دی ۱۳, ۱۳۹۹

۸ روش موثر برای آموزش رنگ ها به کودکان

توسط | آذر ۲۰, ۱۴۰۰ | هنرهای زیبا

۸ روش موثر برای آموزش رنگ ها به کودکان

توسط | آذر ۲۰, ۱۴۰۰ | هنرهای زیبا

دی ۱۳, ۱۳۹۹

آموزش رنگها به کودکان

رنگ‌ها همه‌جا در اطراف ما وجود دارند و بر روحیه ما تاثیر می‌گذارند. هر رنگ انرژی مخصوصی دارد و نقش مهمی در زندگی انسان ایفا می‌کند. رنگ زرد خلاقیت را برمی‌انگیزد و برای تقویت هوش و چابکی ذهن مفید است. رنگ قرمز اعتمادبه‌نفس را تقویت می‌کند و آدرنالین خون را افزایش می‌دهد و رنگ نارنجی حس طراوت و زندگی را به شما القا می‌کند. بنابراین، مهم است که کودکان را با رنگ‌ها آشنا کنیم تا بهتر بتوانند محیط اطرافشان را بشناسند و با آن ارتباط برقرار کنند. بهتر است آموزش رنگ ها به کودکان را با تجربه کردن و درک رنگ‌ها از طریق بازی به آن‌ها معرفی کنید. در ادامه درباره این روش‌ها بیشتر صحبت می‌کنیم.

آموزش رنگ ها به کودکان را از چه سنی شروع کنیم؟

نوزادان با دیدی تک رنگ متولد می‌شوند و تا قبل از ۸ ماهگی که دید آن‌ها تکامل پیدا کند نمی‌توانند تفاوت رنگ‌ها را تشخیص دهند. از ۸ ماهگی به بعد کم‌کم رنگ‌های روشن را تشخیص داده و به آن‌ها علاقه نشان می‌دهند. تا اینکه معمولا از ۱۸ ماهگی به بعد می‌توانند رنگ‌ها را به‌طور کامل تشخیص دهند. از ۲.۵ تا ۳ سالگی به بعد نیز می‌توانند رنگ‌ها را نام ببرند.

آشا، روانشناس کودکان، می‌گوید:

شما می‌توانید آموزش رنگ ها به کودکان را از ۲ سالگی به بعد شروع کنید. کودکان نوپا معمولا گرایش بیشتری به سمت رنگ‌های روشن دارند. بنابراین، آموزش را با رنگ‌های اصلی چون، قرمز، سبز، زرد و آبی شروع کنید. قبل از اینکه از این چهار رنگ فراتر روید و کودک را با رنگ‌های بیشتری آشنا کنید، اجازه دهید کودک ابتدا مفهوم رنگ‌های اساسی را به‌خوبی درک کند.

تحریک ذهن کودک برای یادگیری رنگ‌ها کاری خسته کننده است که نیازمند صبر و خلاقیت است. چرا که کودکان با مفاهیم انتزاعی بهتر ارتباط برقرار می‌کنند. یعنی کلمات و حروف که مفاهیم انتزاعی دارند را زودتر از رنگ‌ها که ویژگی ادراکی بصری یک شی است یاد می‌گیرند.

نحوه آموزش رنگ ها به کودکان نوپا

هرچه حواس کودک به رنگ‌ها بیشتر معطوف شود، رنگ‌ها را بهتر یاد می‌گیرد. بنابراین، شرایطی را برای کودک فراهم کنید که دائما و هر روز در معرض یادگیری قرار بگیرد. بهتر است آموزش رنگ ها به کودکان از طریق فعالیت‌های روزانه، بازی و سرگرمی‌های مناسب انجام شود.

۱. بشقابی رنگارنگ تدارک ببینید

آموزش رنگها به کودکان

سعی کنید فرزندانتان را در فرآیند آشپزی و خرید کردن شرکت دهید. هنگام پخت غذا سبزیجاتی چون هویج، فلفل، خیار، کدو و مانند آن را در اختیار او قرار دهید. خردسالان معمولا علاقه زیادی به بازی کردن با آن‌ها دارند.

در این هنگام، اگر فرزند خردسالتان پرسید نام این چیست؟ سعی کنید نام آن سبزیجات یا هرچیز دیگری که در دسترس او است را با رنگ آن بیان کنید. به‌طور مثال، بگویید گوجه قرمز یا هویج نارنجی.

هنگام خرید، هر چیزی را که انتخاب می‌کنید با رنگ آن مانند برنج سفید، نان قهوه‌ای، فلفل قرمز معرفی کنید. با این روش، علاوه بر آموزش رنگ ها به کودکان و آشنا کردن آن‌ها را با نام محصولات آشنا می‌کنید.

۲. بازی کارآگاه

https://www.karpuzzle.com/team-building-games-to-play

این روش یک بازی قدیمی است که برای آموزش هدفمند مفاهیم و مطالب طراحی شده است. این نوع بازی روال خاصی ندارد و متناسب با نیاز و سلیقه شما می‌تواند تغییر کند.

برای آموزش رنگ ها به کودکان در این بازی می‌توانید خودتان ابتدا بازی را شروع کنید. به این روش که بگویید: «من با چشمان کوچکم به‌دنبال وسایلی هستم که قرمز رنگ هستند.»

سپس، در خانه به‌دنبال وسایل قرمز رنگ بگردید و هنگامی که به‌طور مثال، یک برس موی قرمز رنگ پیدا کردید، بگویید «این برس قرمز است» و نوبت را به کودکتان بدهید تا او نیز در پیدا کردن شی قرمز دیگری تلاش کند.

یا می‌توانید این بازی را در طبیعت با فرزندتان انجام دهید. یک روز را در طبیعت با فرزندتان سپری کنید و با جستجو به‌دنبال رنگ‌ها در طبیعت هم کودک را با محیط اطرافش بیشتر آشنا می‌کنید. هم رنگ‌ها را به او آموزش می‌دهید.

اگر فرزندتان در اوایل مسیر دچار اشتباه شد، نگران یا عصبی نشوید. تنها کافی است به او زمان دهید تا بتواند با بازی ارتباط برقرار کند و کم‌کم رنگ‌ها را از هم تشحیص دهد.

۳. ریتم و آواز

تاثیر موسیقی بر رشد کودک تاجایی‌است که حتی می‌تواند مهارت‌های مختلفی را در او پرورش دهد و اعتمادبه‌نفسش در یادگیری موارد مختلف را نیز افزایش دهد. به همین دلیل، سعی کنید ویدئوهای انیمیشنی که رنگ‌ها را از طریق آواز، شعر و ریتم به کودک آموزش می‌دهند را برای او پخش کنید. سعی کنید برای کارایی بیشتر شما نیز با کودک همخوانی کنید.

بچه‌ها ریتم‌ها را راحت‌تر به‌یاد می‌آورند و راحت‌تر با آن ارتباط برقرار می‌کنند. در نتیجه، این یک روش عملی و کاربردی در یادگیری رنگ‌ها است.

۴. جایگذاری رنگ‌ها

این بازی را والدین در خانه با بچه‌ها می‌توانند انجام دهند. به این روش می‌توان مهارت‌های حرکتی کودک را حین یادگیری رنگ‌ها تقویت کرد.

از آنجایی ‌که بچه‌ها علاقه زیادی به جنب‌وجوش دارند، می‌توانید پازلی از رنگ‌ها را تهیه کنید. بعضی از قسمت‌های آن را بردارید. پازل را روی تخته یا دیوار اتاق نصب کنید. اجازه دهید کودک حدس بزند که جای کدام رنگ در پازل خالی است. سپس، آن را سر جای خودش قرار دهد.

چون بچه‌ها عاشق بازی و اسباب‌بازی هستند می‌توانید وسایل بازی دیگری را برای آن‌ها تهیه کنید. وسایلی چون، اسباب‌بازی‌های رنگی، بلوک‌های الفبا، کتاب تطبیق رنگ‌ها و بازی‌های حافظه برای آموزش رنگ ها به کودکان ابزار مناسبی هستند.

نکته: معلم‌ها نیز می‌توانند این بازی را در مدرسه با دانش‌آموزان‌شان انجام دهند. اگر تعداد دانش‌آموزان زیاد بود، برای اینکه کودکی حین دویدن آسیب نبیند، بهتر است فضای بزرگتری را برای بازی درنظر بگیرید.

۵. اشیای همسان را با هم مقایسه کنید

یک راه برای آموزش و حفظ کردن بهتر رنگ‌ها، نمایش تقابل رنگ‌ها به کمک اشیای یکسان به کودکان است. یعنی، اجازه دهید کودک رنگ‌ها را از طریق اشیای همسان مانند یک ماشین آبی و یک ماشین قرمز یا یک مداد زرد و یک مداد سبز بشناسد. آموزش رنگ از طریق اشیای غیر همسان مانند ماشین زرد و مداد قرمز ذهن کودک را مختل می‌کند و باعث می‌شود کودک در درک مفهوم رنگ و ارتباطش با جسم مورد نظر گیج شود. چرا که کودکان خردسال هنوز اول راه هستند و تازه با رنگ‌ها آشنا شده‌اند، بنابراین، برای آموزش تقابل رنگ‌ها در اشیای مختلف، بهتر است از وسایلی استفاده کنید که مانند هم هستند. برای درک بهتر این قضیه دیویا، معلم مهد کودک الماس‌های کوچک، می‌گوید:

انتخاب اشیای همانند تقابل رنگ‌ها را بهتر در ذهن کودک حک می‌کند. یعنی اگر می‌خواهید رنگ آبی و قرمز را به کودک بیاموزید. یک توپ قرمز و یک بادکنک یا توپ آبی را انتخاب کنید تا در ذهن کودک بنشیند. انتخاب یک توپ آبی و یک پیراهن قرمز انتخاب اشتباهی است. چرا که کودک را بیشتر گیج و گمراه می‌کند.

۶. نقاشی با انگشت

نقاشی با انگشت

نقاشی یکی از تکنیک‌هایی است که علاوه بر سرگرمی، بسیاری از مهارت‌های مختلف را نیز در کودک پرورش می‌دهد. تاثیر نقاشی بر کودکان به صورت رشد جسمی و روحی کودک نمود پیدا می‌کند. کودکان نوپا و خردسالان مطالب جدید را به‌واسطه لمس کردن اشیا بهتر می‌آموزند. بنابراین، برای آموزش رنگ ها به کودکان نیز می‌توانید همین شیوه را انجام دهید. نقاشی با دست و انگشت را برای کودک درنظر بگیرید.

رنگ‌های مختلفی را برای کودک تهیه کنید. اجازه دهید فرزندتان با نقاشی با دست رنگ‌ها را بهتر درک کند. نقاشی با انگشتان مهارت‌های حسی و حرکتی و خلاقیت را در کودکان تقویت می‌کند. دست‌ها و انگشتان آن‌ها را نیز درگیر می‌کند.

اگر نگرانید که ممکن است کودک دست‌های رنگی‌اش را به دهان و چشمانش بزند. می‌توانید از رنگ‌های خانگی استفاده کنید.

۷. رنگ‌آمیزی با مداد شمعی

کتاب‌هایی را برای فرزندتان تهیه کنید که الگو نداشته باشند. این نوع کتاب‌های رنگ‌آمیزی به کودک اجازه می‌دهد که مطابق با میل خودش رنگ‌ها را انتخاب کند و تصاویر را رنگ کند. به این روش، قوه تخیل کودک تقویت شده و خلاقیت در او پرورش پیدا می‌کند.

۸. لمس رنگ‌ها

بازی لمس رنگ‌ها را می‌توانید در خانه یا مدرسه با بچه‌ها انجام دهید. درست مثل بریده‌های روزنامه که هنگام یادگیری الفبا از آن‌ها استفاده می‌کردید و بچه‌ها باید دور هر کلمه را خط می‌کشیدند. در اینجا نیز بچه‌ها می‌توانند از بریده جراید یا کتاب‌ها رنگ مورد نظر را پیدا کنند. یا اگر در کلاس پوسترهای رنگی دارید، یک رنگ را تعیین کنید. بچه‌ها باید بتوانند رنگ مورد نظر را به همراه وسیله‌ای که حاوی رنگ مورد نظر است را روی پوستر نشان دهند و آن را نام ببرند.

درپایان

دنیا مملو از رنگ و زیبایی است. هر رنگ معنا و روانشناسی مخصوص به خود را دارد. بنابراین، بهتر است کودک را از ۲ سالگی به بعد با رنگ‌های مختلف آشنا کنیم تا بهتر بتواند با جهان اطرافش ارتباط برقرار کند. هنگامی که کودک رنگ‌های اولیه و اصلی را آموخت می‌توانید یک مرحله فراتر بروید و رنگ‌های دیگر را به او آموزش دهید. آموزش رنگ از طریق بازی یکی از روش‌های بسیار خوب و کاربردی است که می‌تواند در ذهن کودک باقی بماند.

سوال‌های پرتکرار

اهمیت آموزش رنگ ها به کودکان چیست؟

دنیای ما مملو از رنگ‌های مختلف است که هر کدام تاثیر خاصی بر روحیه فرد می‌گذارند. به همین دلیل کودکان باید رنگ‌ها را یادبگیرند تا بتوانند با دنیای اطرافشان تعامل کنند، آن را درک کنند و بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند.

از چه زمانی آموزش رنگ‌ها به کودکان را باید شروع کرد؟

توانایی تشخیص کامل رنگ در کودکان در ۱۸ ماهگی تکامل پیدا می‌کند. بنابراین، می‌توان گفت از این سن یا ۲ سالگی به بعد زمان مناسبی باشد.

چگونه کودک را با رنگ‌ها آشنا کنیم؟

روش‌های بسیاری در آموزش رنگ به کودکان وجود دارد. اما، کودک معمولا از طریق بازی بهتر می‌تواند با مفاهیم مختلف ارتباط برقرار کند و مسائل را درک کند.

نکات طلایی

 • رنگ‌ها بر روحیه انسان تاثیر می‌گذارند و می‌توانند خلاقیت، شادی و نشاط را در او ایجاد کنند.
 • آموزش رنگ ها به کودکان می‌تواند بر نحوه تعامل بهتر و بیشتر کودک با محیط اطرافش اثر بگذارد.
 • کودکان از طریق بازی بهتر می‌توانند رنگ‌ها را بیاموزند.

برچسب‌ها:

۲ دیدگاه ها

 1. Sara

  سایت خیلی خوبی دارید
  امیدوارم موفق باشید

  پاسخ
  • شقایق امیرحسینی

   ممنونم از حسن نظرتون. موید باشید

   پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید