مهر ۰۵, ۱۴۰۰

بهترین سن، روش‌ها و بازی‌های آموزش ساعت به کودکان؛ معرفی ۵ بازی ساده اما کاربردی

توسط | مهر ۵, ۱۴۰۰ | بازی‌ها

بهترین سن، روش‌ها و بازی‌های آموزش ساعت به کودکان؛ معرفی ۵ بازی ساده اما کاربردی

توسط | مهر ۵, ۱۴۰۰ | بازی‌ها

مهر ۰۵, ۱۴۰۰

بازی آموزش ساعت به کودکان

آموزش ساعت به کودکان هم برای والدین و هم برای خود کودک دغدغه بزرگی است. اغلب بچه‌ها نمی‌توانند به‌راحتی با مفهوم دقیقه ارتباط برقرار کنند. ممکن است حین یادگیری خسته و دلسرد شوند و تمایلی به ادامه کار نداشته باشند. در این مقاله ابتدا، نحوه یادگیری ساعت را بررسی می‌کنیم. سپس، ۵ بازی برای آموزش ساعت به کودکان را معرفی خواهیم کرد.

فهرست

 • از چه سنی می‌توان آموزش ساعت به کودکان را شروع کرد؟ 
 • چگونه به فرزندمان خواندن ساعت را بیاموزیم؟
 • بازی آموزش ساعت به کودکان
  1. ساعت کاغذی
  2. بازی شناخت جایگاه اعداد در ساعت
  3. پازل ساعت
  4. بازی تطبیق
  5. ساعت زمینی!

از چه سنی می‌توان آموزش ساعت به کودکان را شروع کرد؟

با رشد کودک ذهن او نیز رشد کرده و می‌تواند مسائل بیشتری را تجزیه و تحلیل کند. درک کودک نسبت به زمان در سنین مختلف متفاوت است که در ادامه این موضوع را بررسی می‌کنیم.

سن ۵ تا ۶ سالگی

کودک در این سن باید بتواند عقربه ساعت‌شمار و نشانگر نیم‌ساعت را بر روی یک ساعت آنالوگ تشخیص بدهد و بتواند زمان مربوط به آن را بخواند.

سن ۶ تا ۷ سالگی

کودک در این سن باید تعداد دقیقه در هر ساعت و تعداد ساعات روز را بلد باشد. باید بتواند مفهوم ربع و یک ربع مانده را درک کند و بتواند تقسیم‌بندی پنج دقیقه‌‌ای را انجام دهد (مانند ۵ و ۱۰ و ۱۵ و۲۰ و…).

سن ۷ تا ۸ سالگی

در این سن کودک باید بتواند ساعت آنالوگ را بخواند. از اعداد رومی  (I-XII)،  مقیاس ۲۴ ساعته و ۱۲ ساعته (ق.ظ و ب.ظ) استفاده کند. باید مفهوم ثانیه، دقیقه و ساعت را به‌خوبی بشناسند. از واژگان مربوط به زمان مانند ساعت، ق.ظ، ب.ظ صبح، ظهر، عصر، شب و نیمه شب به‌راحتی استفاده کند.

 چگونه به فرزندانمان خواندن ساعت را بیاموزیم؟

بازی آموزش ساعت به کودکان

قبل از اینکه کودک بتواند ساعت را بخواند، باید با مفاهیم اولیه آن آشنا شود.

 • کودک باید بتواند قبل از یادگیری ساعت شمردن اعداد تا ۶۰ را یاد بگیرد. اعداد را بخواند و بنویسد تا حفظ کند.
 • بعد از اینکه کودک توانست اعداد را تا ۶۰ بشمارد، این بار به او آموزش دهید تا بتواند پنج‌تا پنج‌تا تا ۶۰ بشمارد.

برای آموزش ساعت به کودکان ابتدا بهتر است آن‌ها را با مفاهیمی چون صبح، ظهر، عصر و شب آشنا کنید. با سوال‌هایی مانند « چه زمانی صبحانه می‌خوریم؟» یا «صبح‌ها چه کاری انجام می‌دهیم؟ » کودک را به زمان‌هایی وصل می‌کنید که روزانه با آن سروکار دارد. به این روش تقسیم‌بندی ساعات روز برای کودک ملموس‌تر خواهد شد و بهتر می‌تواند مفهوم زمان را یاد بگیرد.

برای اینکه کودک مفاهیمی چون دقیقه، ثانیه، ساعت و عقربه‌ها را لمس کند. بهتر است به‌صورت عملی با ساخت ساعت به‌همراه کودک این مفاهیم را به او بیاموزید. در ادامه مقاله روش‌های مختلف ساخت ساعت و چند بازی آموزش ساعت به کودکان را معرفی خواهیم کرد.

معمولا درک عقربه دقیقه‌شمار برای کودک کمی سخت‌تر از درک عقربه ساعت‌شمار است. برای کودک توضیح دهید که در هر ساعت ۶۰ دقیقه وجود دارد. عدد یک، دقیقه ۵ام را نشان می‌دهد. عدد دو دقیقه ام۱۰ را نشان می‌دهد تا الی آخر.  

برای تمرین بیشتر می‌توانید از او بپرسید، عقربه ساعت‌شمار به … و عقربه دقیقه‌شمار به … اشاره می‌کند. پس ساعت چند است؟

۵ بازی آموزش ساعت به کودکان

بازی همیشه راهکار بسیار خوبی برای آموزش موضوعات مختلف به کودک بوده است. بازی تجربه‌ای واقعی در مقیاس کوچک را برای کودک فراهم می‌کند. باعث می‌شود کودک بهتر بتواند با محیط اطرافش ارتباط برقرار کند. بازی های آموزشی برای کودکان به رشد آن‌ها کمک می‌کنند.

۱. ساعت کاغذی

بازی آموزش ساعت به کودکان

این فعالیت تمرینی عالی برای آموزش دقیقه و ساعت به کودک است. برای ساخت ساعت کاغذی به دو عدد بشقاب یکبار مصرف احتیاج داریم. بر روی یکی اعداد یک تا ۱۲ را بنویسید و دور هر عدد را مانند تصویر برش مربعی کوچکی بزنید. روی صفحه ساعت نیم و ربع ساعت را مشخص کنید.

روی بشقاب دیگر دقیقه‌ها را مشخص کنید. دو کاغذ رنگی برای ساخت عقربه ساعت‌شمار و دقیقه‌شمار انتخاب کنید. روی آن بنویسید که کدام مربوط به دقیقه و کدام مربوط به ساعت است.

سپس، دو بشقاب را ‌طوری بر روی هم قرار دهید که دقیقه‌ها در جای مناسب زیر اعداد ساعت قرار بگیرند. عقربه‌ها را نیز روی بشقاب اول قرار دهید و با پونز آن‌ها را به هم وصل کنید.

۲. بازی شناخت جایگاه اعداد در ساعت

بازی آموزش ساعت به کودکان

در این بازی کافی است تصویر صفحه ساعت را بر روی کاغذ رسم کنید. به‌جای پر کردن جای اعداد، جای خالی بگذارید. اعداد را از ۱ تا ۱۲ بر روی کاغذی مجزا رسم کرده و برش بزنید. از کودک بخواهید تا اعداد مربوطه را سر جای خودشان قرار دهد. یا می‌توانید، ساعتی را اعلام کنید و از کودک بخواهید که عدد مربوط به آن ساعت را در جای خالی قرار دهد. 

۳. پازل ساعت

پازل ساعت

برای تهیه این پازل کافی است چند قطعه کاغذ A4 رنگی تهیه کنید. مانند تصویر آن را به فرم پازل برش بزنید. برای نمایش هر ساعت سه قطعه کاغذ احتیاج دارید.

 بر روی یکی تصویر صفحه ساعت را به صورت دایره‌وار رسم کنید. بر روی دیگری عدد نشان دهنده آن ساعت را رسم کنید. بر روی قطعه سوم نیز حالت نمایش دیجیتالی ساعت را رسم کنید.

هنگامی که این کار را برای تمام اعداد انجام دادید، یکی از قطعه‌ها را انتخاب کنید. از کودک بخواهید دو قطعه متناسب دیگر را در بین قطعات درست شده پیدا کرده و پازل ساعت را تکمیل کند.  به این روش کودک با هر سه نوع نمایش ساعت می‌تواند آشنا می‌شود.  

۴. بازی تطبیق

برای اینکه کودک بهتر بتواند ساعت را یاد بگیرد، می‌توانید از بازی تطبیق استفاده کنید. در این بازی کافی است در سمت راست یک برگه تصویر ساعت در زمان‌های مختلف را رسم کنید. در سمت چپ نیز اعداد مربوط به آن ساعت‌ها را به‌صورت به‌هم ریخته بنویسید. کودک باید عدد ساعت مربوط به تصویر سمت راست را پیدا کرده و به آن وصل کند.

۵. ساعت زمینی!

ساعت زمینی!

شاید هزاران نرم‌افزار و بازی آموزش ساعت به کودکان در اینترنت وجود داشته باشد که بتوان از آن‌ها استفاده کرد. اما، گاهی بهتر است کمی کودک را از دنیای اینترنتی و مجازی جدا کنیم. او را به بازی بیرون از محیط خانه دعوت کنیم تا با طبیعت اطرافش بیشتر آشنا شود.

کافی است چند قطعه گچ رنگی تهیه کنید. بر روی زمین دایره‌ای بزرگ رسم کنید. اعداد را داخل دایره بنویسید و یک ساعت بزرگ زمینی بسازید. از بیل و سایر اسباب‌بازی‌های مناسب کودک به‌عنوان عقربه استفاده کنید.

هر بار یک ساعت را نام ببرید. از کودک بخواهید که عقربه‌ها را مطابق با آن ساعت تنظیم کند. یا می‌توانید عقربه‌ها را تنظیم کنید و از کودک بخواهید که حدس بزند که عقربه‌ها چه ساعتی را نشان می‌دهند.

در پایان

گاهی بچه‌ها با مفهوم ساعت دیر ارتباط برقرار می‌کنند. به‌همین دلیل یادگیری ساعت برای آن‌ها کار سختی به‌نظر می‌رسد. بهتر است صبور باشید. با طی کردن مراحل اشاره شده در بالا و از طریق بازی، خواندن ساعت را به کودک آموزش دهید. فراموش نکنید که یادگرفتن هرچیزی زمان‌بر است و ممکن است همراه با خطا و اشتباه باشد. با تمرین و ممارست می‌توان از پس آن برآمد.

سوالات متداول

چگونه خواندن ساعت را به فرزندمان بیاموزیم؟

ابتدا شمردن تا ۶۰ را به فرزندتان بیاموزید. سپس، او را با مفهوم دقیقه، ثانیه، ساعت، شب، روز، صبح، ظهر و نیمه شب آشنا کنید. با کمک بازی آموزش ساعت به کودک را شروع کنید. عملکرد عقربه ساعت‌شمار و دقیقه‌شمار را برای کودک توضیح دهید.

در چه سنی کودک باید بتواند زمان را تشخیص دهد؟

بین سنین ۵ تا ۶ سالگی زمانی است که کودک باید بتواند ساعت و نیم‌ساعت در یک ساعت آنالوگ را بخواند. بین سنین ۶ تا ۷ سالگی نیز زمانی است که کودک باید بداند که هر ساعت چند دقیقه است و هر روز چند ساعت است.

نکات طلایی

 • برای اینکه کودک مفهوم زمان را بهتر درک کند، ذهن او را با سوالی چون «چه زمانی صبحانه می‌خوریم؟» درگیر کنید تا بهتر بتواند زمان را درک کند.
 • قبل از آموزش ساعت به کودکان، شمردن اعداد تا ۶۰ را به آن‌ها بیاموزید.
 • ساخت ساعت می‌تواند به یادگیری کودک بیشتر کمک کند.
 • هنگام آموزش ساعت به کودک صبور باشید.

برچسب‌ها:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید