نویسنده مینا معین

خرداد ۲۵, ۱۴۰۰

چرا آموزش مهارت چانه زنی به کودکان مهم است؟ علت و روش‌های آموزش

توسط | خرداد ۲۳, ۱۴۰۰ | روانشناسی, مهارت های ارتباطی

آموزش مهارت چانه زنی به کودکان چگونه است؟

همه کودکان گاهی اوقات در زندگی نیاز به چانه‌زنی و مذاکره دارند. حقیقت این است که بسیاری از والدین می‌دانند فرزندشان در داخل خانه، به‌خوبی می‌تواند مذاکره کند اما وقتی کودک وارد دنیای بیرون از خانه می‌شود چه؟ همه کودکان شرایطی را تجربه خواهند کرد که در آن‌ها نیازها و خواسته‌هایشان با نیازها و خواسته‌های دیگران در تعارض قرار می‌گیرد. به همین دلیل آموزش مهارت چانه زنی به کودکان، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

یادگیری مدیریت شرایطی که مطرح شد یکی از مهارت‌های زندگی است که کودکان باید آن را یاد بگیرند و بتوانند در زندگی هرچه زودتر از آن استفاده کنند. اگر می‌خواهید فرزندتان یاد بگیرد از آنچه درست ومنصفانه است دفاع کند لازم است مهارت چانه‌زنی و مذاکره را به او بیاموزید. در ادامه با نحوه آموزش مهارت چانه زنی به کودکان آشنا می‌شوید اما قبل از آن لازم است در مورد اهمیت این مهارت بیشتر بدانید.

فهرست مطالب

اهمیت آموزش مهارت چانه زنی به کودکان

در آموزش مهارت چانه زنی به کودکان، تاکید بر این موضوع است که فرزندتان مذاکره بر سر برابری شرایط و گذاشتن خود به‌جای دیگران را یاد بگیرد. لازم است کودکان مذاکره کردن را به‌گونه‌ای یاد بگیرند که بتوانند نتیجه‌ای را فراهم کنند که تا حد ممکن شرایط مطلوبی برای همه باشد. وقتی به فرزند خود اجازه مذاکره می‌دهید و او را تشویق به این کار می‌کنید، به کودک قدرت می‌دهید، به او احترام می‌گذارید و نشان می‌دهید که برای استقلال فرزندتان ارزش قائلید.

وقتی به فرزندتان اجازه می‌دهید که در خانه، بر سر قوانین و ارزش‌ها با شما مذاکره کند، کودکی را تربیت می‌کنید که می‌داند عقاید، احساسات و نیازهایش، قابل‌احترام است. درنتیجه این امر، کودک نیز این احترام را در تعامل با دیگران نشان می‌دهد. هنر چانه‌زنی موفق، مهارتی است که برای موقعیت‌های اجتماعی مختلف در طول زندگی اهمیت زیادی دارد. این مهارت به فرزندتان کمک می‌کند در همه ابعاد زندگی، عملکرد بهتری داشته باشد.

اهمیت آموزش مهارت چانه زنی به کودکان

راه‌های آموزش مهارت چانه زنی به کودکان

گاهی اوقات بحث و جدل میان ما و فرزندانمان آنقدر شدید می‌شود که آرزو می‌کنیم کاش می‌توانستیم از این اتفاق جلوگیری کنیم. در این شرایط، آموزش مهارت چانه زنی به کودکان کمک می‌کند که مذاکره صلح‌آمیز را یاد بگیرند و کمتر با دیگران دچار مشکل شوند. استفاده شما از این مهارت نیز اهمیت زیادی دارد و موجب می‌شود رابطه مثبتی با فرزندتان داشته باشید. همچنین باعث می‌شود الگوی مناسبی برای فرزندتان باشید. در ادامه با نحوه آموزش مهارت چانه زنی به کودکان آشنا می‌شوید.

کودک را در تصمیم‌گیری‌ها دخیل کنید

وقتی در هنگام تصمیم‌گیری‌ها، فرزندتان را دخیل می‌کنید می‌توانید نظر او را نیز بشنوید. این امر باعث می‌شود که کودک مهارت تصمیم‌گیری و چانه‌زنی را نیز یاد بگیرد. به یاد داشته باشید که این تصمیم‌گیری‌ها باید متناسب با سن کودک باشند. به‌عنوان مثال، اگر تصمیم دارید که آخر هفته به پیک‌نیک بروید می‌توانید از کودک بخواهید که نظر خودش را در مورد برنامه اعلام کند. همچنین، می‌توانید از او بپرسید برای اوقات فراغت، دوست دارد در چه کلاسی شرکت کند. این موارد، فرصت‌هایی برای تمرین چانه‌زنی در کودکان فراهم می‌کنند.

به کودک، تفاوت میان نقض و تغییر دادن قوانین را بیاموزید

اگرچه قوانین برای آموزش رفتار مطلوب به کودک، بسیار مهم هستند اما ممکن است گاهی اوقات، تغییر این قوانین، نتیجه خوبی به همراه داشته باشد. این بدان معنا نیست که بچه‌ها می‌توانند قوانین را نقض کنند، بلکه آن‌ها باید بدانند که چه تفاوتی میان زیر پا گذاشتن قوانین و تغییر قوانین وجود دارد. تغییر قوانین، به معنای کمی تغییر در قانون‌هاست، در حالی که، قانون‌شکنی به معنای انجام کاری کاملا غیرقابل‌قبول است. به‌عنوان مثال، ممکن است این قانون را تعیین کرده باشید که فرزندتان در روز تنها می‌تواند یک ساعت تلویزیون تماشا کند اما آخر هفته‌ها ممکن است او بخواهد کمی بیشتر تلویزیون ببیند. در این شرایط، می‌توانید در مورد قانون با فرزندتان مذاکره کنید و راه‌حلی مفید برای هر دو طرف پیدا کنید.

به فرزندتان بیاموزید زندگی، رقابت نیست

برای اینکه مهارت چانه‌زنی را به فرزندتان بیاموزید به او یاد بدهید که زندگی به این معنا نیست که باید هر آنچه می‌خواهد را به دست بیاورد. در عوض، زندگی به این معناست که انسان هر آنچه به آن نیاز دارد را به دست بیاورد. مذاکره صلح‌آمیز یعنی اینکه هر دو طرف رابطه فداکاری‌هایی انجام دهند تا هر دو از شرایط خوشحال و راضی باشند. این امر بسیار بهتر از این است که یک طرف رابطه هرچیزی که می‌خواهد را به دست بیاورد اما طرف دیگر رابطه، کاملا محروم بماند. بنابراین، به فرزندتان بیاموزید که در رابطه به رضایت خود و دیگری فکر کند و بتواند راه‌حل‌هایی صلح‌آمیز برای مسئله پیدا کند.

آموزش مهارت چانه زنی به کودکان

بر داشتن نگرش محترمانه تاکید کنید

آموزش مهارت چانه زنی به کودکان با آموزش به کودک در مورد احترام گذاشتن به نظرات دیگران نیز ارتباط دارد. برای فرزندتان توضیح دهید که اگر می‌خواهد مذاکره‌ای موثر با دیگران داشته باشد لازم است به افراد دیگر احترام بگذارد. برخورد محترمانه موجب می‌شود که افراد برای همکاری و توافق با دیگران، مشتاق شوند.

به کودک، تشخیص نیازها و احساسات را بیاموزید

به فرزند خود یاد بدهید که یکی از راه‌های مذاکره، شناخت دقیق احساسات، نگرانی‌ها و نیازهای طرف دیگر رابطه است. این امر به او کمک می‌کند که چانه‌زنی موفق‌تری با دیگران داشته باشد. بنابراین، مهم است به کودک یاد بدهید چگونه با دیگران همدلی کند. به‌عنوان مثال، بگوید: «خیلی سخته که آدم احساس کنه کنار گذاشتنش. بیا راه‌حلی پیدا کنیم که برای همه منصفانه باشه.» پیشنهاد می‌کنیم در این مورد مقاله همدلی در کودکان را نیز مطالعه کنید.

برای آموزش مهارت چانه زنی به کودکان، بر داشتن ذهن باز تاکید کنید

به فرزندتان بیاموزید که برای حل مسئله از روش‌های انعطاف‌پذیر و خلاقانه استفاده کند. درنتیجه این امر، او می‌تواند برای داشتن یک مذاکره موفق، راه‌حل‌های موثرتری پیدا کند.

آرام ماندن را به کودک بیاموزید

بهترین کار برای آموزش مهارت چانه زنی به کودکان این است که به آن‌ها کنترل خشم را بیاموزید. برای اینکه فرزندتان بتواند مذاکره خوبی داشته باشد لازم است به کودک بیاموزید که وقتی عصبانی است بهتر است کمی صبر کند، نفس عمیق بکشد و سپس، وقتی آرام شد مذاکره را ادامه دهد.

مهارت گوش کردن را به کودک بیاموزید

مذاکره موفق به‌شدت به مهارت گوش کردن بستگی دارد. بنابراین، به فرزند خود بیاموزید که با پرسیدن سوال، سعی کند دیدگاه طرف مقابل را درک کند. خوب گوش کردن باعث می‌شود که کودک به‌خوبی متوجه منظور طرف مقابل شود و درنتیجه، بتواند چانه‌زنی موثری داشته باشد. پیشنهاد می‌کنیم در این مورد مقاله گوش دادن فعال در کودکان را نیز مطالعه کنید.

راه‌های آموزش مهارت چانه زنی به کودکان

فعالیت‌هایی برای آموزش مهارت چانه زنی به کودکان

علاوه بر راه‌های آموزش مهارت چانه زنی به کودکان که مطرح شد شما می‌توانید از بازی‌هایی برای آموزش این مهارت به فرزندتان استفاده کنید. با استفاده از بازی‌هایی که به کودکان، ارزش همکاری و سازش برای رسیدن به اهداف را می‌آموزد، می‌توانید پایه این مهارت‌ها را حتی در کودکان کوچک ایجاد کنید. به‌عنوان مثال، بازی‌های درک و حافظه که در آن بازیکنان باید در ازای آب نبات یا جوایز دیگر به سوالات مربوط به یک داستان پاسخ دهند، می تواند به کودکان کمک کند تا با دقت گوش دهند.

همچنین، می‌توانید بازی های ساده‌ای را که شامل جمع‌آوری قطعات است تغییر دهید تا کودکان بتوانند قطعات را با یکدیگر رد و بدل کنند. برای انجام این کار، آن‌ها باید مذاکره و مصالحه کنند. وقتی صحبت از کودکان بزرگتر می‌شود‌، بازی‌هایی مانند مونوپولی و چاینا تاون (محله چینی‌ها) می‌توانند موارد زیادی در مورد اصول مذاکره به آن‌ها بیاموزند. مطالعه کتاب کارآگاه و بازی به نوبت: تقویت توانایی مذاکره در کودکان نیز می‌تواند در این زمینه مفید باشد.

فعالیت‌هایی برای آموزش مهارت چانه زنی به کودکان

درنهایت، هرچه آموزش مهارت چانه زنی به کودکان، زودتر انجام شود آن‌ها در سنین بعدی کمتر با والدین خود دچار اختلافات جدی می‌شوند. برای مثال، اگر به کودک هفت‌ساله خود چانه‌زنی در مورد زمان خواب را بیاموزید، درواقع از این امر پیشگیری می‌کنید که در ۱۶ سالگی فرزندتان بر سر قانون رفت‌وآمد با او به مشکل بخورید. نتیجه احترام و همدلی در مذاکره با کودک، مذاکرات و مصالحه‌های موفقیت‌آمیز با فرزندتان در سنین نوجوانی است. به یاد داشته باشید اجازه به کودک برای چانه‌زنی به معنای تسلیم شدن نیست. این بدین معناست که شما به نیازهایش احترام می‌گذارید و می‌توانید با یکدیگر راه‌حل مناسبی برای مسئله پیش‌آمده پیدا کنید.

سوالات پرتکرار

چرا آموزش مهارت چانه‌زنی به کودکان مهم است؟

کودکی که از این مهارت برخوردار است می‌تواند راه‌حل‌های خلاقانه و صلح‌آمیزی برای مسائل پیدا کند. درنتیجه این امر، می‌تواند عملکرد خوبی در ابعاد مختلف زندگی داشته باشد.

چگونه می‌توانم مهارت چانه‌زنی را به فرزندم یاد بدهم؟

برای آموزش این مهارت مهم است که فرزندتان را در تصمیم‌گیری‌های متناسب با سن او دخیل کنید، تشخیص نیازها و احساسات دیگران را به کودک بیاموزید و همچنین به او یاد بدهید که به‌خوبی به دیگران گوش دهد.

چه فعالیت‌هایی برای آموزش مهارت چانه‌زنی به کودکان وجود دارد؟

از برخی بازی‌ها مثل مونوپولی یا چاینا تاون می‌توانید برای آموزش مهارت چانه‌زنی به کودکان بزرگتر استفاده کنید. همچنین خواندن برخی کتاب‌ها نیز در این زمینه مفید هستند.

نکات کلیدی

  • برای اینکه مهارت چانه‌زنی را به فرزندتان بیاموزید به او یاد بدهید که زندگی به این معنا نیست که باید هر آنچه می‌خواهد را به دست بیاورد.
  • برای فرزندتان توضیح دهید که اگر می‌خواهد مذاکره‌ای موثر با دیگران داشته باشد لازم است به افراد دیگر احترام بگذارد.
  • به فرزند خود یاد بدهید که یکی از راه‌های مذاکره، شناخت دقیق احساسات، نگرانی‌ها و نیازهای طرف دیگر رابطه است.
  • به کودک بیاموزید که وقتی عصبانی است بهتر است کمی صبر کند و نفس عمیق بکشد و سپس، وقتی آرام شد مذاکره را ادامه دهد.
  • خوب گوش کردن باعث می‌شود که کودک به‌خوبی متوجه منظور طرف مقابل شود و درنتیجه، بتواند چانه‌زنی موثری داشته باشد.

اگر شما هم نظر یا تجربه‌ای در زمینه مهارت چانه‌زنی در کودکان و روش‌های آموزش آن دارید، آن را با ما و خوانندگان کارپازل به اشتراک بگذارید.

برچسب‌ها:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید