نویسنده مینا معین

اردیبهشت ۲۷, ۱۴۰۰

روش‌های آموزش مهربانی به کودکان و اهمیت آن در رشد اجتماعی کودک

توسط | اردیبهشت ۲۴, ۱۴۰۰ | اصول تربیتی

«می‌بینی چه لباسی پوشیده؟»، «به نظرت اون چاق نیست؟»، «چرا اصلا کسی باهاش دوست بشه؟»، «اون زشته». نظراتی از این قبیل یا بدتر از آن در میان کودکان و حتی بزرگسالان، مسئله‌ای غیرمعمول نیست. ما اکنون در عصری دیجیتال زندگی می‌کنیم که افراد می‌توانند در شبکه‌های اجتماعی برای عکس‌ها و ویدئوهای آنلاین نظرات خود را فوری و به صورت ناشناس ثبت کنند. این نظرات، گاهی اوقات می‌توانند همراه با بی‌احترامی، آسیب‌زا و حتی مخرب باشند. به همین دلیل امروزه آموزش مهربانی به کودکان از هر زمان دیگری مهم‌تر است.

وقتی از والدین پرسیده می‌شود که برای زندگی فرزندانشان بیشتر چه آرزویی دارند، اغلب مادر و پدرها می‌گویند که می‌خواهند آن‌ها موفق و خوشبخت باشند. با این حال، تمرکز کمی بر پرورش کودکانی وجود دارد که اهمیت مهربانی را درک کنند. در مورد اهمیت مهربانی، ضرب‌المثل معروفی وجود دارد که: «از هر دست بدی، از همان دست پس می‌گیری». با این حال، مهربانی فواید بسیار زیاد دیگری نیز برای کودکان دارد که در ادامه با این موضوع و همچنین نحوه آموزش مهربانی به کودکان آشنا می‌شوید.

چرا آموزش مهربانی به کودکان مهم است؟

به نظر می‌رسد امروزه قضاوت کردن میان مردم به مسئله‌ای رایج تبدیل شده است. نامهربانی مسئله جدیدی نیست. انسان‌ها سال‌های زیادی با بکدیگر بی‌رحمانه رفتار کرده‌اند اما امروزه سهولت، سرعت و قابلیت ناشناس بودن در نظر دادن در مورد دیگران، امری بی‌سابقه است. از سوی دیگر، کودکان معمولا به آنچه در مقابلشان است تمرکز می‌کنند و نمی‌توانند موقعیت‌ها را از دیدگاه بزرگتری در نظر بگیرند. بنابراین، ممکن است کاملا متوجه تاثیرات مخرب رفتارهایی مانند خشونت، طرد و قلدری نشوند.

همچنین، بچه‌ها به طور طبیعی خودمحور هستند، به این معنی که آن‌ها همیشه نمی‌توانند خود را جای شخص دیگر قرار دهند یا تلاش آگاهانه‌ای انجام دهند تا احساس فردی دیگر را درک کنند. با این حال، این موضوع به این معنی نیست که کودکان به صورت ذاتی نامهربانند اما لازم است برخی مهارت‌ها ار جمله همدلی را یاد بگیرند تا بتوانند با دیگران مهربان باشند. علاوه بر این، کودکانی که یاد گرفته‌اند مهربان باشند:

  • عزت نفس بالاتری دارند؛
  • سلامت روان و جسم بیشتری دارند؛
  • احساسات مثبت بیشتر و استرس کمتری را تجربه می‌کنند؛
  • روابط سالم و زضایت‌بخش بیشتری با دیگران دارند؛
  • بیشتر احتمال دارد که در آینده به بزرگسالانی موفق و خوشحال تبدیل شوند.

چرا آموزش مهربانی به کودکان مهم است

آموزش مهربانی به کودکان چگونه است؟

کودکان برای یادگیری مهربانی، علاوه بر دریافت محبت از دیگران، لازم است صمیمیت و رضایت ناشی از مهربانی بودن با دیگران را نیز تجربه کنند. برای آموزش مهربانی به کودکان و پرورش این ویژگی در فرزندتان سعی کنید روش‌هایی که در ادامه مطرح می‌شود را در برنامه روزانه خود بگنجانید. خواندن کتاب کودک مهربان (کتابی درباره تو و معجزه مهربانی‌ات) نیز می‌تواند در این مورد مفید باشد.

همدلی را به فرزند خود بیاموزید

کودکان برای اینکه یاد بگیرند خود را جای دیگران بگذارند و احساس افراد دیگر را درک کنند نیاز به یادآوری دارند. از فرزندتان بخواهید قبل از اینکه حرفی در مورد دیگران بزند فکر کند و به این موضوع نیز فکر کند که حرف او چه احساسی می‌تواند در افراد دیگر ایجاد کند. برای مثال، اگر کسی لباس او را مسخره کند یا از او انتقاد کند که چرا مسئله ریاضی را سریع انجام نداده است چه احساسی پیدا خواهد کرد؟ آیا او می‌خواهد دیگران تلاشش را تحسین کنند؟ آیا او دوست دارد تشویق شود یا دیگران مسخره‌اش کنند؟ آموزش همدلی، بخش اصلی آموزش مهربانی به کودکان است. پیشنهاد می‌کنیم در این مورد، مقاله همدلی در کودکان را نیز مطالعه کنید.

به کودک بیاموزید که به صورت مثبت صحبت کند

به فرزندتان بیاموزید که عادت کند فقط حرف‌های مثبت بزند. حرف‌های مثبت باعث می‌شود به جای اینکه کسی ناراحت شود احساس خوبی پیدا کند. به کودکانتان یاد بدهید وقتی در مورد موضوعی نظر منفی دارند زبان خود را نگه دارند. به عنوان مثال وقتی دوست فرزندتان از او می‌پرسد آیا نقاشی‌اش را دوست دارد یا نه، مهم است که فرزندتان یاد بگیرد نکته‌ای مثبت در مورد نقاشی دوستش پیدا کند، برای مثال: «از رنگ‌هایی که استفاده کردی خوشم میاد» یا «خیلی خونه بزرگ و خوشگلی کشیدی» و…

نحوه آموزش مهربانی به کودکان

کلمات مهربانانه و لبخند زدن

خیلی خوب است که به فرزندان خود مهربان بودن و پیدا کردن کلمات مثبت برای گفتن به دیگران را یاد بدهید. همانطور که می‌دانید کودک باید اصول اولیه محافظت از خود برابر غریبه‌ها را بداند و همچنین یاد بگیرد که وقتی گم شد چه کارهایی انجام دهد. در عین حال لازم است به فرزندتان اجازه دهید به فروشنده سوپرمارکت روزخوش بگوید یا یاد بگیرد از پیشخدمت به خاطر خدماتش تشکر کند یا یاد بگیرد که خوب است از همسایه به خاطر مراقبت از باغچه تشکر کنیم.

در گفتن کلمات مهربانانه و لبخند زدن لازم است الگوی خوبی برای کودک باشید و با افرادی که در طول روز با آن‌ها سر و کار دارید خوش‌برخورد باشید. کودکان همیشه در حال مشاهده رفتار شما هستند. به گونه‌ای رفتار کنید که دوست دارید فرزندانتان آن‌گونه رفتار کنند.

تشکر کردن، لطفا گفتن و موارد دیگر

آموزش خوش‌اخلاقی مانند احترام به دیگران، سلام و احوالپرسی صحیح با مردم و صحبت با آن‌ها به شیوه‌ای مودبانه نیز از موارد مهم در آموزش مهربانی به کودکان است. در این صورت، تا وقتی که با فرزندانتان زندگی می‌کنید از مزایای داشتن کودکانی خوش‌رفتار و مهربان در خانه بهره‌مند می‌شوید.

آموزش مهربانی به کودکان

محافظت از کودک در برابر لوس شدن

کودکان مهربان، کودکانی خیرخواه هستند که می‌دانند والدینشان نمی‌توانند هر آنچه آن‌ها می‌خواهند را بخرند. آن‌ها درک می‌کنند که چرا نباید هر آنچه می‌خواهند را به دست بیاورند. این کودکان، صبور، قدردان و دارای خودکنترلی هستند. اگر می‌خواهید فرزندانی مهربان داشته باشید مطمئن شوید که آن‌ها را لوس نمی‌کنید.

قلدری و آزار و اذیت مجازی

از خطرات قلدری اینترنتی آگاه باشید و نسبت به آنچه فرزندتان در اینترنت می‌خواند یا مشاهده می‌کند هوشیار باشید. از سوی دیگر، لازم است در مورد قلدری و روش‌های پیشگیری از آن، اطلاعات کسب کنید.

با فرزندتان مهربان باشید

حتی وقتی خسته و ناامید هستید و اتفاقا وقتی خسته و ناامید هستید سعی کنید با مهربانی با فرزندتان صحبت کنید. همراه با عشق، کودکتان را تربیت کنید، وقتی غمگین است از او حمایت کنید و همیشه با او مهربان باشید.

آموزش مهربانی با کودکان

در نهایت همانطور که مطرح شد مهربان بودن باعث می‌شود بچه‌ها احساس خوبی داشته باشند. وقتی فرزندتان را به مهربان بودن تشویق می‌کنید او نه تنها در مورد دنیایی که در آن زندگی می‌کند بلکه در مورد خودش نیز احساس خوبی پیدا خواهد کرد. این مهم‌ترین موضوع در مورد آموزش مهربانی به کودکان است. مهربانی نه تنها روحیه شما و فرزندانتان را بهبود می‌بخشد بلکه به آن‌ها کمک می‌کند که خوشبخت و دوست‌داشتنی باشند.

برچسب‌ها:

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

۶ روش کنترل دسترسی کودکان به اینترنت

۶ روش کنترل دسترسی کودکان به اینترنت

ازآنجایی‌که نیاز افراد به اینترنت از کودکی تا بزرگسالی روزبه‌روز در حال افزایش است. شاید این نگرانی برای والدین پیش بیاید که چگونه می‌توانند فرزندشان را از محتوای نامناسب و خشونت‌آمیز در اینترنت در امان نگه دارند. در این مقاله روش‌های کنترل دسترسی کودکان به اینترنت را بررسی می‌کنیم.

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید