خرداد ۱۱, ۱۴۰۰

۹ روش در تربیت کودک کارآفرین

توسط | خرداد ۱۱, ۱۴۰۰ | خلاقیت و کارآفرینی

تربیت کودک کارآفرین

کارآفرینی نیز مانند خیلی از مهارت‌های دیگر بهتر است از کودکی در فرد پرورش داده شود. چه کودک تصمیم بگیرد در آینده کارآفرین شود یا خیر. مهم این است که اگر در مقطعی از زندگی تصمیم بگیرد شغلی را راه بیاندازد توانایی انجام آن را داشته باشد. در این مقاله به بررسی ۹ روش در تربیت کودک کارآفرین می‌پردازیم.

فهرست

۹ روش در تربیت کودک کارآفرین

بسیاری از بزرگسالان از اینکه بخواهند کسب‌وکاری را شروع کنند واهمه دارند. از شکست می‌ترسند. از اینکه نتوانند از عهده این مسئولیت بربیایند می‌ترسند. اما، همین افراد اگر در کودکی آموزش داده می‌شدند، شاید در بزرگسالی می‌توانستند رویاهایشان را زندگی کنند.

۱. روی طرز تفکر کودک کار کنید

تربیت کودک کارآفرین،کودک در حال بازی با لگو

افراد کارآفرین در تاریکی نور می‌بینند. تغییر و چالش برای آن‌ها فرصتی است که می‌توانند آن را به موفقیت تبدیل کنند. در درون هر مشکلی یک راه حل پیدا می‌کنند. خود را به چالش می‌کشند و رشد می‌کنند.

والدین باید این طرز تفکر کارآفرینانه را در کودکان خود تقویت کنند. آن‌ها باید فرزندانشان را باور داشته باشند. از رویای فرزندانشان حمایت کنند. شرایطی را فراهم کنند تا کودک بتواند استعدادهایش را بشناسد. رویا پردازی کند. خودش را باور داشته باشد.  باور داشته باشد که فردی قوی است و می‌تواند موانع را پشت سر بگذارد و به آنچه می‌خواهد دست پیدا کند.  

کودک باید ارزش تلاش کردن و متعهد بودن را بیاموزد. این امر تنها زمانی امکان‌پذیر است که کودک بتواند شکست و اشتباهاتش را به عنوان فرصتی برای شروع دوباره ببیند. فرصتی که با شروعی قوی‌تر و بهتر از گذشته همراه خواهد بود.

۲. مهارت‌ها و استعدادهای کودک را پرورش دهید

تربیت کودک کارآفرین به یک برنامه‌ریزی مدون احتیاج دارد تا با کمک آن بتوان مجموعه مهارت‌ های کارآفرینی را در کودک تقویت کرد. مذاکره با دیگران، مهارت تصمیم گیری، رهبری، خدمات مشتری و تفکر خلاقانه در مجموعه مهارت‌های کارآفرینی قرار می‌گیرند.

برای پرورش این مهارت‌ها بهتر است روزانه چالشی را متناسب با سن فرزندتان در نظر بگیرید. در مورد اینکه چه غذایی درست کنید با کودک تبادل نظر کنید. از کودک بخواهید که برنامه‌ای را در مورد برنامه هفته آینده خود طرح کند. یا هنگام سفر اجازه دهید او مقصد را تعیین کند یا تصمیم بگیرد چه لوازمی را باید برای سفر با خود بردارد. یا می‌توانید او را با کارآفرینان موفق آشنا کنید تا از آن‌ها الهام بگیرند. نسبت به روش زندگی آن‌ها کنجکاو شوند و بخواهند که خودشان نیز آن مسیر را طی کنند.

۳. در شناختن فرصت‌ها به کودک کمک کنید

تربیت کودک کارآفرین

گاهی در از دست دادن فرصت‌هایی که در مسیر زندگی‌مان قرار می‌گیرند استادانه رفتار می‌کنیم. یکی از ویژگی‌های فرد کارآفرین این است که بتواند فرصت‌های پیش آمده را مغتنم بشمرد. با قلب و ذهنی باز از آن‌ها استقبال کند. باور داشته باشد که همیشه و در همه جا فرصتی وجود دارد. تنها باید این فرصت‌ها را کشف کند.

برای تربیت کودک کارآفرین بهتر است به او بیاموزید که نگاهی موشکافانه به اطرافش بیاندازد. پیرامون خود را تجزیه و تحلیل کند. دائما ایده‌های جدیدی داشته باشد. با توجه به نیاز جامعه راه حل، محصول یا خدمات جدیدی را ارائه دهد. به این روش ذهن کودک برای جستجوی فرصت‌ها تربیت می‌شود.

برای شروع می‌توانید از وسایل داخل انباری شروع کنید. کودک را با خود به انباری ببرید. از او بپرسید «که به نظر تو با وسایلی که لازم نداریم چگونه می‌توانیم مشکل افراد دیگر را حل کنیم؟ از او بخواهید که برای این مشکل راه حلی را ارائه دهد.»

۴. اجازه دهید کودک مشکلاتش را خودش حل کند

کودک را تشویق کنید تا کتاب بخواند، مطالب جدید یاد بگیرد. چیزهای جدید را امتحان کند و خودش از پس کارهایش بربیاید. هنگامی که کودک بتواند خودش مشکلاتش را حل کند اعتمادبه‌نفسش افزایش پیدا می‌کند. درنتیجه، می‌تواند در مسیر موفقیت قرار بگیرد. این نکته را فراموش نکنید که او همچنان به حمایت و پشتیبانی شما احتیاج دارد. نه او را رها کنید و نه دائما مراقبش باشید. تعادل را حفظ کرده و از او حمایت کنید.

۵. پس‌انداز کردن و سرمایه‌گذاری را به کودک خود بیاموزید

کارآفرینان تصمیم می‌گیرند کاری را انجام دهند. سپس، آن را عملی می‌کنند. اما، این موضوع در رابطه با کودکان صدق نمی‌کند. چرا که معمولا این والدین هستند که برای کودک تصمیم می‌گیرند. برای اینکه بتوانید فرزندتان را از کودکی مانند یک کارآفرین تربیت کنید به این نکات توجه کنید.

علایق و استعدادهای فرزندتان را کشف کنید. آن‌ها را پشتیبانی کنید. اگر با کمک آن استعداد و علاقه می‌توانند از همان کودکی کسب درآمد کنند، آن‌ها را تشویق کنید. در مورد برنامه‌ریزی کردن و ارزش کار کردن با کودک صحبت کنید.

مدیریت پول تو جیبی به کودکان را بیاموزید. آن‌ها را تشویق کنید تا پول‌هایی را که از طریق کار در خانه، پول تو جیبی و عیدی گرفتن جمع‌آوری می‌کنند را سرمایه‌گذاری کنند. تونی هاک، موسس و مدیرعامل بردهوس اسکیترز Birdhouse Skaters، می‌گوید:

من انسان خوش شانسی بودم. والدینم بدون اینکه بدانند که علاقه زیاد من به اسکیت آینده‌ای خواهد داشت یا خیر حمایتم کردند. پدرم به من آموخت که چگونه پول‌هایم را برای خرید خانه پس‌انداز کنم. پشتیبانی آن‌ها اعتمادبه‌نفسم را افزایش داد. در نهایت باور، پشتیبانی و آموزش سرمایه‌گذاری والدینم به من کمک کرد تا بتوانم شرکت بردهوس اسکیترز را تاسیس کنم.

تونی هاک، موسس بردهوس اسکیترز

۶. کودک را به کتاب خواندن تشویق کنید

کودک را به کتاب خواندن تشویق کنید

کسی که کتاب می‌خواند پیش از مردن هزار بار زندگی می‌کند و با خواندن هر کتاب می‌تواند تجارب بسیاری را کسب کند. کتاب‌های انگیزشی ذهن انسان را تربیت می‌کنند. رمان‌ها درس زندگی به او می‌دهند و قدرت بیان را قوی می‌کنند. کتاب‌های ماجراجویی حس کنجکاوی را در او بیدار می‌کنند. اما، کسی که کتاب نمی‌خواند تنها یک بار زندگی می‌کند و از تجربه دیگران استفاده نمی‌کند. درحالی‌که با خواندن کتاب و استفاده از تجارب افراد دیگر می‌توانست خودش را از تکرار اشتباه یا مسیر نادرست مصون نگه دارد. یا با کمک کتاب می‌توانست دلیل شکست‌ها و مشکلاتش را پیدا کند.

هر کتاب درسی را به مخاطبانش می‌دهد. اگرچه که تشویق کودک به کتاب خواندن ممکن است چالش بزرگی برای والدین باشد. اما، والدین باید بدانند که کتاب‌خوانی عادت بسیار خوبی است که ذهن کودک را باز می‌کند.‌ به او ایده می‌دهد و او را برای زندگی آماده می‌کند. حتی اگر کودک نخواهد در آینده یک کارآفرین شود، جسارت داشتن، ریسک پذیری و ایده پردازی را در او تقویت می‌کند.

۷. کودک را در تصمیم‌گیری‌ شریک کنید

مارکوس هتزنگر، موسس و مدیرعامل NYBA Media GMBH، یک آژانس بازاریابی دیجیتال در آلمان می‌گوید:

مادرم همیشه من را در تصمیم‌گیری‌های مهم شریک می‌کرد. تصمیم‌ها و نظراتم را نقد می‌کرد و ابعاد مثبت و منفی آن را برایم تحلیل می‌کرد. به این روش من یادگرفتم که چگونه بتوانم به‌درستی و قاطعانه تصمیم بگیرم.

مارکوس هتزنگر، موسس آژانس بازاریابی دیجیتال

هنگامی که از کودک می‌خواهید که نظر بدهد، یا در تصمیم‌گیری‌ها شریک شود، در واقع به او کمک می‌کنید تا احساسات و عقایدش را با شما درمیان بگذارد. این حس اعتماد درواقع سکوی پرتاب او به سمت موفقیت خواهد شد.

۸. همیشه همه چیز را برای کودک فراهم نکنید

تربیت کودک کارآفرین

هنگامی که هر چیزی که کودک می‌خواهد را در اختیار او قرار می‌دهید، داشتن انگیزه را از او می‌گیرید. چرا که، همیشه هرچه را که لازم داشته است را برایش تهیه کرده‌اید. او دیگر رغبتی برای تلاش بیشتر و به‌دست آوردن آنچه می‌خواهد در خود احساس نمی‌کند. با این کار بی‌انگیزگی که مرگی تدریجی است را به او هدیه می‌دهید.

در عوض، از تهیه وسایل مازاد و غیر ضروری بپرهیزید و از او بخواهید برای رسیدن به آنچه می‌خواهد تلاش کند. به او بیاموزید که به جای اینکه منتظر بماند تا یک روز به آنچه می‌خواهد برسد، مسئولیت زندگی را به عهده بگیرد. رابرت مارتین، موسس Rockstar Capital، شرکت سرمایه‌گذاری املاک و مستقلات می‌گوید:

زمانی که کوچک بودم، خانواده من درآمد قابل توجهی نداشتند. یکی از دوستانم مجموعه کاملی از چهره‌های فیلم‌های اکشن داشت. در حالی که من فقط صاحب تعداد کمی از این مجموعه بودم و این مجموعه قیمت بالایی داشت. آن‌ها نمی‌توانستند این مجموعه را برای من تهیه کنند. اگر چیزی می‌خواستم خودم باید برای داشتن آن تلاش می‌کردم. همین موضوع باعث شد که انگیزه‌ام بیشتر شود و برای رسیدن به آرزوهام تلاش کنم و به موفقیت برسم.

رابرت مارتین، موسس Rockstar Capital

۹. قدردان  بودن را به فرزندتان بیاموزید

به فرزندتان بیاموزید که حتی اگر چیزی ندارد یا دچار شکست و درد شد یا چیزی را از دست داد قدردان باشد. به آن‌ها نحوه روبرو شدن با موفقیت و شکست را بیاموزید. به آن‌ها بیاموزید که به جای اینکه بترسند، با قدر دانی و تلاش از پس مشکلات بر بیایند.

با این طرز فکر کودک هرگز در مقابل چالش‌های زندگی سر خم نخواهد کرد. بعد از شکست دوباره بلند خواهد شد تا زندگی‌اش را از نو بسازد.  

در پایان

آموزش سواد مالی به کودکان، حمایت آن‌ها، افزایش اعتمادبه‌نفس کودک و تقویت مهارت تصمیم‌گیری همه در تربیت کودک کارآفرین موثر هستند. در کنار نوع تربیت کودک روحیات فردی او نیز عامل مهمی در انتخاب کارآفرینی است.

حتی اگر با همه تلاش‌ها کودک تمایلی به کارآفرین شدن نداشته باشد، پیروی از نکات گفته شده کمک شایانی به او می‌کند. به او می‌آموزد که مستقل باشد. از شکست نترسد. بتواند درست تصمیم بگیرد. زندگی‌اش را مدیریت کند. خودش را باور داشته باشد. بزرگ فکر کند و سختی‌ها را به عنوان پلی برای رسیدن به موفقیت ببیند.

سوال‌های متداول

چگونه کودکی کارآفرین تربیت کنیم؟

برای تربیت کودک کارآفرین به او اجازه دهید تا مشکلاتش را خودش حل کند. آن‌ها را به سرمایه‌گذاری و کتاب خوانی تشویق کنید. آن‌ها را حمایت کنید. کودک را در تصمیم گیری شریک کنید. همیشه همه چیز را برای کودک فراهم نکنید و اجازه دهید او نیز برای خواسته‌هایش تلاش کند. قدردان بودن را نیز به او بیاموزید.

چگونه کارآفرینی را به فرزندم آموزش دهم؟

برای اینکه کودک را به سمت کارآفرینی تشویق کنید می‌توانید از گام‌های کوچک شروع کنید. به‌طور مثال، می‌توانید در مراسم‌های خیریه به همراه فرزندتان شرکت کنید. مقداری شربت، مربا یا هرچیز دیگری که می‌توانید را تهیه کنید. در بازار خیریه به دیگران بفروشید. با این قدم هم کودک را با همدلی و کمک به هم‌نوعش آشنا می‌کنید. هم او فروش، صحبت با مردم، کسب درآمد و بازاریابی را می‌تواند تجربه کند.

چرا کودکان باید کارآفرینی را یاد بگیرند؟

جامعه برای رشد به افرادی احتیاج دارد که ریسک پذیر باشند. بتوانند به دیگران انگیزه بدهند و شغلی را در جامعه به وجود بیاورند. این ویژگی‌های یک کارآفرین است. بنابراین، جامعه به یک کارآفرین احتیاج دارد. بهترین زمان برای شروع آموزش کارآفرینی کودکی است.

نکات طلایی

  • برای تربیت کودک کارآفرین باید بتوانید مهارت‌ها و استعدادهای کودک را باور داشته باشید.
  • هنگامی که کودک کتاب می‌خواند و مطالب جدید یاد می‌گیرد، تجربه کسب می‌کند و به موفقیت نزدیک‌تر می‌شود.
  • هنگامی که کودک یاد می‌گیرد خودش مشکلاتش را حل کند اعتمادبه‌نفسش افزایش پیدا می‌کند.
  • اگر هر چیزی که کودک می‌خواهد را برایش فراهم کنید انگیزه را در او از بین می‌برید.

برچسب‌ها:

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

چرا کودکان باید کارآفرینی یاد بگیرند؟

چرا کودکان باید کارآفرینی یاد بگیرند؟

جامعه برای رشد به افرادی احتیاج دارد که الهام‌بخش باشند و به دیگران انگیزه بدهند. یعنی علاوه بر دکتر و مهندس به کارآفرین نیز احتیاج دارد. کارآفرینی چه خصایصی را در فرد پرورش می‌دهد که حضورش برای جامعه ضروری است؟ چرا کودکان باید کارآفرینی را یاد بگیرند؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال‌ها با این مقاله همراه باشید.

آموزش طرز فکر کارآفرینانه به کودکان در ۵ روش

آموزش طرز فکر کارآفرینانه به کودکان در ۵ روش

کودکان اغلب مانند یک کارآفرین عمل می‌کنند. اگر وسیله‌ای را در اختیارشان قرار دهید سعی می‌کنند نحوه استفاده از آن ابزار را کشف کنند. اما، نکته مهم این است که چگونه این نبوغ ذاتی را بتوانیم در آن‌ها پرورش دهیم. در این مقاله در ۵ روش آموزش طرز فکر کارآفرینانه به کودکان را بررسی خواهیم کرد.

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید