بهمن ۲۹, ۱۳۹۹

بازی های ورزشی برای کودکان: ۱۰ فعالیت جذاب و مزایای آن‌ها

توسط | بهمن ۲۰, ۱۳۹۹ | بازی‌ها, تفریح و سرگرمی

بازی‌های ورزشی برای کودکان

جامعه سالم در گرو پرورش کودکانی سالم است. کشف استعداد، علایق و روحیات کودک اولین گام در انتخاب ورزش مناسب برای اوست. انتخاب بازی ‌های ورزشی برای کودکان و تشویق آن‌ها به ورزش کردن فرزندانی سالم با ذهنیتی فعال به جامعه تحویل می‌دهد. در این مقاله سعی می‌کنیم این نکات را بررسی کنیم و به معرفی ورزش‌ها و مزایای آن‌ها بپردازیم. با ما همراه باشید.

۱. فوتبال

بازی‌های ورزشی برای کودکان مانند فوتبال

فوتبال یکی از محبوب‌ترین بازی های ورزشی برای کودکان است. یک بازی گروهی شاد و مهیج که کودک می‌تواند از ۴ سالگی شروع به یادگیری و بازی کند. تمام چیزی که کودک شما برای بازی نیاز دارد یک جفت کفش فوتبالی، توپ، دروازه و دوستان او هستند.

دویدن مهارت‌های اجتماعی و فیزیکی کودک را بهبود می‌بخشد. مهارت‌های اجتماعی چون برقراری ارتباط با دیگران، دوست‌یابی، کار گروهی، منصف بودن و نظم را در کودک پرورش می‌دهد. مهارت‌های فیزیکی مانند، تقویت قدرت عضلات، انعطاف‌پذیری، هماهنگی، کنترل وزن، استقامت قلبی و عروقی نیز از طریق فوتبال تقویت می‌شوند. دویدن به‌دنبال توپ توانایی پاها، تعادل و پایداری قلب و عروق را افزایش می‌دهد.

۲. شنا

شنا نمی‌تواند سلامت کل بدن را تضمین کند

هیچ ورزشی مانند شنا نمی‌تواند سلامت کل بدن را تضمین کند. شنا ورزشی است که تمرکز، استقامت، قدرت بدنی و انعطاف‌پذیری را در کودک افزایش می‌دهد. به کمک شنا می‌توانید بر ترس از ارتفاع و ترس از آب نیز غلبه کنید. طبق نظر آکادمی اطفال آمریکا، بهتر است کودکان از سن ۴ سالگی به بعد شنا کردن را بیاموزند.

بازی های ورزشی برای کودکان مانند شنا، استقامت و سلامت کودک را بهبود می‌بخشد. تمرین‌های مختلف قدرت عضلات بدنش را بیشتر می‌کند. با کنترل کردن تنفس در آب ریه‌هایش را قوی‌تر می‌کند و شخصیت او را در تحمل فشار بیشتر قوی می‌کند.

۳. دوچرخه سواری

بازی‌های ورزشی برای کودکان مانند دوچرخه سواری

دوچرخه سواری علاوه بر مزایای جسمانی و اجتماعی، حس آزادی، استقلال و غرور را در کودک پرورش می‌دهد. همچنین سلامت قلب و قدرت فکر کردن را در کودک تقویت می‌کند. شما هم می‌توانید با کودک خود همراه شوید و در کنار او دوچرخه سواری کنید. سفر به نقاط مختلف با استفاده از دوچرخه آلودگی را نیز کاهش می‌دهد. بنابراین، فرزندتان را تشویق کنید تا بیشتر از دوچرخه استفاده کند.

اولین چیزی که کودک از دوچرخه سواری یاد می‌گیرد رعایت امنیت در جاده و سرسخت بودن است. دوچرخه سواری از نظر اجتماعی صبر، نظم و عزت نفس را در کودک ارتقا می‌دهد. از نظر جسمانی قدرت پاها و تعادل را بهبود می‌بخشد، وزن را کنترل می‌کند و عملکرد قلب را تقویت می‌کند.

۴. اسکیت

بازی‌های ورزشی برای کودکان مانند اسکیت

اسکیت ورزشی است که مهارت‌های حرکتی و هماهنگی چشم‌ها را در کودک تقویت می‌کند. وسایل اسکیت (از جمله کفش اسکیت) ممکن است قیمت بالایی داشته باشند. اما سال‌ها کودک شما را سرگرم می‌کنند. اسکیت برخلاف دوچرخه به‌راحتی قابل حمل است وکودکان از سن ۴ سالگی می‌توانند شروع به اسکیت بازی کنند.

اسکیت بدن را چابک می‌کند و سلامت قلب را بهبود می‌بخشد. هماهنگی رفلکس‌ها (سیگنال‌های حرکتی که توسط عصب‌ به مغز فرستاده می‌شود) را بیشتر می‌کند. کودک را صبورتر می‌کند. ماهیچه‌ها را نیرومندتر می‌کند و در نهایت، به تعادل بدن کمک می‌کند.

۵. بسکتبال

بسکتبال یک ورزش ایده‌آل برای کودکان خجالتی است.

بسکتبال یک ورزشی گروهی است و تنها به یک توپ و حلقه نیاز دارد. بسکتبال به کودک کمک می‌کند که خجالت خود را کنار بگذارد و با هم سن و سال‌های خود ارتباط برقرار کند. این ورزش همچنین محیطی امن و مفرح را برای کودک ایجاد می‌کند و فواید زیادی دارد که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

در بسکتبال کودک یاد می‌گیرید که هنگام دفاع و حمله چگونه بدن خود را مدیریت و کنترل کند. دویدن به‌دنبال توپ او را چابک‌تر می‌کند و باعث تقویت قدرت عضلات او می‌شود. به ‌طوری ‌که پاس‌های سریع رفلکس‌ها، قدرت تفکر و تصمیم‌گیری را در کودک افزایش می‌دهد. دریبل زدن هم هماهنگی بین چشم و پا را در او تقویت می‌کند.

۶. دو

دویدن برای سلامت کودک مفید است.

فعالیت در کودکان باید از سنین پایین شروع شود. دو یکی از بهترین ورزش‌ها برای تمرین قدرت بدنی و سلامت قلب و عروق است. دو ورزشی هوازی است و مهارت‌های حرکتی، استخوان‌ها و ماهیچه‌ها را تقویت می‌کند. وزن را کنترل می‌کند و استقامت بدن را افزایش می‌دهد. دو در مقایسه با سایر بازی‌های ورزشی برای کودکان بدون هزینه و قابل دسترس‌تر است.

دویدن باعث تمرکز، استقامت بدن، قدرت عضلات و سلامت قلب و عروق می‌شود. میزان سرماخوردگی و آنفولانزا را کاهش می‌دهد. همچنین تمرین منظم روزانه ایمنی بدن کودک را افزایش می‌دهد و ریه‌هایش را قوی می‌کند.

۷. قدم زدن

شاید قدم زدن مانند یک ورزش حرفه‌ای به‌نظر نرسد؛ اما تاکنون به‌عنوان یکی از بهترین فعالیت‌های بدنی شناخته شده است که می‌توان کودکان را به انجام آن تشویق کرد. در کشورهای غربی اگر کودک مسیر خانه تا مدرسه را پیاده برود، برای او پاداشی در نظر می‌گیرند. این یک راه خوب برای تشویق کردن او به راه رفتن است.

برای ارتباط بیشتر با کودک و محکم کردن پیوند خانواده می‌توانید به‌همراه کودک به پیاده روی بروید. قدم زدن در فضای باز پیوند بین کودک و محیط زیست را افزایش می‌دهد. وزن را کنترل می‌کند، عضلات پا را قوی می‌کند و تعادل بدن را حفظ می‌کند.

۸. ژیمناستیک

ژیمناستیک بدن کودک را انعطاف‌پذیرتر می‌کند.

ژیمناستیک یکی از محبوب‌ترین رشته‌های ورزشی در المپیک است. برای پرورش این استعداد در کودک باید با مربی‌های متخصص در این رشته مشورت کنید تا فرزندتان در مسیر درستی قرار بگیرد. تمرین مداوم ژیمناستیک در کودکان در هر سنی فواید زیادی دارد. در دراز مدت از بروز مشکلات قلبی و مسائل مربوط به افزایش سن مانند درد استخوان‌ها جلوگیری می‌کند.

اولین فایده ژیمناستیک تعادل و انعطاف‌پذیری است. ژیمناستیک به‌عنوان یکی از بازی‌های ورزشی برای کودکان ترس را از کودک دور می‌کند و از او فردی قوی می‌سازد. سلامت استخوان‌ها، نظم، کاهش وزن، هماهنگی بیشتر از مزایای بازی ژیمناستیک است.

۹. تنیس

تنیس قدرت جسمانی کودک را افزاایش می‌دهد.

راجر فدرر و رافائل نادال دو تنیسور برتر و قهرمان جهان هستند. این دو نفر جانی دوباره به بازی تنیس دادند و دوباره تنیس را به دنیا معرفی کردند. تنیس فضایی را برای کودک فراهم می‌کند تا علاوه بر پرورش خلاقیت، قدرت جسمانی، مهارت شناختی و عاطفی او نیز پرورش یابد. تنیس ظرفیت‌های هوازی را در بدن افزایش می‌دهد، فشار خون را کاهش می‌دهد و عملکرد متابولیک را بهبود می‌بخشد.

کودکی که متفکر باشد و قدرت تصمیم‌گیری بالایی داشته باشد در تنیس موفق‌تر عمل می‌کند. تنیس قدرت بازوان و دقت را در کودک تقویت می‌کند. به او می‌آموزد که چگونه در یادگیری تکنیک‌ها به‌روز باشد و چگونه استراتژیک گام بر دارد تا موفق شود. تنیس عضلات را تقویت می‌کند و آمادگی قلبی عروقی را بهبود می‌بخشد.

۱۰. جودو

جودو نظم را به کودک  می‌آموزد.

بازی های ورزشی علاوه بر ایجاد فضایی مفرح باید آن‌ها را برای مواجه شدن با زندگی در آینده آماده کند. جودو در دسته ورزش‌های رزمی و دفاع شخصی قرار می‌گیرد که آموختن آن برای کودکان ضروری است. جودو ورزشی است که به رشد همه جانبه کودک را از نظر معنوی، عاطفی و فیزیکی کمک می‌کند. خطر ابتلا به چاقی کودکان، بیماری‌های قلبی و پوکی استخوان را هم کاهش می‌دهد.

جودو نظم را به کودک می‌آموزد. علاوه بر دفاع شخصی، تمرکز، کنترل بر خود، ادب و احترام را نیز به او می‌آموزد. حرکات پی‌درپی در جودو باعث افزایش انعطاف‌پذیری و تعادل در کودک می‌شود، سطح کلسترول خون را در کودکان کاهش می‌دهد و از آن‌ها در برابر بیماری‌های قلبی محافظت می‌کند.

نتیجه‌گیری

پژوهش‌های مختلف به اهمیت فعالیت ورزشی در رشد فیزیکی و ذهنی کودک اشاره می‌کنند. همچنین عادت ورزش کردن باعث می‌شوند که فرزند شما در بزرگسالی و سنین بالاتر زندگی سالم‌تری داشته باشد. شما هم می‌توانید تجربیات خود از بازی های ورزشی برای کودکان و فعالیت‌‌های ورزشی خود در دوران کودکی را با ما به اشتراک بگذارید.

برچسب‌ها:

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

۷ ایده برای ساخت کاردستی زمستانی برای کودکان

۷ ایده برای ساخت کاردستی زمستانی برای کودکان

فصل زمستان با جادوی برف و درخشش آن زیر نور خورشید و برف‌بازی تجربه شگفت‌انگیزی است.اما، گاهی بازی بیرون از خانه مقدور نیست. برای سرگرم کردن کودکان ساخت کاردستی زمستانی می‌تواند این جای خالی را جبران کند.

۸ روش برای آشنایی کودکان با فرهنگ های مختلف

۸ روش برای آشنایی کودکان با فرهنگ های مختلف

آشنایی کودکان با فرهنگ های مختلف آن‌ها را برای زندگی و تعامل بیشتر با جامعه آماده می‌کند. نژادپرستی، کینه‌توزی و خشم و غضب را از کودک دور کرده و به او کمک می‌کند تا جامعه سالمی را در آینده بسازد.

فواید بازی کودک بیرون از خانه و تاثیر آن بر رشد کودک

فواید بازی کودک بیرون از خانه و تاثیر آن بر رشد کودک

کودک برای رشد جسمانی، اجتماعی، عاطفی و ذهنی به بازی در فضای باز احتیاج دارد. بتواند با افراد جدید آشنا شود و با طبیعت خو بگیرد.در این مقاله به بررسی فواید بازی کودک بیرون از خانه می‌پردازیم.

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید