نویسنده مینا معین

بهمن ۰۱, ۱۳۹۹

معرفی کتاب عزت نفس برای نوجوانان (تمرینات عملی)

توسط | دی ۱۹, ۱۳۹۹ | کتاب و ادبیات

در دوران نوجوانی، داشتن اعتمادبه‌نفس بسیار مهم است، به ویژه هنگامی که فشار اجتماعی در مورد ظاهر و نمرات، بسیار زیاد است. فرایند بزرگ شدن دشوار است و نوجوانان ممکن است در شناخت خود دچار مشکل باشند. ممکن است نقاط ضعف خود را بزرگ کنند و نقاط قوت واقعی خود را دست‌کم بگیرند. کتاب عزت نفس برای نوجوانان (تمرینات عملی) به نوجوانان کمک می‌کند که عزت نفس خود را تقویت کنند.

روانشناسان بر این باورند که عزت‌نفس کم ریشه بسیاری از مشکلات عاطفی است. وقتی از عزت‌نفس سالمی برخوردار باشید احساس خوبی نسبت به خود پیدا می‌کنید و خود را مستحق احترام از سوی دیگران می‌دانید. وقتی عزت‌نفس کمی دارید به باورها و افکار خود کمتر اهمیت می‌دهید و علائق و خواسته‌های خود را نادیده می‌گیرید. در کتاب عزت نفس برای نوجوانان (تمرینات عملی)، شما یاد می‌گیرید که دیدگاهی سالم و واقع‌بینانه از خود داشته باشید که شامل ارزیابی صادقانه نقاط ضعف و قوت شما باشد و همچنین یاد می‌گیرید که به خود و اشتباهاتتان احترام بگذارید. در ادامه با این کتاب بیشتر آشنا می‌شوید.

درباره کتاب عزت نفس برای نوجوانان (تمرینات عملی)

کتاب عزت نفس برای نوجوانان با این هدف نوشته شده است که به شما کمک کند شناخت بهتری از خود داشته باشید و همچنین بتوانید تفاوت میان عزت‌نفس و خودمحوری، خودپسندی یا خودخواه بودن را یاد بگیرید. علاوه بر این، این کتاب به شما کمک می‌کند که چگونه ظاهر بیرونی اعتمادبه‌نفس را از پذیرش درونی آرام و همیشگی خود و عزت‌نفس واقعی متمایز کنید. داشتن عزت‌نفس سالم، عاملی کلیدی برای رسیدن به اهداف است.

این کتاب شامل تمرین‌هایی عملی است که به شما کمک می‌کند شکست‌ها و اعتمادبه‌نفس کم خود را حل و فصل کنید، با انتقادات مواجه شوید و فعالیت‌هایی انجام دهید که در نهایت به شما کمک می‌کنند خودآگاهی، خودارزشمندی و پذیرش خود بیشتری داشته باشید. در این کتاب، ۴۰ فعالیت ساختاریافته و اظهارات مثبت به شما ارائه می‌شوند و این فعالیت‌ها شامل پر کردن خطوط خالی، رسم تصویر یا پاسخ دادن به سوالات محرک است.

درباره نویسنده

لیزا شاب یک مددکار اجتماعی بالینی است که در منطقه شیکاگو، یک مرکز مشاوره خصوصی دارد. او  ۱۴ کتاب خودیاری برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالان تالیف کرده است و همچنین کارگاه‌های خودیاری زیادی را برای عموم مردم و سمینارهای زیادی را برای افراد متخصص برگزار کرده است. لیزا شاب، عضو انجمن ملی مددکاران اجتماعی (NASW) و انجمن ملی بی‌اشتهایی عصبی و اختلالات وابسته (ANAD) است.

برخی دیگر از کتاب‌های لیزا شاب عبارت‌اند از گذر از افسردگی (کتاب کار نوجوانان)، کتاب کار اضطراب برای نوجوانان، کتاب کار طلاق برای نوجوانان، خونسرد، آرام و بااعتمادبه‌نفس: یک کتاب کار برای کمک به کودکان در یادگیری مهارت جرئتمندی، نگرانی‌های خود را اینجا بگذار: یک دفتر خلاقانه برای نوجوانان مضطرب و کتاب کار پرخوری برای نوجوانان.

سرفصل‌های کتاب

در کتاب عزت نفس برای نوجوانان (تمرینات عملی)، پس از مطرح شدن مقدمه نویسنده، ۴۰ سرفصل مطرح شده است که در هر کدام به یکی از ابعاد عزت‌نفس پرداخته شده است. این فصول عبارت‌اند از:

۱. معنای عزت‌نفس سالم ۱۱. درباره اشتباهات ۲۱. کشف باورها ۳۱. قدرت سپاسگزاری
۲. حکایت شما ۱۲. درباره مقایسه کردن ۲۲. دستیابی به اشتیاق ۳۲. قدرت دلسوزی و محبت
۳. جنبه‌های مثبت شما ۱۳. درباره داوری ۲۳. فشار همسالان ۳۳. قدرت امکانات
۴. پیام‌های شیمیایی مغز ۱۴. خویشتن واقعی شما ۲۴. شما در عالم هستی ۳۴. قدرت افکار
۵. پیام‌های خانوادگی ۱۵. برای خانواده‌تان چگونه شخصی هستید ۲۵. چرا به دنیا آمده‌اید ۳۵. قدرت باور و اعتقاد
۶. پیام‌های اجتماعی ۱۶. برای دوستانتان چگونه آدمی هستید ۲۶. قدرت نگرش ۳۶. قدرت تصمیمات مثبت
۷. پیام‌هایی به خود ۱۷. برای جامعه چه کسی هستید ۲۷. قدرت مدیریت احساسات ۳۷. قدرت روبه‌رو شدن با چالش‌های زندگی
۸. حقیقتی درباره ارزش انسانی ۱۸. طبیعی است که ندانید ۲۸. قدرت تحمل ناراحتی ۳۸. قدرت هدف‌های واقع‌بینانه
۹. کامل بودن جوراجور ۱۹. کشف آنچه دوست دارید و دوست ندارید ۲۹. قدرت مسئولیت ۳۹. قدرت حمایت
۱۰. درباره بدن ۲۰. کشف رویاهایتان ۳۰. قدرت شم و شهود ۴۰. قدرت نیروی برتر

 

بخش‌هایی از کتاب عزت نفس برای نوجوانان (تمرینات عملی)

«احساسی که امروز درباره خود دارید به پیام‌هایی بستگی دارد که به خود مخابره می‌کنید. این پیام‌ها سبب می‌شوند تا درباره خود احساس خوب یا بد داشته باشید. وقتی این پیام‌ها را شناسایی و بررسی کنید، می‌توانید تصمیم بگیرید چه پیام‌هایی را می‌خواهید حفظ کنید و چه پیام‌هایی را رها سازید. می‌توانید روشی تازه برای صحبت با خودتان را یاد بگیرید تا به عزت‌نفس سالم برسید. شما چه دهانتان را برای حرف زدن باز کنید و چه نکنید، تمام مدت روز با خود حرف می‌زنید. در ذهن شما همیشه گفتگویی در جریان است. صدایی درونی برای شما پیام می‌فرستد که در احساسی که درباره خود دارید، تاثیر می‌گذارد.» (صفحه ۵۲)

«چند دقیقه‌ای راحت و در سکوت بنشینید. چشمانتان را ببندید. چند نفس آرام بکشید و بعد یک از بزرگ‌ترین اشتیاق‌های خود را در نظر بیاورید. این اشتیاق می‌تواند نسبت به یک ایده، دارایی، فعالیت یا یک شخص باشد. در زمینه این اشتیاق تصویرسازی کنید. ببینید بدن شما چه واکنشی نشان می‌دهد. چه احساسی در شما ایجاد می‌شود؟ کجا آن‌ها را احساس می‌کنید؟ بعد از انجام این کار چشمان خود را باز کنید و به شرایط فعلی بازگردید.» (صفحه ۱۷۸)

«همه ما متولد شده‌ایم و همه هم روزی خواهیم مرد. همه ما می‌خواهیم روزی موفق شویم. همه می‌خواهیم احساس خوشبختی کنیم. همه می‌خواهیم نسبت به خود نظر خوبی داشته باشیم. همه می‌خواهیم دوستمان بدارند. همه می‌خواهیم زندگی بدون درد و رنج و آرامی داشته باشیم. ما سعی می‌کنیم با آنچه داریم به بهترین شکل رفتار کنیم. همه انسان‌ها از سه بخش جسمانی، احساسی و روانی ساخته شده‌اند. ما جملگی زندگی را به یک شکل تجربه می‌کنیم. هیچ‌کس برتر یا حقیرتر از دیگران نیست. احساس محبت و دلسوزی برای دیگران زمانی دست می‌دهد که درباره خود احساس ناامنی نکنیم.» (صفحه ۲۶۴)

در نهایت، اگر شما یک نوجوان هستید و با مشکلاتی از قبیل اعتماد‌به‌نفس و عزت‌نفس پایین مواجه‌اید خواندن کتاب عزت نفس برای نوجوانان (تمرینات عملی) و انجام تمرینات آن به شما کمک می‌کند که خود را ارزشمند بدانید و برای رسیدن به آرزوها و اهداف خود تلاش کنید. همانطور که مطرح کردیم لازمه رسیدن به اهداف، برخوردار بودن از عزت‌نفس سالم است.

برچسب‌ها:

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید