نویسنده حمیده کریمی

اردیبهشت ۲۵, ۱۴۰۰

۸ روش برای آموزش آداب معاشرت کودکان

توسط | اردیبهشت ۲۴, ۱۴۰۰ | اصول تربیتی

آداب معاشرت کودکان

یکی از مهمترین وظایف پدرها، مادرها و افرادی که از بچه‌ها مراقبت می‌کنند، کمک کردن به بچه‌ها برای یادگیری مهارت‌های اجتماعی است. مهمترین مهارت‌های اجتماعی، داشتن رفتاری صحیح و مؤدبانه هنگام ارتباط با دیگران یا آداب معاشرت کودکان است. در دنیای امروز که بیش از هر زمان دیگری جوامع به مهربانی و احترام احتیاج دارند، آموزش رفتار صحیح به بچه‌ها روش مناسبی است تا آنها به تدریج اهمیت این مفاهیم با ارزش را درک کنند.

بچه‌ها در جامعه موقعیت‌هایی را تجربه می‌کنند که ممکن است رفتار مناسب با آن موقعیت را تشخیص ندهند. باید آنها را برای قرار گرفتن در این موقعیت‌ها آماده کرد تا بتوانند رفتاری شایسته از خودشان نشان دهند. در ادامه به راهکارهایی برای آموزش آداب معاشرت به کودکان اشاره می‌کنیم.

کلمات و عبارات صحیح را به آنها آموزش دهید

آداب معاشرت کودکان - آموزش عبارت های صحیح

تعدادی کلمه و عبارت مؤدبانه و ساده وجود دارد که هنگام مکالمات روزمره از آنها استفاده می‌شود. اولین واژگانی که باید به بچه‌ها آموزش دهید، همین‌ها هستند. سلام، ممنون، لطفا، ببخشید، بله و نه، چشم و خداحافظ. برای اینکه بچه‌ها به استفاده صحیح از این کلمات و عبارات عادت کنند، هنگامی که در خانه با آنها صحبت می‌کنید، مقید باشید که خودتان هم اینگونه صحبت کنید. نباید سن بچه‌ها در نحوه گفت‌و‌گوی با آنها تفاوتی ایجاد کند.‌ آنها رعایت ادب را از شما می‌آموزند.

آموزش ابزار احساسات به کودکان یکی از روش‌های دیگر برای یاد دادن آداب معاشرت کودکان است.

میهمان خوبی باشید

اینکه بچه‌ها در میهمانی‌ها مؤدب باشند، مسئله‌ای است که حتما برای شما هم اهمیت دارد. مسئله‌ مهمی که در مورد بچه‌های بزرگ‌تر اهمیت آن هم بیشتر می‌شود. بچه‌ها در میهمانی نکاتی را که آموخته‌اند رعایت می‌کنند. قبل از اینکه به میهمانی بروید، آداب صحیح را به آنها آموزش دهید. آنها باید بیاموزند که نظافت شخصی را رعایت کنند، مؤدبانه صحبت کنند و تشکر کردن را فراموش نکنند. برای بچه‌ها توضیح دهید کسانی که شما را دعوت کرده‌اند، کارهای زیادی برای پذیرایی از شما انجام داده‌اند و شما باید از آنها تشکر کنید.

آداب غذا خوردن را به آنها آموزش دهید

آداب معاشرت کودکان - آداب غذا خوردن

معمولا هنگام وعده‌های غذایی، والدین و بچه‌های کوچک‌تر لحظات سختی را تجربه می‌کنند و به همین دلیل والدین کمتر به آداب غذا خوردن فکر می‌کنند. اما یکی از مهمترین مهارت‌های اجتماعی، همین آداب غذا خوردن است. بچه ها از سه یا چهار سالگی می‌توانند رفتار صحیح هنگام غذا خوردن را یاد بگیرند.

آموزش به بچه‌ها را شروع کنید و نگران نباشید؛ این رفتار صحیح به عادت تبدیل می‌شود. بچه‌ها باید بیاموزند که:

  • قبل از غذا دست‌هایشان را بشویند.
  • با دهان پر صحبت نکنند.
  • بعد از غذا تشکر کنند.
  • در آوردن و بردن وسایل غذا کمک کنند.

الگوی خوبی باشید

اگر می‌خواهید بچه‌ها رفتار صحیحی داشته باشند، تلاش کنید رفتار صحیحی از شما ببینند. گفتار شما به اندازه رفتارتان در یادگیری بچه‌ها تأثیر ندارد. تجربه نشان داده است که در بیشتر موارد این والدین مؤدب هستند که فرزندان مؤدب دارند.

در خانه تمرین کنید

اینکه بچه‌ها فقط از طریق شنیدن و تصور کردن رفتار صحیح اجتماعی را بیاموزند، تقریبا غیر ممکن است. عادت‌ها از طریق شنیدن و تصور کردن ایجاد نمی‌شوند. در کنار اینکه باید با بچه‌ها درباره رفتار صحیح اجتماعی صحبت کرد و آداب اخلاقی را به آنها آموزش داد، باید شرایط تجربه کردن را نیز برای بچه‌ها فراهم کرد. برای نمونه می‌توانید هنگام بازی مسائلی را به آنها آموزش دهید؛ کمی نقش بازی کردن می‌تواند مؤثر باشد.

بچه‌ها باید محیط‌های اجتماعی را تجربه کنند

آداب معاشرت کودکان - حضور در محیط های اجتماعی

آموزش و تمرین در خانه مرحله نخست آموزش آداب معاشرت کودکان است. در مرحله بعد، باید به بچه‌ها فرصت دهید تا از آموخته‌هایشان در محیط‌های اجتماعی واقعی استفاده کنند. آنها را به رستوران، کتابخانه یا مرکز خرید ببرید. این کار نه تنها آزمون خوبی برای بچه‌ها است، بلکه این تجربه انگیزه آنها برای یادگیری را هم بیشتر می‌کند.

آنها را تشویق کنید

بچه‌ها تشویق شدن را دوست دارند، به ویژه اگر از طرف والدین یا افرادی که بچه‌ها به آنها احترام می‌گذارند باشد. بیشتر والدین فقط به رفتارهای اشتباه و نامطلوب بچه‌ها واکنش نشان می‌دهند و رفتارهای صحیح و شایسته آنها را نادیده می‌گیرند. این رفتار شما می‌تواند نتیجه معکوسی داشته باشد. برای بچه‌ها مهم است که به آنها توجه کنید و برای جلب توجه شما هر کاری انجام می‌دهند. اگر به کارهای خوب آنها توجه نکنید، کارهای بدی را از آنها خواهید دید. هنگامی که بچه‌ها رفتار مؤدبانه‌ای دارند، آنها را تشویق کنید، حتی یک تعریف کردن ساده هم مشوق خوبی است.

صبور باشید

این مطلب که بیشتر بچه‌ها به صورت طبیعی خودمحوری دارند، کاملا صحیح است. هر پدر و مادری و همه کسانی که در زمینه تربیت بچه‌ها فعالیت دارند، می‌توانند به راحتی این ویژگی شخصیتی را تشخیص دهند. اما مسئله‌ای که اهمیت دارد، تلاش برای تغییر این ویژگی است. بچه‌ها باید اهمیت احترام به احساسات و نیازهای دیگران را بیاموزند. برای اینکه رفتار محترمانه‌ای داشته باشند نیاز است بیاموزند که:

  • بیشتر بشنوند و کمتر صحبت کنند.
  • اهمیت فروتنی را درک کنند و فروتن باشند.
  • با دیگران هم‌فکری کنند و همدلی داشته باشند.

البته آموزش این مهارت‌ها به بچه‌ها، کار آسانی نیست. نباید دلسرد بشوید و هدف خود را فراموش کنید. ویژگی بچه‌ها این است که بهتر و بیشتر می‌آموزند، اگر با روش صحیح به آنها آموزش دهید.

نکته پایانی

آداب معاشرت کودکان

برای اینکه راهکارهای ارائه شده برای آموزش آداب معاشرت کودکان بهترین نتیجه را داشته باشند، غیر از اینکه پیگیری و مهربانی شما نیاز است، این نکته راهم فراموش نکنید که هر چه زودتر شروع کنید، نتیجه بهتری می‌گیرید. بچه‌ها در سنین پایین‌تر برای آموزش سازگارتر هستند. اگر کمی صبر داشته باشید و تلاش کنید، رفتارهای بسیار شایسته‌ای از بچه‌ها می‌بینید؛ رفتارهایی که به شما انگیزه می‌دهند تا بیشتر آموزش دهید.

برچسب‌ها:

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

۶ روش کنترل دسترسی کودکان به اینترنت

۶ روش کنترل دسترسی کودکان به اینترنت

ازآنجایی‌که نیاز افراد به اینترنت از کودکی تا بزرگسالی روزبه‌روز در حال افزایش است. شاید این نگرانی برای والدین پیش بیاید که چگونه می‌توانند فرزندشان را از محتوای نامناسب و خشونت‌آمیز در اینترنت در امان نگه دارند. در این مقاله روش‌های کنترل دسترسی کودکان به اینترنت را بررسی می‌کنیم.

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید