نویسنده مینا معین

اسفند ۱۳, ۱۳۹۹

معرفی کتاب تربیت بدون فریاد از هال ادوارد رانکل

توسط | اسفند ۱۱, ۱۳۹۹ | کتاب و ادبیات

آیا فرزندانتان شما را عصبی می‌کنند؟ بحث، داد زدن و تنش مداوم می‌تواند برای شما و کودکتان آزاردهنده باشد و به احتمال زیاد هم در رفع مشکلات موثر نیست. موقعیت‌های روزانه مختلفی، از یادآوری کردن به کودک برای عجله در لباس پوشیدن تا دیدن نقاشی او بر روی دیوار، می‌تواند منجر به فریاد زدن شما شود. اما این کار تا به حال چقدر برای شما موثر بوده است و آیا راهکار جایگزین مناسب‌تری برای آن وجود دارد؟ در کتاب تربیت بدون فریاد با پاسخ این سوال آشنا می‌شوید.

درست است که فریاد زدن به صورت موقت، استرس را رفع می‌کند اما وقتی کنترل خود را از دست می‌دهید، ممکن است پس از آن، احساس ناامیدی کنید و متوجه شوید که یک میلیون کیلومتر از والدی که دوست داشتید باشید فاصله گرفته‌اید. خواندن کتاب تربیت بدون فریاد به شما کمک می‌کند که بتوانید خشم خود را بهتر کنترل کنید، به صورت موثرتری رفتار فرزندتان را مدیریت کنید و در نتیجه به آن والدی که می‌خواهید باشید نزدیک‌تر شوید. در ادامه با این کتاب بیشتر آشنا می‌شوید.

فهرست مطالب

درباره کتاب تربیت بدون فریاد

کتاب تربیت بدون فریاد به والدین نشان می‌دهد که چگونه حتی در استرس‌آورترین شرایط می‌توانند با فرزندان خود با آرامش رفتار کنند و ارتباط خود را با آن‌ها حفظ کنند. والدینی که بر کنترل احساسات و رفتارهای خود و نه بر کنترل رفتارها و احساسات فرزندشان تمرکز دارند، می‌توانند روابط خانوادگی قوی‌تر و رضایت‌بخش‌تری را ایجاد کنند. چنین روابطی همزمان می‌توانند اضطراب و استرس تربیت کودک را نیز از بین ببرند و عزت نفس او را تقویت کنند. پیشنهاد می‌کنیم که در این مورد مقاله عزت نفس در کودکان را نیز مطالعه کنید.

این کتاب در فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های مشاوره‌ای یا خودآموز نیویورک تایمز قرار دارد و تاکنون بیش از ۲۵۰ هزار نسخه از آن چاپ شده است. در این کتاب برای بیان مطالب از روش گام به گام و ساختاریافته استفاده شده است و به همین دلیل لازم است فصول آن به ترتیب خوانده شود. همچنین، برای توضیح ملموس‌تر مطالب از تجارب و داستان‌های واقعی زندگی افراد کمک گرفته شده است. در هریک از این داستان‌ها نشان داده می‌شود که چگونه تربیت بدون فریاد می‌تواند روابط والد- کودک را متحول کند. می‌توانید در این زمینه کتاب والدین موثر، فرزندان موفق را نیز مطالعه کنید.

درباره نویسنده

هال ادوارد رانکل، در سال ۲۰۰۸ مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته خانواده‌درمانی و ازدواج دریافت کرد. او یک روانشناس خانواده و زوج، مربی روابط، سخنران بسیار محبوب و همچنین بنیانگذار و مدیر موسسه زندگی بدون فریاد است. کتاب تربیت بدون فریاد رانکل در همان هفته اول انتشار، در فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز قرار گرفت. او ۱۴ سال پیش ازدواج کرده است و اکنون او و همسرش دارای دو فرزند، یک دختر و یک پسر هستند. هال رانکل به عنوان یک پدر و یک همسر، همان مسئله‌ای را در خانه تمرین می‌کند که هزاران خانواده را به انجام آن توصیه کرده است: رویکرد بدون فریاد در روابط.

آقای رانکل، با سابقه چشمگیر علمی و اجتماعی، پیشرفته‌ترین رویکردهای تئوری روابط را در پیش گرفته است و از طریق هزاران ساعت خانواده‌درمانی، مشاوره سازمانی و مربیگری حرفه‌ای در سازمان‌ها، کلیساها، مشاغل خانوادگی و مدارس، رویکرد بدون فریاد را توسعه داده است. وی کارگاه‌ها و گفتگوهای بسیاری را درباره موضوعات مختلف در کنفرانس‌های منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی ارائه داده است که موضوع این کنفرانس‌ها عمدتا با مسائلی مثل پویایی سازمانی، رفتارهای اعتیادی، والدین و ازدواج، مدیریت خشم و ارزیابی سیستم‌های روانشناختی ارتباط داشته‌اند. یکی دیگر از کتاب‌های این نویسنده، کتاب زندگی مشترک بدون فریاد است.

سرفصل‌های کتاب تربیت بدون فریاد

در کتاب تربیت بدون فریاد، قبل از مطرح شدن فصول، نویسنده مقدمه‌ای با عنوان «چگونه این کتاب را مطالعه کنیم» مطرح کرده است و در آن توصیه می‌کند که ترجیحا بخش‌های کتاب به ترتیب خوانده شوند تا بتوانید حداکثر بهره را از کتاب ببرید. پس از آن ۴ بخش و ۱۲ فصل مطرح می‌شوند که در ادامه با بخش‌های کتاب آشنا می‌شوید.

  • والدین خونسردی شویم که واقعا فرزندانمان نیاز دارند
  • حفظ خونسردی یعنی ایجاد حریم
  • حفظ خونسردی یعنی تعیین جایگاه
  • خود را به تمرین کردن عادت دهید

بخش‌هایی از کتاب

«اگر می‌خواهیم بانفوذ و تاثیرگذار باشیم ابتدا باید خود را تحت کنترل درآوریم. تنها در این صورت است که می‌توانیم پاسخ رفتاری خود را انتخاب کنیم و صرف نظر از رفتار فرزندمان، تصمیم بگیریم چگونه رفتار کنیم. حال اگر بزرگ‌ترین دشمن ما واکنش ما هیجانی است، باید ببینیم منشاء آن کجاست؟ مهم‌تر اینکه درباره آن چه می‌توان کرد؟ اکثر ما هیجانی بدتر از عجز و سردرگمی نمی‌شناسیم. ما می‌توانیم ترس، خستگی، نگرانی یا خشم را تحمل کنیم اما هیچ چیز مانند درماندگی و سردرگمی ما را از پا نمی‌اندازد، مانع ادامه کارمان نمی‌شود و ما را دچار خشم نمی‌کند.» (صفحه ۳۱)

«اگر بخواهیم بزرگسالانی خودگردان تربیت کنیم، ابتدا خود باید فردی خودگردان بشویم، به ویژه در ارتباط با فرزندانمان. رسیدن به این هدف مستلزم ایجاد فضا و حریمی است که آن‌ها بتوانند خود تصمیم بگیرند و ما بتوانیم نگرانی خود را درباره تصمیم آن‌ها کنترل کنیم. این یعنی اصول زندگی را به فرزندانمان بیاموزیم و بعد آن‌ها را آزاد بگذاریم که خود تصمیم بگیرند که آن اصول را به کار بندند یا با آن‌ها مخالفت کنند و با عواقب آن روبرو شوند.» (صفحه ۱۴۲)

«به عنوان یک درمانگر هرگاه بین والد و فرزندی با الگوی ارتباطی بهترین دوست مواجه می‌شوم، پرچم قرمز را هم کنارش می‌بینم. ناگفته نماند که پرچم قرمز صرفا به خاطر آسیبی که این روابط به کودکان وارد می‌کند نیست. درست است که این روابط آسیب زیادی به آن‌ها می‌زند، پیش از من هم در این باره بسیار سخن گفته‌اند اما من پرچم قرمز را به علت آسیبی می‌بینم که به الگوی ارتباطی والد- فرزند وارد می‌شود. والدینی که به روش ارتباطی بهترین دوست متوسل می‌شوند، سعی می‌کنند اعتبار و پذیرشی را که از والدین خود دریافت نکرده‌اند و در حال حاضر هم نمی‌توانند از ارتباط با خود یا بزرگسالان همسال خود دریافت کنند، از طریق فرزندانشان جبران کنند.» (صفحه ۲۸۷)

مطالعه کتاب تربیت بدون فریاد، به نویسندگی هال ادوارد رانکل، به شما کمک می‌کند در فرزندپروری، بدون توسل به روش‌های پرخاشگرانه از جمله فریاد زدن، موفق عمل کنید. این کتاب با مطرح کردن تجاربی واقعی، به صورتی عینی و ملموس مطرح می‌کند که چگونه می‌توانید در عین قاطعیت، رابطه مثبتی با کودک خود ایجاد کنید. بنابراین، اگر در حال حاضر والد هستید یا تصمیم به والد شدن گرفته‌اید، خواندن این کتاب می‌تواند برای شما بسیار مفید باشد و شما را به والدی که می‌خواهید باشید نزدیک کند.

تجربه شما از بحث و گفتگو در خانه چیست؟ آیا کتاب تربیت بدون فریاد را خوانده‌اید؟ این کتاب تا چه حد به شما کمک کرده است؟ تجارب خود را در بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

برچسب‌ها:

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید