مهر ۱۱, ۱۳۹۹

۱۳ نقل قول از استیو جابز درباره‌ی رهبری و کارآفرینی

توسط | مهر ۱۸, ۱۳۹۹ | کارآفرینی و کسب‌وکار

۱۳ نقل قول از استیو جابز درباره‌ی رهبری و کارآفرینی

توسط | مهر ۱۸, ۱۳۹۹ | کارآفرینی و کسب‌وکار

مهر ۱۱, ۱۳۹۹

استیو جابز

بسیاری از مردم مشغول به انجام کارهایی هستند که به آن علاقه ندارند. اما برای تغییر شرایط نیز کاری نمی‌کنند. شاید موفقیت شما در گوشه و کنار باشد که تنها باید آن را کشف کنید. اگر هنوز مسیر زنگیتان را نیافته‌اید، توصیه می‌کنیم سخنان الهام‌بخش و انگیزه دهنده استیو جابز را در این مقاله بخوانید.

۱. انتخاب

«شغلی که انتخاب می‌کنید، قرار است بخش بزرگی از زندگی و وقت شما را پر کند. تنها راهی که از انجام آن واقعا می‌توانید احساس رضایت کنید، انجام کاری است که عاشقانه به آن علاقه دارید. بنابراین، اگر هنوز آن کار را پیدا نکرده‌اید، کوتاه نیایید و با همه وجود به جستجو ادامه دهید.»

این توصیه استیو جابز در عین سادگی بسیار زیبا و عمیق است. به ما یادآوری می‌کند که انتخاب شغل مناسب تا چه میزان نقش مهمی در زندگی دارد. اگر در مرحله پیچیده انتخاب شغل قرار دارید، به گفته استیو جابز به اعماق وجود خود، به قلبتان رجوع کنید.

۲. نوع‌آوری

«وجه تمایز بین یک رهبر و پیرو در نوآوری است.»

استیو جابز معتقد بود که لازمه رهبر بودن نوآوری است. اما چرا نوآوری عامل مهمی است؟ یک فرد برای پشت سر گذاشتن موانعی که در راه تجارت پیش می‌آید باید خلاق باشد. باید توانایی حل مسائل پیچیده را داشته باشد. خیلی از افراد در جامعه این قابلیت را ندارند. بنابراین، نمی‌توانند به عنوان یک رهبر یا کارآفرین فعالیت کنند. برای آشنایی بیشتر با این موضوع می‌توانید به مقاله ویژگی‌های کارآفرینان یا مقاله مهارت‌های کارآفرینی مراجعه کنید.

۳. اولویت‌بندی

«به مدت۳۳ سال، هر روز به آینه نگاه کردم و از خودم پرسیدم، «اگر امروز آخرین روزی بود که زنده بودی، هنوز هم تمایل داشتی کاری که  درحال حاضر انجام می‌دهی را انجام دهی؟» هر زمان که پاسخم به این سوال منفی بود، برای چندین روز متوالی به این فکر می‌کردم که باید چیزی را تغییر دهم.»

این نقل قول از استیو جابز میزان تمرکز او بر روی نکات مهم را در زندگی نشان می‌دهد. او یک رهبر و مبتکر برجسته در دنیای تجارت بود. به‌خوبی می‌دانست که چگونه زندگی‌اش را بر اساس کارهای درست اولویت‌بندی کند. اولویت‌بندی در زندگی در واقع طی کردن نصف مسیر است. با درست اولویت‌بندی کردن در زندگی به شادی بیشتری در زندگی دست خواهید یافت.

۴. تعیین هدف

«اینکه ثروتمندترین مرد قبرستان باشم موضوع قابل افتخاری نیست! اما، هنگامی که شب به رختخواب می‌روم، بدانم که امروز کاری بزرگ انجام داده‌ام. این موضوعی است که برای من اهمیت دارد.»

این سخن از دو بعد حائز اهمیت است. اول اینکه به ما می‌گوید که هدف شما در زندگی نباید تنها دست یافتن به پول و ثروت باشد. بلکه، باید کاری را انجام دهید که ایمان دارید ارزشمند است. دوم اینکه او می‌گوید زندگی موقتی و گذرا است. پس، هرچه زودتر کاری را که به آن علاقه دارید را انجام دهید. استیو جابز فردی بود که دقیقا می‌دانست چه می‌خواهد و همه جوانب آن را در نظر می‌گرفت.

۵. بزرگ فکر کردن

«بخشی از موفقیت امروز مکینتاش مدیون کارمندانی است که موسیقی‌دان، شاعر، هنرمند، جانورشناس و مورخ بودند. آن‌ها در عین حال، بهترین دانشمندان حوزه کامپیوتر در جهان نیز بودند. اما حتی اگر در حوزه کامپیوتر تبحری نداشتند، در زمینه‌های دیگر می‌توانستند شگفت‌انگیز عمل کنند.»

یکی از بهترین سخنان استیو جابز در زمینه رهبری همین نقل قول است. چرا که او باور دارد عامل موفقیت پروژه مکینتاش نیروی کار ماهری بود که مهارت‌های متنوعی داشتند. این سخن بدان معناست که هنگام استخدام نه تنها باید بر روی افرادی که در رشته‌ خود تبحر دارند تمرکز کرد. بلکه، این افراد باید در زمینه‌های دیگر نیز مستعد باشند. چرا که، شاید روزی ابعاد دیگر کار شما را پوشش دهند.

اما نکته مهم دیگری در این سخن نهفته است. حتی بهترین رهبران تجارت‌های بزرگ در جهان از هنرمندان، موسیقی‌دانان و افراد خلاق دیگر الهام می‌گیرند. استیو جابز مرد بزرگی بود. بزرگ فکر می‌کرد و از هر چیزی الهام می‌گرفت.

۶. اعتماد

«باید به چیزی در زندگی اعتماد کرد. حس درونی‌تان، سرنوشت، زندگی، کارما یا هر چیز دیگری که باور دارید. این رویکرد هرگز مرا ناامید نکرده و تفاوت زیادی در زندگی من ایجاد کرده است.»

بسیاری از مردم تردید دارند که آیا باید به ندای درونشان گوش کنند یا نه. طبق گفته استیو جابز این تنها راه موفق شدن است. اگر حس می‌کنید که ندای درونتان چیزی می‌گوید و یا در سرنوشتان است که کاری را انجام دهید پس درنگ نکنید.

استیو جابز و همکارش

۷. کار گروهی

«کارهای بزرگ هرگز به‌ تنهایی به ثمر نمی‌رسند. بلکه حاصل تلاش مجموعه‌ای از آدم‌ها هستند.»

این سخن نکته مهم و‌ قابل توجهی برای رهبران شرکت‌های بزرگ دارد. ممکن است گاهی سعی کنید که همه‌ی کارها رو خودتان انجام دهید. اما استیو جابز از این کار فراری بود. موفقیت یک شرکت بزرگ به کار گروهی و اعتماد به سایر اعضای مجموعه وابسته است. افراد با استعداد را شناسایی کنید و با آن‌ها همکاری کنید. اگر استیو جابز با استیو وزنیاک و تعدادی دیگر از افراد با استعداد همکاری نمی‌کرد، شرکت اپل هرگز به‌وجود نمی‌آمد!

۸. ققنوس باشید

«اخراج از شرکت اپل بهترین اتفاقی بود که ممکن بود برای من رخ دهد. موفق شدن دوباره من با یک شروع دوباره جایگزین شد. راه من را برای ورود به خلاق‌ترین دوره زندگی‌ام باز کرد.»

عبارت فوق به ما نشان می‌دهد که وقتی به هر اتفاقی با دید مثبت نگاه کنید، هر ضعف به یک نکته قوت تبدیل می‌شود. هر اتفاق بد، مثبت تعبیر می‌شود و در نهایت به موفقیت ختم می‌شود.

هنگامی که استیو جابز از شرکت اپل اخراج شد، می‌توانست اجازه دهد این شکست او را نابود کند. اما برعکس او به‌دنبال تاسیس شرکت دیگری رفت. به دنبال کشف کامپیوترهای نسل بعدی. کسب سمت بالاتر در شرکت‌های پیکسار (Pixar) و دیزنی (Disney) نقطه عطف دیگری در زندگی او بود. به او کمک کرد تا دوباره موقعیت خود را به‌عنوان یکی از برترین بازرگانان کشور به‌دست بیاورد.

اگر در حال سپری کردن روزهای تاریک زندگی خود هستید، مثبت فکر کنید و دوباره تلاش کنید. درست مثل جابز!

هیچ کسی از نقطه شروع تا پایان را همواره با موفقیت طی نکرده است. هیچکس (حتی استیو جابز) هم از این قاعده مستثنی نیست. افراد موفق بارها دچار شکست‌های پی‌در‌پی شده‌اند تا به موفقیت دست یافته‌اند.

۹. پشتکار

«من متقاعد شده‌ام که حدود نیمی از آنچه یک کارآفرین موفق را از یک کارآفرین ناموفق متمایز می‌کند، پشتکار محض است.»

اگر یک بازرگان یا یک کارآفرین هستید، این سخن استیو جابز برای شما بسیار کاربردی است. بسیاری از مردم در همان مراحل اولیه ایده‌پردازی یا تاسیس یک شرکت ناامید می‌شوند و کار را متوقف می‌کنند. پشتکار یکی از عوامل مهم در رسیدن به موفقیت است. بنابراین، هرگز تسلیم نشوید! اگر در مسیر رسیدن به اهدافتان به مانعی برخورد کردید اجازه ندهید شما را متوقف کند. بر آن غلبه کنید.

۱۰. حسرت نخورید

«فکر می‌کنم بیشترین چیزی که باعث می‌شود حسرت بخوریم یا پشیمان شویم، کارهایی است که در زندگی انجام نداده‌ایم.»

همه‌ی ما می‌خواهیم بدون حسرت زندگی کنیم. پس اگر دوست دارید نقاشی کنید، آن را شروع کنید. اگر دوست دارید ویولن بنوازید، یادگیری آن را شروع کنید. تنها راه حسرت نخوردن، انجام کارهایی است که به آن‌ها علاقه دارید.

بسیاری از مشهورترین سخنان او حول محور دنبال کردن علایق و ریسک پذیری است. پس برای اینکه بتوانید زندگی کاملی داشته باشید، از فرصت‌هایی که بر سر راه شما قرار می‌گیرد به بهترین نحو استفاده کنید.

۱۱. جسارت داشتن

«افرادی که جسور هستند و فکر می‌کنند که می‌توانند دنیا را تغییر بدهند؛ دقیقا کسانی هستند که در این کار موفق می‌شوند.»

در این سخن حکمت و معرفت بسیاری نهفته است. استیو جابز می‌گوید، فقط به این دلیل که کسی شما را باور ندارند، از رویاپردازی، خلاقیت و نوآوری دست نکشید. تاثیرگذارترین افراد در جامعه همان افرادی هستند که توسط هم‌عصران خود دیوانه خطاب می‌شدند. بنابراین، اگر در موقعیتی بودید که کسی صدای شما را نشنید و مورد تمسخر قرار گرفتید، به حرف‌های آن‌ها گوش نکنید. در راه خود ثابت قدم باشید.

۱۲. ایده‌پردازی

«در بسیاری از مواقع افراد نمی‌دانند چه می‌خواهند. مگر اینکه شما چیزی که می‌خواهند را به آن‌ها نشان دهید.»

این سخن اهمیت نو‌آوری را یادآوری می‌کند. برای تولید یک محصول به الهاماتی که از درون شما نشات می‌گیرد توجه کنید. چرا که مخاطبین شما ممکن است خودشان هم از چیزی که به دنبالش هستند مطمئن نباشند.

۱۳. از منطقه امن خود خارج شوید

«هنگامی که بزرگ شدید شاید دلتان بخواهد دنیا همانگونه که هست باشد. به‌طور مثال، خانواده تشکیل بدهید، تفریح کنید و اگر توانستید کمی پس‌انداز کنید. در یک کلمه زندگی کنید. اما این آرزو و این نوع زندگی بسیار محدود و سطحی است. به‌محض اینکه حقیقت را کشف کنید، می‌فهمید که زندگی بسیار عمیق‌تر از آن چیزی است که تصور می‌کردید. حقیقت این است: هرچیزی که در اطراف شما وجود دارد توسط انسان‌هایی ساخته شده است که الزاما باهوش‌تر از شما نبودند. اکنون این شما هستید که می‌توانید همه چیز را تغییر دهید. این بار شما هستید که می‌توانید چیزی را خلق کنید که دیگران از آن بهره ببرند. از همان لحظه که این موضوع را با عمق وجودتان درک کنید، دیگر آن آدم سابق نخواهید بود.»

به‌عبارت دیگر، طبق گفته استیو جابز، زندگی خود را تنها برای اینکه راه گذشتگان را تکرار کنید هدر ندهید. یادبگیرید چیزی با ارزش خلق کنید. متوجه خواهید شد که زندگی شما بی حد و مرز خواهد شد.

نتیجه‌گیری

استیو جابز مردی خلاق و نابغه بود که مهارت‌های کسب و کار بسیاری داشت. او یک الگوی تمام عیار برای کارآفرینان به‌حساب می‌آید. در این مقاله به ۱۳ نقل قول او اشاره شده است که امیدواریم الهام‌بخش شما باشد.

برچسب‌ها:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

کمک به نوجوان در یافتن شغل | والدین چگونه می‌توانند به نوجوان در پیدا کردن شغل کمک کنند؟

کمک به نوجوان در یافتن شغل | والدین چگونه می‌توانند به نوجوان در پیدا کردن شغل کمک کنند؟

کمک به نوجوان در یافتن شغل، اهمیت زیادی در دستیابی فرزندتان به تجربه‌های ارزشمند دارد که در این مورد لازم است چند نکته مهم را در نظر بگیرید.

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید