نویسنده سارا چترنور

شهریور ۱۲, ۱۴۰۰

چرا پرورش ریسک پذیری در کودکان مهم است؟

توسط | شهریور ۸, ۱۴۰۰ | کارآفرینی و کسب‌وکار

ریسک‌پذیری در کودکان- 5 راهکار موثر برای آموزش

تربیت صحیح و اصولی کودکان نیازمند آگاهی از نیازهای مختلف آنان است. همزمان با بزرگ شدن فرزندان، مهارت‌های مختلفی باید به آنها آموزش داده شود تا در ادامه‌ی مسیر زندگی خود دچار مشکل نشوند. یکی از مهم‌ترین این مهارت‌ها، آموزش ریسک پذیری در کودکان است.

بی‌شک، یکی از چالش برانگیزترین جنبه‌های تربیت فرزند، پرورش ریسک پذیری در آنان است. اما بهترین زمان برای آموزش این مهارت چه موقع است؟ این مهارت تا چه میزان در زندگی و آینده‌ی کودکان تاثیرگذار خواهد بود؟ در این مقاله چگونگی آموزش ریسک پذیری و تاثیر آن بر جنبه‌های مختلف جسمی و شخصیتی کودکان می‌پردازیم.

چرا پرورش ریسک‌پذیری در کودکان مهم است؟

چرا ریسک پذیری در کودکان مهم است؟

بسیار پیش آمده است که والدین با هدف حمایت و محافظت از فرزندان خود، مانع از ریسک کردن آنها شده‌اند. این واکنش‌ها بر رشد شخصیتی، استقلال و قدرت تصمیم‌گیری کودکان در آینده تاثیرات مخربی خواهد داشت. ریسک‌کردن به کودکان می‌آموزد در مواجهه با مشکلات و مسائل بزرگ‌تر در زندگی چگونه رفتار کنند. والدینی که با رفتار اشتباه خود مانع از ریسک کردن فرزندان می‌شوند، فرصت کسب این مهارت را از آنها صلب می‌کنند.

از این رو روان‌شناسان همواره والدین را برای پرورش ریسک پذیری در کودکان تشویق می‌کنند. کودکانی که به درستی با این مهارت آشنا می‌شوند، شانس بیشتری برای پیشرفت‌ و موفقیت در زندگی دارند.

اهمیت ریسک‌پذیری در کودکان

تاثیر ریسک پذیری در سلامت جسمانی کودک

بی‌توجهی والدین به آموزش ریسک پذیری در کودکان سلامت جسمانی آن‌ها را هم به خطر می‌اندازد. تا زمانی که فرزند خود را با ترس زمین خوردن و زخمی شدن از بسیاری از بازی‌ها منع کنید، او جرات ریسک کردن را پیدا نخواهد کرد.

در واقع شما نادانسته در حال انتقال ترس و نگرانی خود به فرزندتان هستید. در نتیجه کودک ممکن است جرات یادگرفتن کارهای مختلف مانند دوچرخه‌سواری را نداشته باشد. به مرور این کودک از بازی کردن با هم‌بازی‌های خود در مدرسه، پارک و… دوری می‌کند. تنها به این دلیل که بسیاری از بازی‌ها و رفتارهای عادی را پرخطر می‌دانند.

ریسک‌پذیری در کودکان-سلامت جسمی

مطالعات در این زمینه نشان می‌دهد، کودکانی در حین بازی کردن تحت محدودیت‌های مختلفی قرار می‌گیرند، میزان فعالیت بدنی آنها تا حد قابل توجهی کاهش می‌یابد. البته این به معنای کاملا آزاد گذاشتن کودکان نیست. بلکه کافیست آن‌ها را با خطرات آشنا کنید تا در حین بازی احتیاط کنند. از جمله این رفتارهای پرخطر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بازی در ارتفاعات
  • بازی‌های پرسرعت (سرعت بالا در دوچرخه سواری و …)
  • بازی با ابزارهای خطرناک
  • بازی با مواد آتش‌زا
  • بازی‌های خشن مثل کشتی

ریسک‌پذیری در کودکان- سلامت جسمی کودکان

تاثیر ریسک‌پذیری در سلامت روانی کودک

به همان اندازه که مهارت ریسک پذیری در کودکان بر سلامت جسمانی آن‌ها تاثیر گذار است، در سلامت روانی آن‌ها نیز موثر خواهد بود. کودکان برای داشتن اعتماد به نفس بالا باید با مسائل بزرگ‌تری مواجه شوند. آنها باید یاد بگیرند که حتی اگر شکست بخورند دوباره می‌توانند تلاش کنند و به هدف خود برسند. به یاد داشته باشید که شما با محدود کردن فرزند خود، نه تنها به او کمک نمی‌کنید، بلکه اعتماد بنفس او را از بین می‌برید.

مراقبت بیش از حد و محدود کردن کودکان، این پیام را به آنها منتقل می‌کند که به تنهایی توان انجام هیچ کاری را ندارند. کودکان با ریسک کردن، توانایی فکر کردن، خلاقیت، مدیریت بحران در زندگی و بسیاری مهارت‌های دیگری را یاد می‌گیرند. پس از این اگر شاهد بالا رفتن فرزندتان از یک درخت شدید نفسی عمیق بکشید و اجازه دهید این کار را انجام دهد. مطمئن باشید که این کار برای سلامت او مفید است. البته در این مورد جوانب احتیاط را هم رعایت کنید.

ریسک‌پذیری در کودکان- سلامت روحی

چگونه ریسک پذیری سالم را در کودکان تقویت کنیم؟

برای پرورش مهارت ریسک پذیری در کودکان راهکارهای مختلفی پیشنهاد می‌شود. توجه داشته باشید، همانقدر که ریسک پذیری برای کودکان مفید است، می‌تواند ضررهایی نیز به دنبال داشته باشد. بنابراین این مهارت را به هر بهایی آموزش ندهید. وظیفه‌ی شماست که به عنوان والدینی آگاه، در راستای آموزش ریسک‌پذیری سالم تلاش کنید. از جمله بهترین راهکارها در ارتباط با این موضوع عبارتند از:

۱. مزایا و خطرات موقعیت را بررسی کنید

قبل از اجازه دادن به فرزندان خود برای انجام هرکاری، ابتدا مزایا و خطرات آن را ارزیابی کنید. به این ترتیب که از خود سوال کنید بدترین و بهترین اتفاقی که می‌تواند رخ دهد چیست؟ با پاسخ به این سوال بهتر می‌توانید با ترس‌ها و واقعیت‌های زندگی روبرو شوید و کودکانتان را در مسیر درستی برای ریسک‌کردن یا نکردن قرار دهید.

ریسک‌پذیری در کودکان- ارزیابی شرایط

۲. به توانایی‌های کودک خود توجه کنید

کودکان به سرعت رشد می‌کنند. والدین در طول بزرگ‌ شدن فرزندان خود متوجه تفاوت‌های آنها با کودکان دیگر خواهند شد. به عنوان مثال شاید کودکی در بالا رفتن از یک درخت و دیگری در دوچرخه سواری و حفظ تعادل مهارت داشته باشد. پس برای پرورش ریسک‌پذیری در کودکان، لازم است مهارت‌های آن‌ها را شناسایی کنید و با توجه به آنها تصمیم بگیرید.

ریسک‌پذیری در کودکان- شناسایی توانایی ها

۳. محیط را بررسی کنید

یکی دیگر از مهم‌ترین راهکارها برای پرورش ریسک‌پذیری در کودکان، بررسی محیط است. خواسته‌ها و نیازهای هر نسلی با نسل دیگر متفاوت است. این تفاوت‌ها ممکن است باعث شود بسیاری از نیازهای کودکان امروزی را به خوبی درک نکنیم. برای ارتباط بهتر و صمیمی‌تر با کودکان خود ابتدا باید شرایط امروزی جامعه را درک کنید. پس شرایط محیط را بررسی کنید و از آن‌ها آگاه باشید.

ریسک‌پذیری در کودکان- بررسی محیط

۴. مهارت‌های مهم را به کودکان یاد دهید و برای آن‌ها محدودیت‌هایی مشخص کنید

محدودکردن فرصت‌ها ممکن است رشد کودک را به خطر بیاندازد. اما آزادی بیش از اندازه هم باعث می‌شود که کودکان برای چالش‌های زندگی آمادگی نداشته باشند. یکی از راه‌‌های ایجاد این تعادل، بررسی هر رفتار، بر اساس مهارت‌هایی است که نیاز دارد.

به عنوان مثال بالا رفتن از درخت خطرهای خود را دارد و نیازمند یکسری مهارت‌های اولیه است. پیش از اینکه به کودکان اجازه بدهید از درخت بالا برود، می‌توانید این مهارت‌ها را با وسیله‌های پارک که ارتفاع کوتاه‌تری دارند تمرین کنید. سپس به آن‌ها یاد دهید که چگونه شاخه‌ها و بدنه‌هایی که محکم‌تر هستند را انتخاب کنند و زمان بالا رفتن از درخت ایمنی خود را در الویت قرار دهند.

پیش‌بینی چالش‌هایی که کودک ممکن است با آن‌ها روبرو شود و ‌آموزش مهارت‌های مهم به آن‌ها، یکی از بهترین راه‌های تشویق ریسک پذیری و آماده‌کردن آن‌ها برای آینده است.

ریسک‌پذیری در کودکان- محدودیت‌ها

۵. با هم این مهارت‌ها را تمرین کنید

برای آموزش مهارت ریسک‌پذیری در کودکان بهتر است آنها را در ابتدای کار همراهی کنید. نگرانی و ترس‌های شما نباید مانع پرورش مهارت ریسک‌پذیری در کودکانتان شود.

بنابراین رویکرد خود را در محافظت از فرزندان تغییر دهید. به بیان ساده‌تر، به جای منع کردن کودکان، آنها را همراهی کنید. به مرور زمان که کودکان رشد می‌کنند، بستر وسیع‌تری برای آنها فراهم کنید.

به عنوان مثال با بزرگ شدن آن‌ها اجازه دهید تا مسیر مدرسه را خودشان طی کنند. یا اجازه دهید به خیابان بروند و خرید خود را انجام دهند. حتی توصیه می‌شود گاهی اوقات به کودکتان پول بدهید و از او بخواهید خریدهای لازم برای خانه را انجام دهند.

این کار را به عهده کودکان خود بگذارید و اجازه دهید به تنهایی وارد جامعه شوند. اگر نگران هستید، می‌توانید دورادور از او محافظت کنید.

ریسک‌پذیری در کودکان- تمرین مهارت ها

سخن نهایی

والدین امروز باید به این حقیقت باور داشته باشند که مسئولیت سنگین‌تری نسبت به نسل‌های پیشین خود دارند. رشد جمعیت و افزایش رقابت‌ها برای پیشرفت در هر زمینه‌ای سبب شده است، پرورش فرزندانی موفق با پیچیدگی‌های زیادی همراه باشد.

امروزه دیگر تنها دغدغه‌ی والدین تامین نیازهای اولیه‌ای همچون خوراک، پوشاک و… نیست. کودکان امروزی باید برای ورود به جامعه‌ای پرتنش و پرهیجان آماده شوند. جامعه‌ای که برای موفقیت در آن باید با مهارت‌های شناختی مختلفی آشنا باشند.

از این رو اگر انتظار دارید فرزندان شما در آینده افرادی مستقل، معتمد به نفس و موفق باشند، باید مهارت‌های مختلفی همچون توانایی ریسک‌کردن را در آنها پرورش دهید.

اگر شما هم تجربیاتی در زمینه‌ی ریسک پذیری کودکان و راه‌های پرورش آن دارید، آن‌ها را در بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

برچسب‌ها:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

کمک به نوجوان در یافتن شغل | والدین چگونه می‌توانند به نوجوان در پیدا کردن شغل کمک کنند؟

کمک به نوجوان در یافتن شغل | والدین چگونه می‌توانند به نوجوان در پیدا کردن شغل کمک کنند؟

کمک به نوجوان در یافتن شغل، اهمیت زیادی در دستیابی فرزندتان به تجربه‌های ارزشمند دارد که در این مورد لازم است چند نکته مهم را در نظر بگیرید.

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید