دی ۱۳, ۱۳۹۹

۸ روش موثر برای آموزش رنگ ها به کودکان

توسط | دی ۱۴, ۱۳۹۹ | هنرهای زیبا

آموزش رنگها به کودکان

رنگ‌ها همه‌جا در اطراف ما هستند و بر روحیه ما تاثیر می‌گذارند. هر رنگ انرژی مخصوصی دارد و نقش مهمی در زندگی انسان ایفا می‌کند. بنابراین، مهم است که کودکان را با رنگ‌ها آشنا کنیم تا بهتر بتوانند محیط اطرافشان را بشناسند. بهتر است آموزش رنگ ها به کودکان را با تجربه کردن و درک رنگ‌ها از طریق بازی به آن‌ها معرفی کنید. در ادامه درباره این روش‌ها بیشتر صحبت می‌کنیم.

آموزش رنگ ها به کودکان را از چه سنی شروع کنیم؟

بچه‌ها معمولا از ۱۸ ماهگی به بعد می‌توانند رنگ‌ها را تشخیص دهند. از ۲.۵ تا ۳ سالگی به بعد نیز می‌توانند رنگ‌ها را نام ببرند.

آشا، روانشناس کودکان، می‌گوید:

شما می‌توانید آموزش رنگ ها به کودکان را از ۲ سالگی به بعد شروع کنید. کودکان نوپا معمولا گرایش بیشتری به سمت رنگ‌های روشن دارند. بنابراین، آموزش را با رنگ‌های اصلی چون، قرمز، سبز، زرد و آبی شروع کنید. قبل از اینکه از این چهار رنگ فراتر روید و کودک را با رنگ‌های بیشتری آشنا کنید، اجازه دهید کودک ابتدا مفهوم رنگ‌های اساسی را به‌خوبی درک کند.

تحریک ذهن کودک برای یادگیری رنگ‌ها کاری خسته کننده است که نیازمند صبر و خلاقیت است. چرا که کودکان با مفاهیم انتزاعی بهتر ارتباط برقرار می‌کنند. یعنی کلمات و حروف که مفاهیم انتزاعی دارند را زودتر از رنگ‌ها که ویژگی ادراکی بصری یک شی است یاد می‌گیرند.

نحوه آموزش رنگ ها به کودکان نوپا

هرچه حواس کودک به رنگ‌ها بیشتر معطوف شود، رنگ‌ها را بهتر یاد می‌گیرد. بنابراین، شرایطی را برای کودک فراهم کنید که دائما و هر روز در معرض یادگیری قرار بگیرد. بهتر است آموزش رنگ ها به کودکان از طریق فعالیت‌های روزانه، بازی و سرگرمی‌های مناسب انجام شود.

۱. بشقابی رنگارنگ تدارک ببینید

آموزش رنگها به کودکان

سعی کنید فرزندانتان را در فرآیند آشپزی و خرید کردن شرکت دهید. هنگام پخت غذا سبزیجاتی چون هویج، فلفل، خیار، کدو و مانند آن را در اختیار او قرار دهید. خردسالان معمولا علاقه زیادی به بازی کردن با آن‌ها دارند.

در این هنگام، اگر فرزند خردسالتان پرسید نام این چیست؟ سعی کنید نام آن سبزیجات یا هرچیز دیگری که در دسترس او است را با رنگ آن بیان کنید. به‌طور مثال، بگویید گوجه قرمز یا هویج نارنجی.

هنگام خرید، هر چیزی را که انتخاب می‌کنید با رنگ آن مانند برنج سفید، نان قهوه‌ای، فلفل قرمز معرفی کنید. با این روش، علاوه بر آموزش رنگ ها به کودکان و آشنا کردن آن‌ها را با نام محصولات آشنا می‌کنید.

۲. بازی کارآگاه

https://www.karpuzzle.com/team-building-games-to-play

این بازی یک بازی قدیمی برای آموزش هدفمند مفاهیم و مطالب به‌وجود آمده است. این نوع بازی روال خاصی ندارد و متناسب با نیاز و سلیقه شما می‌تواند تغییر کند.

برای آموزش رنگ ها به کودکان و اسامی آن‌ها در بازی کارآگاه می‌توانید خودتان ابتدا بازی را شروع کنید. به این روش که بگویید: «من با چشمان کوچکم به‌دنبال وسایلی هستم که قرمز رنگ هستند.»

سپس، در خانه به‌دنبال وسایل قرمز رنگ بگردید و هنگامی که به‌طور مثال، یک برس موی قرمز رنگ پیدا کردید، بگویید «این برس قرمز است» و نوبت را به کودکتان بدهید تا او نیز در پیدا کردن شی قرمز دیگری تلاش کند.

یا می‌توانید این بازی را در طبیعت با فرزندتان انجام دهید. یک روز را در طبیعت با فرزندتان سپری کنید و با جستجو به‌دنبال رنگ‌ها در طبیعت هم کودک را با محیط اطرافش بیشتر آشنا می‌کنید. هم رنگ‌ها را به او آموزش می‌دهید.

اگر فرزندتان در اوایل مسیر دچار اشتباه شد، نگران یا عصبی نشوید. تنها کافی است به او زمان دهید تا بتواند با بازی ارتباط برقرار کند و کم‌کم رنگ‌ها را از هم تشحیص دهد.

۳. ریتم و آواز

طبق مطالعاتی که تاکنون صورت گرفته است، موسیقی تاثیر بسیار قوی در رشد کودکان دارد. سعی کنید ویدئوهای انیمیشنی که رنگ‌ها را از طریق آواز، شعر و ریتم به کودک می‌آموزند را برای او تهیه کنید.

سعی کنید برای کارایی بیشتر شما نیز با کودک همراه شوید. بچه‌ها ریتم‌ها را راحت‌تر به‌یاد می‌آورند و این یک روش عملی در یادگیری رنگ‌ها است.

۴. مسابقه رنگ‌ها

این بازی را والدین در خانه با بچه‌ها یا معلم‌ها در مدرسه با دانش‌آموزان می‌توانند انجام دهند. اجازه دهید کمی مهارت‌های حرکتی کودک را حین یادگیری رنگ‌ها تقویت کنیم.

از آنجایی ‌که بچه‌ها علاقه زیادی به جنب‌وجوش دارند، می‌توانید پازلی از رنگ‌ها را تهیه کنید. بعضی از قسمت‌های آن را بردارید. پازل را روی تخته یا دیوار اتاق نصب کنید. یک مسابقه ترتیب دهید. هر فردی که زودتر توانست حدس بزند جای کدام رنگ در پازل خالی است، برنده است و جایزه را می‌برد.

اگر تعداد دانش‌آموزان زیاد است، برای اینکه کودکی حین دویدن آسیب نبیند، بهتر است فضای بزرگتری را برای بازی درنظر بگیرید.

چون بچه‌ها عاشق بازی و اسباب‌بازی هستند می‌توانید وسایل بازی دیگری را برای آن‌ها تهیه کنید. وسایلی چون، اسباب‌بازی‌های رنگی، بلوک‌های الفبا، کتاب تطبیق رنگ‌ها و بازی‌های حافظه برای آموزش رنگ ها به کودکان ابزار مناسبی هستند.

۵. اشیای همسان را با هم مقایسه کنید

یک راه برای آموزش و حفظ بهتر رنگ‌ها در ذهن کودک، نمایش تقابل رنگ‌ها به آن‌ها است. اما از آنجایی ‌که کودکان خردسال هنوز اول راه هستند و تازه با رنگ‌ها آشنا شده‌اند، برای آموزش تقابل رنگ‌ها در اشیای مختلف، از وسایلی استفاده کنید که مانند هم هستند. دیویا، معلم مهد کودک الماس‌های کوچک، می‌گوید:

انتخاب اشیای همانند تقابل رنگ‌ها را بهتر در ذهن کودک حک می‌کند. یعنی اگر می‌خواهید رنگ آبی و قرمز را به کودک بیاموزید. یک توپ قرمز و یک بادکنک یا توپ آبی را انتخاب کنید تا در ذهن کودک بنشیند. انتخاب یک توپ آبی و یک پیراهن قرمز انتخاب اشتباهی است. چرا که کودک را بیشتر گیج و گمراه می‌کند.

۶. نقاشی با انگشت

نقاشی با انگشت

نقاشی یکی از تکنیک‌هایی است که علاوه بر سرگرمی، بسیاری از مهارت‌های مختلف را نیز در کودک پرورش می‌دهد. برای آموزش رنگ ها به کودکان می‌توانید نقاشی با دست و انگشت را برای کودک درنظر بگیرید.

کودکان نوپا و خردسالان مطالب جدید را به‌واسطه لمس اشیا بهتر می‌آموزند. بنابراین، می‌توانید رنگ‌های مختلف را برای کودک تهیه کنید. تا با نقاشی با دست رنگ‌ها را بهتر درک کند. نقاشی با انگشتان مهارت‌های حسی و حرکتی و خلاقیت را در کودکان تقویت می‌کند. دست‌ها و انگشتان آن‌ها را نیز درگیر می‌کند.

اگر نگرانید که ممکن است کودک دست‌های رنگی‌اش را به دهان و چشمانش بزند. می‌توانید از رنگ‌های خانگی استفاده کنید.

۷. رنگ‌آمیزی با مداد شمعی

از کتاب‌های رنگ‌آمیزی برای آموزش رنگ ها به کودکان استفاده کنید. از فرزندتان بخواهید که مانند نمونه تصاویر را رنگ کند. یا کتاب‌هایی را تهیه کنید که نمونه نداشته باشند و اجازه دهید کودک مطابق با میل خودش رنگ‌ها را انتخاب کند.

۸. لمس رنگ‌ها

بازی لمس رنگ‌ها را می‌توانید در خانه یا مدرسه با بچه‌ها انجام دهید. درست مثل بریده‌های روزنامه که هنگام یادگیری الفبا از آن‌ها استفاده می‌کردید و بچه‌ها باید دور هر کلمه را خط می‌کشیدند. در اینجا نیز بچه‌ها می‌توانند از بریده جراید یا کتاب‌ها رنگ مورد نظر را پیدا کنند. یا اگر در کلاس پوسترهای رنگی دارید، یک رنگ را تعیین کنید. بچه‌ها باید بتوانند رنگ مورد نظر را به همراه وسیله‌ای که حاوی رنگ مورد نظر است را روی پوستر نشان دهند و آن را نام ببرند.

برچسب‌ها:

۲ دیدگاه ها

 1. Sara

  سایت خیلی خوبی دارید
  امیدوارم موفق باشید

  پاسخ
  • شقایق امیرحسینی

   ممنونم از حسن نظرتون. موید باشید

   پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید