو را رنگ کنید و بعد از خشک شدن رنگ، چسب را بردارید. حالا یک تابلوی تزیینی با طرح دلخواه‌تان دارید.

۱۹) حلقه تزیینی

می‌توانید از چوب بستنی برای تزیین در اتاق کودک هم استفاده کنید. این حلقه تزیینی فقط با چوب بستنی ساخته می‌شود. ابتدا چوب بستنی‌ها را رنگ کنید و سپس آنها را به ترتیب دلخواه، کنار هم بچسبانید. از این حلقه برای تزیین در اتاق یا حتی در خانه استفاده کنید.

۲۰) چرتکه

این چرتکه نه تنها ایده خوبی برای کاردستی است بلکه آموزش ریاضی به پیش‌دبستانی‎‌ها را ساده و جذاب می‌کند. با چوب بستنی و تعدادی مهره چوبی یا پلاستیکی این چرتکه را بسازید و از آن برای آموزش شمارش به بچه‌ها استفاده کنید. هربار می‌توانید چرتکه را بزرگتر بسازید تا بتوانید اعداد بزرگتری را به بچه‌ها یاد بدهید.

۲۱) نشانگر کتاب

یک مدل دیگر نشانگر کتاب که جزییات بیشتری دارد. این نشانگرهای گیره‌ای از دو چوب بستنی ساخته می‌شود و بچه‌ها می‌توانند آن را هرطور که خواستند، تزیین کنند. ساخت این کاردستی با چوب بستنی، بچه‌ها را برای کتاب‌خوانی ترغیب می‎کند.

۲۲) بومرنگ انفجاری

اینبار برای ساخت اسباب‌بازی با چوب بستنی سراغ بومرنگ بروید. این بومرنگ‌ها بعد از برخورد با هدف، از هم باز می‌شود (تقریبا می‌شود گفت منفجر می‌شود). درست است بومرنگ بعد از پرتاب سالم برنمی‌گردد اما بازی با آن برای بچه‌ها جذاب است و می‌توانند مسابقه‌های جالبی با آن برگزار کنند. چوب بستنی‌ها را هرطور که خواستید تزیین کنید و طبق تصویر بالا آنها را بهم وصل کنید. ده‌ها بار این بومرنگ را بترکانید و دوباره بهم وصل کنید!

۲۳) بادبزن

به بچه‌ها یاد بدهید یک بادبزن با طراحی اختصاصی خودشان بسازند. با این بادبزن هم می‌توانید خودتان را باد بزنید و هم یک اثر هنری رویش بچسبانید. به بچه‎‌ها کمک کنید چوب بستنی‌ها را با پونز به صورت بادبزنی بهم وصل کنند و سپس کاغذ را تا بزنند و رویش بچسبانند.

۲۴) نشانگر گلدان

اگر خودتان اهل پرورش گیاه هستید، می‌توانید با این روش بچه‌ها را با گیاهان آشنا کنید. از آنها بخواهید با چوب بستنی برای هر گلدان یک برچسب یا نشانگر زیبا بسازید. روی این نشانگرها، اسم گیاه و شرایط نگهداری از آن را بنویسید. به این ترتیب می‌توانید مراقبت از برخی از گلدان‌ها را به بچه‌ها بسپارید. حتی می‌توانید از آنها به عنوان خط‌‎کش رشد گیاه هم استفاده کند.

۲۵) بازی ریاضی تمساح

این بازی که با الهام از اصول مونته‎ سوری ساخته شده، بهترین روش برای آموزش مفهوم کوچکتری بزرگتری به بچه‌هاست. دهان تمساح را با چوب بستنی، ماژیک، فوم و چشم عروسکی بسازید (از فوم برای ساخت دندان استفاده کنید). سپس از آنها برای آموزش مفهوم بزرگتری کوچکتری به بچه‌‎ها استفاده کنید. مهره‌‎ها را در تعداد مختلف کنار هم بگذارید و از فرزندتان بخواهید دهان تمساح را در جهت مناسب بین‌شان قرار بدهد.

۲۶) دار بافندگی

مراحل ساخت و بازی با این دار بافندگی از بهترین روش‌ها برای تقویت هماهنگی بین چشم و دست و مهارت‌های حرکتی ریز است. از فرزندتان بخواهید چارچوب دار را بهم بچسباند و سپس تاروپود آن را وصل کنید. نوارهای پارچه رنگارنگ را به بچه‌ها بدهید و از آنها بخواهید پارچه‌های زیبا ببافند. سعی کنید از پارچه‌هایی با بافت‌های مختلف استفاده کنید تا شناخت بچه‌ها از بافت‌های مختلف بیشتر بشود.

۲۷) بادبادک

این می‎تواند اولین تجربه بادبادک‌بازی فرزندتان باشد. ساخت و تزیین این بادبادک‌ها بسیار جذاب است و پرواز هم می‌کنند. اندازه بادبادک‌هایی که با چوب بستنی می‌سازید، کوچک است و بنابراین در خانه هم می‌توانید آنها را پرواز بدهید. البته اگر بیرون خیلی باد باشد، نمی‎توانید با این بادبادک‌‏ها بازی کنید.

۲۸) فاصله‌گذار کلمات

این ابزار آموزشی می‎تواند نوشتن را برای بچه‌های دبستانی ساده‌تر کند. این فاصله‌گذارها را با چوب بستنی بسازید و از آنها برای تنظیم فاصله بین کلمات استفاده کنید. به همین راحتی می‌توانید نوشتن را برای بچه‎‌ها را ساده‌تر کنید و فاصله بین کلمات را به بچه‎‌ها یاد بدهید.

۲۹) هیولاهای چوبی

این هیولاها به‌هیچ‌وجه ترسناک نیستند و بچه‌‎ها از بازی با آنها لذت خواهند برد. چند چوب بستنی را به شکل‌های مختلف کنار هم بچسبانید و از بچه‌ها بخواهید با قدرت تخیل‎شان، هیولاهایی جدید و متفاوت خلق کنند. با این هیولاها در دنیای خیالی هیولاها بازی کنید یا از آنها برای تزیین اتاق کودک استفاده کنید.

۳۰) عروسک‌های متحرک

عروسک متحرک یکی از بهترین ایده‎‌ها برای ساخت اسباب‎‌بازی با چوب بستنی است. برای ساخت این عروسک‎‌ها از عکس خود بچه‌ها یا عکس‎های مجلات استفاده کنید. بدن، صورت، دست و پاها را به صورت جداگانه برش بزنید و با پونز آنها را بهم وصل کنید. سپس این تصاویر متحرک را روی چوب بستنی وصل کنید و با آنها نمایش اجرا کنید.

۳۱) پازل

ساخت پازل با چوب بستنی هم بسیار جذاب است. هر عکسی که دوست دارید را چاپ کنید و آن را به شکل نوارهایی هم‌اندازه چوب بستنی ببرید. نوارها را روی چوب بستنی‌ها بچسبانید و پازل آماده است. کودکان نوپا با ساخت این پازل‌‎ها، تفکر استدلالی و منطقی را یاد می‌گیرند. از همین روش می‌توانید برای آموزش اعداد و حروف به بچه‌‎ها هم استفاده کنید.

۳۲) قایق چوب بستنی

این قایق چوبی خیلی بهتر از قایق‌‎های کاغذی روی آب حرکت می‎کند. ساختش هم بسیار راحت است و فرزندتان می‎تواند آن را به تنهایی هم بسازد. بعد از ساخت قایق و تزیین می‌توانید آن را روی آب روان بگذارید. اگر باد بوزد، حرکت قایق بسیار روان‎تر و بهتر خواهد شد.

۳۳) سنجاقک اکلیلی

این سنجاقک‌های کوچک با چوب بستنی، گیره لباس چوبی و اکلیل ساخته می‌شوند و بسیار زیبا هستند. این سنجاقک‌‎ها را در طرح‌ها و اندازه‌های مختلف بسازید و از آنها برای تزیین وسایل مختلف استفاده کنید. این کاردستی می‌تواند برای دقایقی بچه‌‎ها را سرگرم کند و جنبه آموزشی نیز دارد.

۳۴) سه‌پایه

از بچه‌ها بخواهید برای نقاشی‌ها و کارت پستال‌هایی که خودشان کشیده‌‎اند، سه‌پایه بسازند. ساخت این سه‌پایه‌ها بسیار ساده است و حتی کودکان نوپاها می‌توانند آنها را بسازند. این سه‌پایه‎‌ها را در سایزهای کوچک و بزرگ بسازید.

۳۵) در جادویی

بچه‌ها عاشق دنیاهای خیالی هستند. پس از همین در جادویی شروع کنید و آن را محل ورود به دنیای خیالی در نظر بگیرید. این در زیبا را با چوب بستنی بسازید و تزیین کنید. سپس آن را پای درخت، زیر در خانه یا روی دیوار نصب کنید. حتی می‌توانید آن را جلوی یک جعبه کارتنی بزنید و به‌تدریج دنیای خیالی درون جعبه را با دست‌‏سازهای فرزندتان پر کنید.

۳۶) مزرعه حیوانات

قبلا حیوانات درون مزرعه را با چوب بستنی ساختید. اینبار هم می‌توانید برای حیواناتی که دارید، یک مزرعه بسازید. چوب بستنی‌ها را رنگ کنید و آنها را به شکل حصار بهم بچسبانید. کف این حصار نمد یا کاغذرنگی سبز پهن کنید و حیوانات را به گردش ببرید. چسباندن تکه‌‎های حصار به یکدیگر باعث تقویت هماهنگی بین چشم و دست می‎شود.

۳۷) پری دریایی

اگر فرزندتان به پری دریایی علاقه دارد، این بهترین ایده برای ساخت اسباب‌بازی با چوب بستنی خواهد بود. ساخت پری دریایی با چوب بستنی خیلی ساده و خیلی سرگرم‌کننده است. اگر به‌جای کاغذ از نمد یا طلق استفاده کنید، می‎‌توانید پری‌های دریایی را در آب هم بیاندازید.

۳۸) کارت پستال

هدیه‌های دست‎‌ساز برای بچه‌ها بسیار جذاب است. کمی چوب بستنی، کاغذرنگی و وسایل تزیینی در اختیار فرزندتان بگذارید تا بتوانند از آنها برای ساخت کارت پستال استفاده کنند. به همین سادگی می‌توانید به کودکان یاد بدهید همیشه نباید هدیه را بخرند و می‌توانند وقت و خلاقیت‎شان را هم به دیگران هدیه کنند.

۳۹) الگوهای رنگی

با چوب بستنی‎‌های رنگی می‎توانید چیزهای زیادی درباره الگوهای رنگی به بچه‌ها یاد بدهید. با هم چوب‎ بستنی‌‎ها را در رنگ‎های مختلف، رنگ بزنید و سپس آنها را با الگوهای مختلف بهم بچسبانید. از این کاردستی می‌‎توانید برای آموزش رنگ‌‎ها و شمارش به بچه‌ها استفاده کنید. مثلا ابتدا تعداد چوب بستنی‌های آبی را بشمارید و سپس تعداد رنگ‌های دیگری که نیاز خواهید داشت را محاسبه کنید.

۴۰) گلدان‌های چوبی

ساخت گلدان با چوب بستنی بسیار ساده است و کودکان بسته به سن‌شان می‌توانند آن را تنها انجام بدهند. فقط کافی است چوب بستنی‌ها را رنگ کنند و آنها را به ترتیب دلخواه‌شان دور گلدان بچینند یا بچسبانند.

۴۱) شخصیت‌های انتزاعی

چوب بستنی‌های رنگی که در بالا می‌بینید، در واقع شخصیت‌های کارتون اسکوبی دو هستند! شما هم می‌توانند این روش نقاشی انتزاعی را به فرزندتان معرفی کنید. از آنها بخواهید فقط با استفاده از رنگ‌ها، شخصیت‎‌های محبوب‌شان را روی چوب بستنی نقاشی کنند. این روش نقاشی جدید برای بچه‌ها بسیار جذاب خواهد بود و ساعت‌ها آنها را سرگرم خواهد کرد.

۴۲) بمب چوب بستنی

اگر به بازی جنگا علاقه دارید، این بمب چوب بستنی برای مدت‌ها سرگرم‌تان می‎کند. ابتدا چوب بستنی‌ها را رنگ کنید و صبر کنید تا خشک بشوند. سپس آنها را با ترتیب یکی رو یکی زیر بهم چفت کنید و تا جایی که می‌توانید این بمب را بلند کنید. وقتی یکی از چوب بستنی‌ها را بیرون بکشید،‌ همه سازه از هم می‌پاشد و بمب می‌ترکد. هر کس بتواند تعداد بیشتری چوب بستنی را بهم بریزد، برنده خواهد بود.

۴۳) شیشه شانس

اگر فرزندان‎تان نمی‌توانند درباره انتخاب بازی با هم توافق کنند، این شیشه شانس مشکل را برای همیشه حل خواهد کرد. یک شیشه مربا و تعدادی چوب بستنی به بچه‎‌ها بدهید. از آنها بخواهید اسم بازی‌ها و فعالیت‌های محبوب‎شان را روی چوب بستنی‎‌ها بنویسند. هربار که خواستند با هم بازی کنند، انتخاب را به شیشه شانس بسپارید. پیشنهادهای این شیشه برای روزهای بلند و خسته‌کننده هم خیلی خوب است و می‌تواند بچه‌ها را سرحال بیاورد.

۴۴) جعبه اسباب‌بازی

یک جعبه زیبا برای نگه داشتن اسباب‌بازی‌های کوچک همیشه ایده خوبی است. مخصوصا اینکه با چوب بستنی و به دست خود بچه‌ها ساخته بشود. ابتدا چوب بستنی‌ها را رنگ کنید و سپس بدنه و در جعبه را به صورت جداگانه بسازید. برای کف جعبه می‌توانید از کارتن یا تخته فیبر هم استفاده کنید.

۴۵) ساختمان‌سازی

برای ساخت اسباب‌بازی با چوب بستنی هیچ چیز بهتر از ایده‎‌های آموزشی نیست. این ست ساختمان‌سازی (که نمونه‌های تجاری آن بسیار گران هستند) را خود بچه‌‎ها می‌توانند بسازند و ساعت‎ها با آن سرگرم باشند. فقط کافی است چوب بستنی‌ها را رنگ کنید و دو سر آنها چسب ولکرو گرد بچسبانید. بعد از خشک شدن رنگ، بازی شروع می‌شود و می‌توانید اشکال و سازه‌های مختلف بسازید. از این اسباب‌بازی آموزشی برای آموزش اشکال و سایر مفاهیم هندسی به بچه‌‎ها استفاده کنید.

۴۶) چراغ خواب

با وسایل ساده‌ای مثل چوب بستنی، کاغذ مومی و مداد شمعی یک چراغ خواب فانوسی زیبا بسازید. مداد شمعی را روی کاغذ مومی آب کنید و صبر کنید تا خشک بشود. چارچوب چراغ را هم با چوب بستنی بسازید و این کاغذهای رنگی را به عنوان دیواره‌هایش استفاده کنید. به همین راحتی یک چراغ خواب بازیافتی ساختید که بدون صرف هزینه و با وسایلی که در خانه دارید، ساخته شده است.

۴۷) کرم ابریشم

یکی دیگر از عروسک‌هایی که می‌توانید با چوب بستنی بسازید، این کرم ابریشم‌های بامزه هستند. برای ساخت این کرم‌های رنگارنگ به چوب بستنی، پیپ پاکن‌کن، گوله ابری، چشم عروسکی و چسب نیاز دارید. این وسایل را در اختیار فرزندتان بگذارید تا آنها را به عروسک‌های زیبا و بانمک تبدیل کنند.

۴۸) بافت کاموایی

با وصل کردن دو چوب بستنی به یکدیگر می‌‎توانید این بافت کاموایی زیبا را درست کنید. همه ما در بچگی این بافت‌های زیبا را تجربه کردیم و حالا می‌توانید فرصت ساخت این کاردستی را به فرزندتان بدهید. اجازه بدهید بچه‌ها ترکیب رنگ دلخواه‎شان را بسازند و از بافته‎‌هایشان برای تزیین خانه استفاده کنید.

۴۹) تار عنکبوت

برای ساخت این تارهای عنکبوت باید چوب بستنی‌ها را سفید کنید. سپس روی آنها با کاموای سفید، تار شش ضلعی ببافید. از این تارهای عنکبوت برای تزیین اتاق استفاده کنید یا به کمک آنها بچه‌ها را با زندگی عنکبوت‌ها آشنا کنید.

۵۰) خانه عروسکی

این آخرین پیشنهاد ما برای ساخت کاردستی با چوب بستنی است. ساخت خانه عروسکی با چوب بستنی زمان زیادی می‌برد و چوب‌های زیادی نیاز دارد. اما قطعا به یکی از اسباب‌بازی‌های محبوب فرزندتان تبدیل خواهد شد. برای کامل‌تر شدن خانه عروسکی می‌توانید دورش یک حصار بسازید و یک ورق نمد سبز زیرش پهن کنید تا خانه جنگلی‌تان کامل بشود.

در پایان

همانطور که در ابتدا گفتیم نباید به این کاردستی‌ها به چشم فعالیت‌های معمولی نگاه کنید. ساخت هر کدام از اینها به فرزندتان یاد می‌دهد به وسایل اطراف‌شان طور دیگری نگاه کنند. برای اینکه این دید خلاقانه را تقویت کنید، بچه‌ها را به این ایده‌ها محدود نکنید و آنها را تشویق کنید ایده‎های جدید پیدا کنند و کاردستی‎های تازه بسازند. یا این ایده‌ها را به سبک خودشان پیاده کنند. فراموش نکنید این لیست اسباب‌بازی را با والدین و مربیانی که می‌شناسید، به اشتراک بگذارید.

برچسب‌ها:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید