اردیبهشت ۰۲, ۱۴۰۰

۸ روش برای آشنایی کودکان با فرهنگ های مختلف

توسط | فروردین ۲۲, ۱۴۰۰ | سفر و گردش

آشنایی کودکان با فرهنگ های مختلف


آشنایی کودکان با فرهنگ های مختلف آن‌ها را برای زندگی و تعامل بیشتر با جامعه آماده می‌کند. نژادپرستی، کینه‌توزی و خشم و غضب را از کودک دور کرده و به او کمک می‌کند تا جامعه سالمی را در آینده بسازد.

فهرست مطالب

چرا باید کودک را با فرهنگ‌های مختلف آشنا کنیم؟

آشنایی کودکان با فرهنگ های مختلف

جهان از انسان‌هایی با فرهنگ و آداب و رسوم متفاوت تشکیل شده است. برای زندگی در میان فرهنگ‌های مختلف باید در ابتدا، آن‌ها را بشناسیم و در مورد این فرهنگ‌ها با کودکانمان صحبت کنیم. امروزه جهان تبدیل به یک دهکده جهانی شده است. ارتباط افراد از طریق شبکه‌های مجازی با سایر نقاط دیگر دنیا گسترش یافته است. آموختن تفاوت فرهنگ‌ها و احترام به آن‌ها کودک را برای روبرو شدن با جهان اطرافش آماده می‌کند.

هنگامی که کودک در مورد سایر فرهنگ‌ها اطلاعاتی به‌دست می‌آورد، دیگر انسان‌ها را بر اساس رنگ، نژاد و ظاهر دسته‌بندی نمی‌کند. برعکس، با احترام با آن‌ها برخورد می‌کند. این کار احتمال نژادپرستی را در بزرگسالی ریشه‌کن می‌کند.

نژادپرستی ضرر بسیار زیادی به جامعه وارد می‌کند و به افرد جامعه اجازه پیشرفت کردن نمی‌دهد. این پدیده باعث می‌شود انسان‌ها نتوانند همدیگر را درک کنند و به‌جای عشق و دوستی، کینه و نفرت را جایگزین کنند. آشنایی کودکان با فرهنگ های مختلف می‌تواند آن‌ها را از نژادپرستی بازدارد و آینده خوبی را برای جامعه رقم بزند. با ارتباط با افراد با فرهنگ و زبان مختلف تجربیات کودک افزایش می‌یابد و کودک می‌تواند ارتباط موثرتری با افراد برقرار کند.

روش‌های آشنایی کودکان با فرهنگ های مختلف

آشنایی کودکان با فرهنگ های مختلف به آن‌ها کمک می‌کند تا تفاوت‌ها را درک کنند. به آن‌ها احترام بگذارند و خواستار ارتباط با آن فرهنگ، دین، زبان و رنگ شوند. فعالیت‌هایی که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد به کودکان کمک می‌کند تا بتوانند در گام اول تفاوت‌ها را درک کنند و در گام بعدی بتوانند با افرادی از فرهنگ‌های مختلف تعامل داشته باشند.

۱. در خانه به موسیقی‌هایی از فرهنگ‌های مختلف گوش کنید

سعی کنید در خانه یا هنگام سفر موسیقی به زبان‌های مختلف گوش کنید تا کودک در ضمیر ناخودآگاهش با تفاوت‌ها آشنا شود. بفهمد که افراد دیگری با زبان‌ها و فرهنگ‌های مختلف در این دنیا زندگی می‌کنند. پخش موسیقی به زبان‌های مختلف ضمیر ناخودآگاه کودک را هوشیار می‌کند. کودک یاد می‌گیرد که به فرهنگ‌های مختلف احترام بگذارد و آن‌ها را دوست داشته باشد.

ذهن خود را تنها به کشورهای دیگر معطوف نکنید. ما در ایران گویش‌ها، زبان و فرهنگ‌های مختلفی داریم. در نتیجه آئین مهرورزی را در کودک نسبت به هم نوع و هم‌وطنان خود نهادینه کنید. می‌توانید اشعار کودکانه را به زبان‌های مختلف را در یوتیوب یا وب‌سایت آپارات جستجو و به‌همراه کودک تماشا کنید.

۲. بردگیم بازی کنید

بردگیم‌هایی را انتخاب کنید که کودک را با پرچم، شرایط جغرافیایی و مکان‌های توریستی مختلف جهان آشنا کند. به این روش دانش کودک نسبت به دنیای اطرافش بیشتر می‌شود.

۳. به رستوران‌های سنتی بروید

به رستوران‌های سنتی بروید

یکی از راه‌های آشنایی کودکان با فرهنگ های مختلف نشان دادن غذای محلی هر منطقه و کشور به آن‌ها است. غذا پل ارتباطی و تبادل فرهنگ‌ها است، بدون اینکه کلامی بین افراد رد و بدل شود.

چه غذای محلی کشور خودمان باشد، چه مربوط به سایر نقاط دنیا، همگی کودک را با فرهنگ، آداب و رسوم، آب و هوا و محصولات سرزمین‌های مختلف آشنا می‎‌کنند. می‌توانید این نوع غذاها را در خانه تهیه کنید یا برای اینکه در فضایی واقعی‌تر قرار بگیرید به رستوران‌هایی بروید که غذاهای محلی سرو می‌کنند.

۴. با کودک صحبت کنید

در مورد فرهنگ کشورها، انواع نژادها، رنگ پوست انسان‌های مختلف برای کودکتان توضیح دهید. نظرات شخصی خود را در این توضیحات وارد نکنید و کاملا بی‌طرف در مورد انسان‌های مختلف با کودک صحبت کنید. درک تفاوت‌ها را از خودتان شروع کنید. چرا که، کودکان والدین خود را الگو قرار می‌دهند.


اکنون زمانی است که به جای کینه و نژادپرستی باید عشق، محبت و صلح را بپرورانیم. دنیای امروز به همدلی، همکاری و عشق احتیاج دارد. برای آشنایی بیشتر با روش‌های دیگر پرورش همدلی در کودک می‌توانید مقاله‌ی همدلی در کودکان را مطالعه کنید.

۵. جهان را در کتاب‌ها جستجو کنید

جهان را در کتاب‌ها جستجو کنید

کتاب، ساده‌ترین روش برای گسترش جهان‌بینی کودکان و بزرگسالان است. کتاب خوب نه تنها کودک را با فرهنگ و سنن کشورهای دیگر آشنا می‌کند، بلکه دایره لغات او را گسترش می‌دهد و اطلاعات جدیدی را در مورد مناطق مختلف جهان به او می‌دهد. پس می‌توانید برای کودکتان قصه و سفرنامه بخوانید یا او را به خواندن کتاب تشویق کنید. برای اینکه بدانید که چگونه کودک را بهتر به کتابخوانی تشویق کنید، می‌توانید مقاله تشویق کودکان به کتاب خواندن را مطالعه کنید.

۶. کنجکاوی کودک را تحریک کنید

یکی از بزرگترین موانع گسترش فرهنگ‌ها عدم درک تفاوت‌های دیگری است. برای برطرف کردن این مشکل بهترین کار این است که هر بار یک شهر یا کشور را در نظر بگیرید. برنامه‌هایی مانند فیلم، شعر، غذا، لباس محلی و سفر را برای تجربه کردن نکات فرهنگی آن کشور تعیین کنید.

کودک را تشویق کنید تا سوال بپرسد. اگر سوالی مانند «چرا آن زن سیاه پوست است؟» یا «چرا چشم‌های آن فرد این شکلی است؟» را پرسید، خجالت‌زده نشوید و از دادن پاسخ تفره نروید. برای او توضیح دهید که تمامی انسان‌ها شبیه هم نیستند و بین آن‌ها تفاوت‌هایی وجود دارد. بعضی سفید پوست و بعضی دیگر سیاه پوست هستند. این تفاوت‌ها است که دنیا را به مکان زیبایی تبدیل کرده است.

با عادی سازی تفاوت‌های فرهنگی برای کودکان به آن‌ها کمک می‌کنید تا تفاوت‌ها را بپذیرند و بتوانند با افرادی که با آن‌ها فرق دارند نیز ارتباط برقرار کنند. در نهایت قلب و روح انسان‌ها را معیار دوستی و ارتباط قرار دهند.

۷. بازدید از موزه

بازدید از موزه

بازدید از موزه تجربه شگفت‌انگیزی است که بچه‌‌ها به‌طور واقعی و عملی می‌توانند با فرهنگ های مختلف آشنا شوند. هر موزه بخشی را به معرفی آثار باستانی، نکات فرهنگی و نوع پوشش کشورهای دیگر اختصاص می‌دهد. سعی کنید کودکتان را با این بخش بیشتر آشنا کنید.

۸. با افراد با قومیت و ملیت‌های متفاوت وقت بگذرانید

اگر یکی از اقوام شما با فردی غیر ایرانی ازدواج کرده است، با او در ارتباط باشید. اگر در همسایگی شما فردی زندگی می‌کند که دین یا ملیت متفاوتی دارد یا اهل شهر دیگری است با او ارتباط برقرار کنید.

از این شرایط به عنوان یک فرصت طلایی استفاده کنید. هر چه کودک بیشتر این تفاوت‌های فرهنگی را از نزدیک لمس کند، بهتر می‌تواند بفهمد که با وجود تفاوت‌های فرهنگی همچنان می‌توان نقاط مشترکی داشت.

در پایان

در حالت ایده‌آل سفر بهترین راه برای آشنایی کودکان با فرهنگ های مختلف است. اما، در جامعه امروز که مشکلات مالی مانعی برای اجرای این کار هستند. می‌توان روش‌های جایگزینی را برای آشنا کردن کودک با فرهنگ، آداب و رسوم سایر نقاط پیدا کرد.

این موارد می‌تواند شامل خواندن کتاب، ارتباط برقرار کردن از طریق شبکه‌های اجتماعی، رفتن به موزه و از این قبیل فعالیت‌ها باشد. از همه مهم‌تر، این شما هستید که با برخورد درست و بدون تعصب الگوی خوبی برای درک و پذیرش تفاوت فرهنگ‌ها برای کودکتان خواهید بود.

سوال‌های پرتکرار

چرا باید در مورد فرهنگ‌های مختلف بدانیم؟

مطالعه فرهنگ‌ها این امکان را به ما و فرزندانمان می‌دهد تا تفاوت‌ها را درک کنیم. بفهمیم که رفتار و آداب و رسوم انسان‌ها در مناطق مختلف متفاوت است. هر عکس‌العملی نسبت به این تفاوت‌ها می‌تواند بر جهان اطراف ما نیز تاثیر بگذارد. بنابراین، باید این تفاوت‌ها را درک کنیم و به آن احترام بگذاریم.

فرهنگ چیست؟

فرهنگ هرآن چیزی است که گروه خاصی از مردم را تعریف می‌کند. این گروه می‌تواند از یک جامعه کوچک مانند خانواده شروع شود. به یک گروه مذهبی، یا افراد متعلق به یک محله و شهر و کشور بسط داده شود. فرهنگ فواید اجتماعی و اقتصادی مهمی برای بشر به‌همراه دارد. درک آن امکان قرار گرفتن انسان‌ها به‌طور برابر در کنار هم را فراهم می‌کند و کیفیت زندگی را ارتقا می‌دهد.

جایگاه زبان در آشنایی با فرهنگ‌های مختلف چیست؟

زبان ویژگی ذاتی فرهنگ است و دریچه‌ای رو به افق‌های جدید است. به کمک آن می‌توانیم با افراد آن جامعه ارتباط برقرار کنیم و با باورها، عقاید، رسم و رسوم آن‌ها آشنا شویم.

نکات طلایی

  • آشنایی با فرهنگ‌های مختلف کودک را از محیطی که در آن زندگی می‌کند آگاه می‌کند.
  • کسب اطلاعات راجع به فرهنگ‌های مختلف باعث می‌شود کودک بتواند تفاوت‌ها را درک کند و به آن‌ها احترام بگذارد.
  • آشنایی با فرهنگ‌های مختلف باعث می‌شود عشق و علاقه به هم نوع جایگزین نژادپرستی و خودبرتربینی شود.

برچسب‌ها:

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

سرگرمی کودکان در خانه: ۱۰ بازی جذاب و کم هزینه

سرگرمی کودکان در خانه: ۱۰ بازی جذاب و کم هزینه

گاهی نمی‌توانیم کودکان را به شهربازی یا پارک ببریم. والدین باید همیشه چند ایده‌ی خلاقانه برای سرگرمی کودکان در خانه داشته باشند. در این مقاله به ۱۰ ایده‌ی جذاب می‌پردازیم.

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید