نویسنده سارا چترنور

آذر ۰۹, ۱۳۹۹

آموزش کسب و کار به کودکان در ۶ قدم

توسط | اردیبهشت ۲۷, ۱۴۰۰ | کارآفرینی و کسب‌وکار

آموزش کسب و کار به کودکان در ۶ قدم

توسط | اردیبهشت ۲۷, ۱۴۰۰ | کارآفرینی و کسب‌وکار

نویسنده سارا چترنور

آذر ۰۹, ۱۳۹۹

تعطیلات تابستانی بهترین اوقات برای کودکان است. روزهایی که بدون نگرانی از تکالیف درسی می‌توانند ساعات زیادی بازی کنند یا تلویزیون ببینند. هرچند این روزهای تابستانی می‌تواند به فرصت مناسبی برای یادگیری همراه با تفریح و سرگرمی تبدیل شود.

تمرین مهارت‌های کسب و کار ایده‌ی جالب و موثری برای پرورش خلاقیت در کودکان است. آموزش کسب و کار به کودکان نباید تنها با هدف درآمدزایی اجرا شود. در واقع یادگیری در مورد یک تجارت آغاز مسیر پیشرفت کودکان است. آنها در این برنامه با مهارت‌های مدیریت پول و سرمایه، حل مسئله و… آشنا می‌شوند.

آموزش کسب و کار به کودکان- انتخاب شغل

۱. انتخاب کسب و کار

برای آموزش کسب و کار به کودکان خود ابتدا باید از علایق آنها آگاه شوید. اگر کودکانتان از انجام کاری لذت می‌برند و با اشتیاق آن را می‌آموزند، اطمینان داشته باشید که می‌توانند به خوبی در آن پیشرفت کنند. بنابراین با هم‌فکری آنها کسب و کار مناسب را انتخاب کنید. اگر فرزند شما پیشنهاد خاصی ندارد، از او بخواهید لیستی از کارهای مورد علاقه‌ی خود را تهیه کند. شاید آنها بخواهند یک گروه موسیقی یا تئاتر داشته باشند یا یک برنامه موبایل طراحی کنند. این ایده‌ها به شما کمک می‌کند شغل مورد علاقه آنها را پیدا کنید. به مثال زیر توجه کنید.

تونی هسیه (Tony Hsieh) مدیر عامل شرکت Zappos، کسب و کار خود را از کودکی آغاز کرد. این کارآفرین موفق برای نخستین بار در سن ۹ سالگی تصمیم گرفت بزرگ‌ترین مزرعه پرورش کرم را تاسیس کند. او پس از مدتی این کار را خسته کننده دید و هدف خود را تغییر داد. با این حال تشویق‌ و همراهی های والدینش انگیزه‌ای شد تا در نهایت یکی از برترین فروشگاه‌های اینترنتی را راه‌اندازی کند.

آموزش کسب و کار به کودکان- کار

سرگذشت تونی هسیه نشان می‌دهد که تمرین مهارت‌های کسب و کار در کودکی تا چه حد می‌تواند در زندگی و آینده‌ی کودکان موثر واقع شود. در واقع نتیجه‌ی نهایی چندان اهمیتی ندارد. آنچه در این آموزش مهم‌تر است، کسب تجربه در سنین پایین است.

۲. تعیین اهداف و برنامه‌ریزی

در این مرحله از کودکان بخواهید به این فکر کند که برای تبدیل اهداف خود به واقعیت به چه چیزهایی نیاز دارد. مثلا از آنها سوال کنید برای کوتاه کردن چمن‌های حیاط به چه ابزاری احتیاج پیدا می کنند؟ برای این کار به ماشین چمن‌زنی، سوخت برای مصرف موتور و… نیاز است.

نوشتن اهدافی که دارید، برای شروع کسب و کار نکته‌ی مهمی است که کودکان باید آن را به خوبی یاد بگیرند. در برنامه‌ی آموزش مهارت کسب و کار به کودکان ابتدا باید درست اندیشیدن را به آنها بیاموزید. اینکه هدف آنها از شروع یک کسب و کار چیست و چرا می‌خواهند در آن موفق شوند. در طول دوره‌ی آموزش مهارت کسب و کار به کودکان اهدافشان را به آنها یادآوری کنید تا درک بهتری از آن پیدا کنند.

آموزش کسب و کار به کودکان- تعین اهداف

۳. معرفی مفاهیم مدیریت پول

آموزش مهارت کسب و کار به کودکان فرصت مناسبی است تا فرزندان خود را با مفاهیم اساسی مدیریت پول آشنا کنید. مباحث پیچیده‌ای همچون محاسبه سود ناخالص و مدیریت مخارج را می‌توانید با تمرین‌های ساده‌ای به کودکان بیاموزید.

برای شروع بهتر است مقداری پول در اختیار او قرار دهید تا هزینه‌های یک هفته یا یک ماه آینده‌ی خود را مدیریت کند. از فرزند خود بخواهید لیستی از نیازهای خود برای یک مدت محدود مشخص کند و در آن هزینه‌های لازم را پیشبینی کند. این تمرین به آنها کمک می‌کند تا بتوانند بین بودجه و هزینه‌ها تعادل برقرار کنند.

در طول این برنامه کودک را تشویق کنید تا ایده‌هایش برای مدیریت هزینه‌ها و حتی کسب درآمد را بیان کنند. اگرچه ممکن است ایده‌های آنها ساده و ابتدایی بنظر برسند، اما تاثیر مهمی در خلاقیت کودکان و تقویت روحیه‌ی کارآفرینی آنها خواهد داشت.

آموزش کسب و کار به کودکان- مدیریت پول

۴. تقویت مهارت های ارتباطی و خدمات رسانی به مشتری

توانایی برقراری ارتباط موثر و شنونده‌ی خوب بودن از مهم‌ترین ویژگی‌های یک کارآفرین موفق است. بنابراین برای آموزش مهارت کسب و کار به کودکان خود، ابتدا به آنها کمک کنید این مهارت‌ها را در خود تقویت کنند. به عنوان مثال به آنها یاد دهید چگونه محصول یا خدمات خود را به مخاطب ارائه دهند تا به خوبی ارزش واقعی آنها را درک کند. در طول آموزش سعی کنید مثال‌هایی از تاثیر ارتباط با مشتری در موفقیت کسب و کار برای کودکان بیان کنید.

آموزش کسب و کار به کودکان- مهارت ارتباط با مشتری

۵. مدیریت الزامات قانونی

قوانین کسب و کارهای بزرگسالان باید در برنامه‌ی آموزش کسب و کار به کودکان نیز گنجانده شود. به این ترتیب کودکان شما آمادگی بیشتری برای راه‌اندازی یک کسب و کار در آینده را پیدا می‌کنند. از طرفی آشنایی با مقررات مسیر موفقیت در کسب و کار را برای کودکان هموارتر می‌کند.

به عبارتی کودکانی که با قوانین موجود برای شروع یک کسب و کار آشنا هستند، با ورود به دنیای واقعی سردرگم نمی‌شوند و با اعتماد بنفس به راه خود ادامه می‌دهد. دریافت مجوزهای لازم، ثبت شرکت و رعایت قوانین محلی و بین المللی تعیین شده برای هر کسب و کار، بخشی از موضوعاتی است که باید به فرزندان خود بیاموزید.

آموزش کسب و کار به کودکان- قوانین

۶. پرداخت مالیات

پرداخت درصدی از درآمد حاصل از کسب و کار برای مصارف عمومی، یکی از مهم‌ترین مسائلی است که باید به کودکان آموزش داده شود. در قدم اول آنها را با مفهوم مالیات و تاثیر آن در پیشرفت جامعه آشنا کنید. به کودکان یاد دهید که پرداخت مالیات بخشی از وظیفه‌ی‌‌ شهروندی است که نتایج مثبتی در بهبود وضعیت جامعه دارد.

دریافت اظهارنامه مالیاتی، ثبت هزینه‌ها و درآمد و پرداخت در موعد مقرر از مراحلی است که باید در برنامه آموزش کسب و کار به کودکان اجرا شود.

آموزش کسب و کار به کودکان- مالیات

در پایان

با اجرای مراحل فوق می‌توانید اصول لازم برای پرورش مهارت کسب و کار در کودکان را به خوبی به آنها منتقل کنید. در واقع با شبیه‌سازی یک کسب و کار واقعی، با روحیات فرزند خود آشنا ‌می‌شوید و علایق شغلی او را بهتر شناسایی می‌کنید. در این راه می‌توانید خلاقیت‌های فرزند خود را کشف کنید و برای انتخاب آینده‌ی شغلی به او کمک کنید.

از طرفی کودکانی که در این برنامه تحت آموزش قرار می‌گیرند، هیجان و ترس خود را مدیریت می‌کنند و اشتباهات خود را به دید شکست نمی‌بینند، بلکه از آنها درس می‌گیرند. این کودکان دیگر ترسی از تجربه کردن ندارند و برای موفقیت هدفمندتر خواهد بود.

مسئله‌ی مهمی که باید به خاطر داشته باشید، این است که روند آموزش باید سرگرم‌کننده و مهیج باشد. در واقع کارآفرینی باید کودکان را به خود جذب کند. در غیر این صورت آنها را خسته و بی میل می‌کند.

یکی از اهداف این برنامه، کسب تجربه از اشتباهات است. تجربه‌ای که بعدها شروعی برای موفقیت انسان خواهد بود. بنابراین اشتباه کردن نباید باعث ناآمیدی کودکان شود. آنچه در این مسیر مهم‌تر است، یادگیری از اشتباهات است.

برچسب‌ها:

۲ دیدگاه ها

 1. فتح اله شریفی

  با سلام بسیار عالی و ظریف به این موضوع مهم پرداخته بودید . کشورهای پیشرفته همه چیز را از کودکی آغاز می کنند حتی آموزش و مهارت اقتصاد و کسب و کار را شاید علت موفقیت و پیشرفت آنها همین باشد . ای کاش مطلب بالا را می شد در کتابهای درسی گنجاند . در قدیم زمان ما حتما در تابستان باید درب مغازه ای می رفتیم که هم حرفه ای یاد بگیریم وهم قدر خیلی چیزها را بدانیم . با تشکر از شما و مطلب خوبتون . فتح اله شریفی از بروجرد – مشاور و مدرس آموزش خانواده فروردین ۱۴۰۱

  پاسخ
  • کارپازل

   سلام جناب شریفی عزیز ممنونم از همراهی شما، امیدوارم بتونیم تو این مسیر افرادی با طرز فکر و نگاه شما رو بیشتر پیدا کنیم و در پرورش نسلی آگاه و توانمند قدم مثبتی برداریم.

   پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

کمک به نوجوان در یافتن شغل | والدین چگونه می‌توانند به نوجوان در پیدا کردن شغل کمک کنند؟

کمک به نوجوان در یافتن شغل | والدین چگونه می‌توانند به نوجوان در پیدا کردن شغل کمک کنند؟

کمک به نوجوان در یافتن شغل، اهمیت زیادی در دستیابی فرزندتان به تجربه‌های ارزشمند دارد که در این مورد لازم است چند نکته مهم را در نظر بگیرید.

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید