بهمن ۱۵, ۱۳۹۹

طرز فکر افراد موفق: ۹ نکته از زبان خودشان

توسط | بهمن ۳, ۱۳۹۹ | کارآفرینی و کسب‌وکار

افراد موفق الزاما هوش بالاتر یا توانایی‌های بیشتری در مقایسه با یک فرد عادی ندارند. بلکه، این طرز فکر و رفتار آن‌ها است که آن‌ها را متمایز می‌کند. در ادامه به ابعادی از طرز فکر افراد موفق می‌پردازیم که آن‌ها را در مسیر موفقیت یاری می‌کنند.

۱. ارزش زمان را می‌دانند

به آن

هر روز ۱۴۴۰ ثانیه دارد و افراد موفق به‌خوبی به آن واقفند. آن‌ها از این زمان به‌درستی استفاده می‌کنند. در صدم ثانیه تصمیم می‌گیرند و زمان خود را تنها به چیزهای باارزش اختصاص می‌دهند.

مارک زاکربرگ هر روز همان تی‌شرت خاکستری را برای سال‌ها می‌پوشید. تاجایی که این تی‌شرت خاکستری مانند برند زوکربرک و یک ویژگی مختص او بود. هرچند بعضی افراد نیست این تی‌شرت را زمینه‌ی شوخی و گاهی تمسخر قرار می‌دادند. اما هدف این بود که زمان خود را برای انتخاب لباس هدر ندهد.

۲. به کار تیمی اهمیت می‌دهند

مایکل جردن تنها به‌دلیل بازی خاصی که داشت ستاره نبود. بلکه، اهمیت به کار تیمی چیزی است که او را تبدیل به یک افسانه کرده است. فیل جکسون ، مربی پیشین مایک جردن معتقد است که:

نقطه قوت یک تیم تک تک اعضای آن هستند و نقطه قوت هر عضو کل تیم است.

طرز فکر افراد موفق در انتخاب کارمندان یا افراد گروهی که با آن کار می‌کنند، تنها به ویژگی‌های فردی آن‌ها بستگی ندارد. بلکه آن‌ها به‌دنبال افرادی هستند که توانایی کار گروهی را دارند. داشتن یک گروه کاری قوی باعث می‌شود ۱۰ برابر بیشتر تلاش کنند و روزبه‌روز پیشرفت کنند.

اگر می‌خواهید به یک برنامه‌نویس قوی تبدیل شوید عضو جامعه برنامه‌نویسان شوید و با آن‌ها تبادل نظر کنید. اگر می‌خواهید به یک فریلنسر در رشته خود تبدیل شوید باید با فریلنسرهای حرفه‌ای در ارتباط باشید.

۳. بی‌وقفه می‌آموزند

بی‌وقفه می‌آموزند

افراد موفق وقت خود را به خواندن کتاب، شرکت در کلاس‌ها و وبینارهای ارزشمند و شرکت در کارگاه‌ها اختصاص می‌دهند. اگر افراد بزرگی چون بیل گیتس، اپرا وینفری و ورن بافت با وجود این همه دغدغه وقت کافی برای خواندن و آموختن پیدا می‌کنند، شما هم می‌توانید این زمان را پیدا کنید و با مطالعه، دانش خود را گسترش دهید.  اگر در طول روز وقت کافی ندارید، قبل از خواب کتاب بخوانید. هنگامی که در مسیر رسیدن به خانه قرار دارید یا هنگام ورزش کردن می‌توانید به کتاب‌های صوتی یا پادکست‌ها گوش کنید.

بیل گیتس می‌گوید:

اگرچه که امروز می‌توانم با دانشمندان دیدار کنم، از مکان‌های جالب بازدید کنم و بسیاری از وبینارهای آنلاین را تماشا کنم. اما کتاب خواندن هنوز اصلی‌ترین راه من برای آموختن است. از این طریق هم مطالب جدید را یادمی‌گیرم و هم میزان یافته‌های خود را آزمایش می‌کنم. کتاب خواندن روشی است که از کودکی تاکنون همراه من بوده است.

استیو جابز‌ می‌گوید:

حاضرم تمام تکنولوژیم را برای یک گفتگوی بعدازظهر با سقراط از دست بدهم.

۴.هوش هیجانی خودشان را تقویت می‌کنند

هوش هیجانی توانایی درک و شناخت احساسات خود و دیگران است. هوش هیجانی به توانایی حل مسئله و الهام بخشیدن به دیگران کمک می‌کند و به کمک راه‌های زیر قابل پرورش است.

  1. کمال‌گرا نباشید.
  2. بدانید که چگونه بین کار و زندگی تعادل برقرار کنید.
  3. از تغییرات با قلبی باز استقبال کنید.
  4. هرآنچه حواستان را پرت می‌کند را حذف کنید.
  5. همدلی کنید.
  6. نقاط قوت و ضعف خود را بشناسید.
  7. خودتان برای خودتان انگیزه‌بخش باشید.
  8. مثبت نگر باشید.
  9. محدودیت‌هایی را برای خودتان تعیین کنید.

۵.خوش‌بین‌ اما واقع‌گرا هستند

مثبت‌اندیشی عاملی مهم و حیاتی در تعیین هدف است. افراد موفق در عین مثبت‌اندیشی هرگز اهدافشان را دست کم نمی‌گیرند. تحقیقات نشان داده‌اند که افراد خوش‌بین واقع‌گرا افراد شادی هستند. بهتر می‌توانند زندگی و احساساتشان را نسبت به افراد خوش‌بین غیر واقع‌گرا مدیریت کنند.

سوفیا چو، محقق روانشناسی سازمانی دانشگاه ملی تایوان می‌گوید:

طرز فکر افراد موفق اینگونه است. هر زمان با مشکلی مواجه می‌شوند، به سادگی تسلیم نمی‌شوند. بلکه، خلاق هستند و نقشه شماره ۲ و ۳ را برای خودشان تعیین می‌کنند.

۶. به اهداف خود پایبند هستند

انسان‌ها ذاتا موجوداتی هستند که در طول زمان تغییر می‌کنند. به همین دلیل است که نمی‌توانید خیلی به خودِ آینده‌تان اعتماد کنید که رویای امروزتان را برآورده کند. در آینده همه‌ی ما تغییراتی در نوع نگاه‌مان به زندگی ایجاد می‌کنیم که ممکن است در آرزوها و هدف‌هایمان تتاثیر گذار باشند.

طرز فکر افراد موفق در زمینه برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری به‌گونه‌ای است که همه جوانب کار را می‌سنجند. یعنی قبل از تصمیم‌گیری به موانع احتمالی و چالش‌های مسیرشان فکر می‌کنند. سعی می‌کنند راهی برای رفع آن مشکل بیابند. داشتن یک برنامه ثابت و پایبند بودن به آن به شما کمک می‌کند تا موفق شوید.

۷. به سلامت خود اهمیت می‌دهند

پریسا تبریز، شاهزاده امنیت گوگل

جسم و ذهن سالم سنگ بنای موفقیت است. ورزش منظم و رژیم غذایی سالم استرس را کاهش می‌دهد، ذهن را آرام می‌کند. کیفیت خواب را افزایش می‌دهد. سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند و وضعیت روان فرد را بهبود می‌بخشد. افراد موفق ورزش می‌کنند. رژیم سالم می‌گیرند و مدیتیشن می‌کنند. اپرا وینفری می‌گوید:

مدیتیشن خواب را تنظیم می‌کند. ارتباط با اعضای خانواده، دوستان و همکاران را بهبود می‌بخشد. میگرن را نیز بهبود می‌بخشد و خلاقیت و بهره‌وری را بیشتر می‌کند.

۸. افراد موفق ارزش زندگی را می‌دانند

طرز فکر افراد موفق در روش زندگی و دیدگاه آن‌ها به زندگی نهفته است. افراد موفق به سخت‌کوشی معروف هستند. اما آن‌ها نیز خسته می‌شوند و برای رفع این خستگی به زمان نیاز دارند. افراد موفق می‌دانند که زندگی فقط کار کردن نیست. همیشه از آن ۱۴۴۰ دقیقه در روز را به چیزی اختصاص می‌دهند که به آن علاقه دارند. با خانواده به گردش می‌روند، کتاب می‌خوانند، فعالیت‌های نیکوکارانه انجام می‌دهند و از زندگی لذت می‌برند.

۹. عادت سازماندهی و برنامه‌ریزی

یکی از عادت‌های رفتاری افراد موفق سازماندهی و داشتن نظم و ترتیب است که شامل برنامه‌ریزی، تعیین هدف و اولویت‌بندی است.

نظر شما درباره طرز فکر افراد موفق چیست؟ در این مطلب به چه ابعادی از ذهنیت افراد موفق اشاره نشده است؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

برچسب‌ها:

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

بهترین نقل قول‌های مارک زاکربرگ در زمینه کارآفرینی و موفقیت

بهترین نقل قول‌های مارک زاکربرگ در زمینه کارآفرینی و موفقیت

بسیاری از ما با مطالعه زندگی‌نامه افراد موفق یا شنیدن صحبت‌های آنها، انگیزه لازم برای تلاش بیشتر پیدا می‌کنیم؛ همان انگیزه‌ای که بارها با شکست‌های طبیعی زندگی، آن را از دست داده‌ایم. مارک زاکربرگ به عنوان کسی که در مدت کوتاهی موفقیت‌های زیادی را تجربه کرده است...

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید