نویسنده مینا معین

فروردین ۰۶, ۱۴۰۰

آموزش دوست داشتن خود به کودکان و ۶ راهکار ساده برای الگوسازی آن

توسط | فروردین ۴, ۱۴۰۰ | اصول تربیتی, روانشناسی

آموزش دوست داشتن خود به کودکان و 6 راه ساده برای الگوسازی آن

عشق به خود یک مسئله جدید نیست،‌ اما به تازگی بیشتر به آن توجه می‌شود. دوست داشتن خود و عزت نفس، یکی از موضوعاتی است که مدت‌هاست توسط محققان مورد مطالعه قرار گرفته است و یکی از مهم‌ترین عوامل در یک زندگی سالم و موفق است.

رسیدن به عشق به خود، مسیری است که می‌تواند مزایای زیادی برای شما داشته باشد و از سوی دیگر، می‌تواند دشوار باشد. این امر در مورد کودکان هم صادق است. شما به عنوان والدین می‌توانید با استفاده از راهکارهای مناسب، آموزش دوست داشتن خود به کودکان را محقق کنید.

در مقیاس یک تا ۱۰ اعتمادبه‌نفس خود را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا خودتان را دوست دارید؟ این سوالات اگرچه ممکن است بی‌اهمیت به نظر برسند اما پاسخ به آن‌ها اهمیتی حیاتی دارد. میزان عشق شما نسبت به خودتان اهمیت بسیار زیادی بر روی فرزندپروری شما دارد و این امر به نوبه خود می‌تواند بر روی عزت نفس فرزندتان به شدت تاثیر داشته باشد. در ادامه با راهکارهای آموزش دوست داشتن خود به کودکان آشنا می‌شوید. اما قبل از آن لازم است بدانید چرا این موضوع مهم است.

فهرست مطالب

 • اهمیت آموزش دوست داشتن خود به کودکان
 • آموزش دوست داشتن خود به کودکان بر اساس سن آن‌ها
 • ۶ راه ساده الگوسازی دوست داشتن خود برای کودک

اهمیت آموزش دوست داشتن خود به کودکان

دوست داشتن خود به معنی داشتن عزت نفس خوب است و به این معنی نیست که فرد مغرور یا خودمحور باشد. این بدان معناست که کودک، ارزش و اهمیت خود را بداند، مسئولیت کارهای خود را به عهده بگیرد و برای دیگران احترام قائل شود. پیشنهاد می‌کنیم در این مورد، مقاله عزت نفس در کودکان را نیز مطالعه کنید. آموزش دوست داشتن خود به کودکان کمک می‌کند که:

 • خوشحال باشند؛
 • به راحتی دوست پیدا کنند؛
 • از فعالیت‌های اجتماعی لذت ببرند؛
 • بتوانند هم به تنهایی و هم با کودکان دیگر بازی کنند؛
 • خلاق باشند و ایده‌های خاص خود را داشته باشند؛
 • به راحتی با دیگران صحبت کنند.

در مقابل، کودکانی که یاد نگرفته‌اند خودشان را دوست داشته باشند:

 • دوستان کمی دارند؛
 • به راحتی ناامید یا دلسرد می‌شوند؛
 • مایل نیستند تجربیات جدید را امتحان کنند؛
 • در پیروی از قوانین و انجام رفتارهای مناسب با مشکل مواجه‌اند؛
 • گوشه‌گیر یا افسرده‌اند؛
 • زیاد می‌گویند: «نمی‌توانم.»
اهمیت آموزش دوست داشتن خود به کودکان

آموزش دوست داشتن خود به کودکان بر اساس سن آن‌ها

اگر می‌خواهید به فرزندتان بیاموزید که خودش را دوست داشته باشد، مهم است به این موضوع توجه کنید که او در چه محیطی در حال پرورش است. در ادامه به چند نکته در این مورد اشاره می‌کنیم و می‌پرسیم که چگونه با توجه به سن فرزندتان محیطی را برای او فراهم کنید که کودک در آن یاد بگیرد خودش را دوست داشته باشد.

آموزش دوست داشتن خود به کودکان نوپا: خودتان را دوست داشته باشید، کودک نیز خودش را دوست خواهد داشت

به عنوان یک تمرین سریع، لحظه‌ای وقت بگذارید و در آینه به خود نگاه کنید. آیا با دیدن تصویر خود در آینه لبخند زدید؟ آیا از دیدن خود جا خوردید؟ اکنون به کودک نوپای خود فکر کنید که از پشت سرتان، در حال تماشای شماست. والدین، اولین الگویی هستند که کودکان در زندگی خود دارند. خواه از این امر آگاه باشید یا نه، فرزندتان قرار است از شما پیروی کند و همه آنچه را می‌بیند جذب کند. او شما را وقتی آرایش می‌کنید یا در آینه به بدن خود خیره می‌شوید، تماشا می‌کند و این فرصت‌ها را به عنوان درس‌های مهم زندگی می‌داند. بنابراین، قبل از اینکه از پرستار کودک یا همسرتان در مورد ظاهر خود بپرسید، کمی فکر کنید و این کار را خصوصی انجام دهید یا اصلا آن را کنار بگذارید.

وقتی تنها نیستید و فرزندتان در کنار شماست، در آینه خودتان را نگاه کنید و به خود بگویید: «تو همونطور که هستی، کاملا عالی‌ای.» ممکن است تشخیص آن دشوار باشد، اما فرزندتان فقط به حرکات بدن شما توجه نمی‌کند، او صحبت‌های شما را نیز به ذهن خود می‌سپرد.

اجازه ندهید مکالمه منحصر به شما شود. با فرزندتان در مورد تمام ویژگی‌های مثبت منحصربه‌فردش صحبت کنید. در این مورد صحبت کنید که چگونه ورزش برای استخوان‌های بدن مفید است و تمام عضلات بدن را تقویت می‌کند. هر چه بیشتر در مورد بدن کودک، به صورت مثبت صحبت کنید باعث تقویت تصویر بدنی مثبت او می‌شوید. وقتی صحبتتان تمام شد، با کودک چند عکس سلفی بگیرید. این کار به او نشان می‌دهد که شما از دوربین نمی‌ترسید و از خودتان مطمئن هستید.

آموزش دوست داشتن خود به کودکان نوپا

آموزش دوست داشتن خود به کودکان خردسال: ایجاد عادات سالم

در اغلب شرایط، غذا و تصویر بدنی با یکدیگر رابطه نزدیکی دارند. در میان مشغله‌های مربوط به کار و مراقبت از خانواده، مراقبت از خود ممکن است به پایین‌ترین اولویت تبدیل شود. وقتی نتوانید میان این مشغله‌ها زمانی برای ورزش کردن یا پختن غذاهای سالم پیدا کنید، ممکن است افکار و احساسات منفی به سراغ شما بیایند.

ورزش کردن و داشتن رژیم غذایی سالم، موضوعی نیست که به صورت ارثی به کودک برسد. سعی کنید برای داشتن سبک زندگی سالم وقت بگذارید و فرزندتان را نیز به این امر تشویق کنید. در ادامه به چند نکته در آموزش دوست داشتن خود به کودکان خردسال اشاره می‌کنیم:

 • اجازه دهید فرزندتان با غذای خود بازی کند؛
 • اجازه دهید وقتی سیر شد به شما بگوید؛
 • با خوردن میوه‌ها و سبزیجات، الگوی خوبی برای فرزندتان باشید؛
 • در مورد فواید ویتامین‌ها و مواد معدنی با فرزندتان صحبت کنید؛
 • با کودک خود آشپزی کنید و به او بیاموزید که با مواد اولیه سالم می‌توان طعم‌های شگفت‌انگیزی ایجاد کرد.
آموزش دوست داشتن خود به کودکان خردسال

آموزش دوست داشتن خود به کودکان هشت تا ۱۲ ساله: آن‌ها را از برخاستن، منع نکنید

برای یک لحظه این سناریو را تصور کنید: دخترتان در حال آماده شدن برای ورود به دبیرستان است و شما طبق عادت از او می‌پرسید که وقتی بزرگ شد می‌خواهد چه کار کند. او پاسخ می‌دهد: «من می‌خوام یه فضانورد بشم.» اگر او پنج‌ساله بود احتمالا این پاسخ باعث تعجب شما نمی‌شد. اکنون او ۱۲ ساله است و با اینکه فکر می‌کنید او برنامه مشخصی برای آینده ندارد، اما این پاسخ می‌تواند باعث حالت دفاعی در شما شود. ممکن است بر این باور باشید که چنین هدفی می‌تواند او را از داشتن یک شغل تمام‌وقت دور کند و به همین دلیل تصمیم بگیرید به فرزندتان بگویید احتمال رسیدن به این هدف کم است یا گزینه‌های دیگری نیز وجود دارد.

با این حال، آنچه دخترتان ممکن است بشنود این است که: «والدینم فکر می‌کنن من نمی‌تونم یه فضانورد باشم. پس چرا من به فکر رسیدن به این هدف باشم؟» فرزند شما می‌تواند یک فضانورد باشد. افراد بسیاری هستند که می‌توانند در نهایت فضانورد شوند و کودک شما نیز می‌تواند یکی از آن‌ها باشد. فرزند خود را تشویق کنید که رویاهایش را دنبال کند، مهم نیست که او چه سنی داشته باشد.

اگر دخترتان دوست دارد فضانورد شود او را به خواندن کتاب‌های نجوم تشویق کنید و اجازه دهید در باشگاه‌های نجوم عضو شود. او کسی است که تصمیم می‌گیرد چه کسی است و چه توانایی‌هایی دارد یا ندارد. اینکه آیا او واقعا فضانورد می‌شود یا نه مهم نیست. فرزندتان در طول زندگی بارها شکست خواهد خورد و ممکن است به عقب برگردد. مهم این است که شما به عنوان والدین، فرزندتان را از برخاستن منع نکنید.

آموزش دوست داشتن خود به کودکان هشت تا 12 ساله

نوجوانان: پول در مقابل عشق

آیا وقتی فرزندتان را به مدرسه می‌رسانید مهم است که چه ماشینی دارید؟ آیا این کالای گران‌قیمت را می‌خواهید یا نیاز دارید؟ فکر می‌کنید خریدن ماشین مدل بالا چه دستاوردی برای شما دارد؟ عادت خریدن کالاهای گران‌قیمت، این پتانسیل را دارد که تبدیل به عملی ناخودآگاه برای پر کردن خلاء‌های درونی شود. ممکن است فردی به صورت ناخودآگاه به دنبال تعریف ارزش شخصی خود بر اساس معیارهای مادی باشد. این بدین معنی نیست که شما شایسته خریدن وسایل خوب برای خود نیستید، بلکه بدین معنی است که قبل از خرید هر کالای گران‌قیمتی به دلیل تصمیم خود فکر کنید.

اگر تصمیم به خرید یک ماشین پیشرفته و جدید دارید این عاقلانه است که تاثیر این تصمیم را بر نوجوان خود بسنجید. سعی کنید به خود و فرزندتان یادآوری کنید که برای خرید این ماشین زحمات زیادی کشیده‌اید و او نیز می‌تواند کالاهایی که دوست دارد را با تلاش کردن به دست آورد. نوجوان لازم است یاد بگیرد که پول‌های خود را به شیوه‌ای مسئولانه خرج کند و همچنین این موضوع را بیاموزد که میزان دارایی‌های مادی نشان‌دهنده ارزش افراد نیست. این یک درس مهم است که هم شما و هم فرزندتان لازم است آن را بیاموزید و در مورد آن با یکدیگر صحبت کنید.

نحوه آموزش دوست داشتن خود به کودکان بر اساس سن

۶ راه ساده برای الگوسازی دوست داشتن خود در کودک

دوست داشتن خود یک مفهوم تک‌بعدی نیست که شما آن را داشته باشید یا از آن محروم باشید. عشق به خود یک فرایند یادگیری چندبعدی است که نیاز به توجه روزانه دارد. وقتی شما به عنوان والدین در الگوسازی عشق به خود گام بردارید، در آموزش دوست داشتن خود به کودکان نیز موفق خواهید بود. در ادامه با ۶ راهکار در این مورد آشنا می‌شوید.

خودآگاهی

خودآگاهی پایه و اساس عشق به خود است. آنچه در مورد خود، دیگران و جهان فکر می‌کنیم، بر احساس ما و احساسی که به زندگی فرزندمان و خودمان داریم تاثیر می‌گذارد. وقتی به خود می‌گوییم لیاقت عشق را نداریم یا به اندازه کافی خوب نیستیم، در نهایت، کارهایی را انجام می‌دهیم که این باورها را تایید کنند. اولین قدم به سوی عشق به خود، کسب بینش در مورد چگونگی صحبت با خودتان است.

به افکار خود توجه کنید. حداقل پنج دقیقه بی‌حرکت بنشینید و فقط به عباراتی که به ذهن شما می‌آیند و احساسات ناشی از آن‌ها توجه کنید. آیا این عبارات، ملایم، خشن، تسکین‌دهنده یا سرزنش‌گرانه هستند؟ سعی نکنید این افکار را از بین ببرید یا آن‌ها را به چالش بکشید. تنها آن‌ها را مشاهده کنید. سپس از خودتان بپرسید: «این عبارت یا باور باعث میشه چطوری خودم رو به فرزندم یا به دوستانم یا در کار نشون بدم؟» پاسخ به این سوالات به شما نشان می‌دهد که لازم است بر چه ابعادی از دوست داشتن خود کار کنید.

شفقت به خود

اگر عشق یک بسته باشد، شفقت خودروی مامور تحویل این بسته است. شفقت با خود به این معنی است که وقتی با شکست‌های خود روبرو می‌شوید، به جای قضاوت بی‌رحمانه خود یا انتقاد از خود به دلیل شکست‌ها یا کاستی‌های مختلف، با خودتان مهربان باشید و خودتان را درک کنید. یکی از مشکلات در این زمینه این است که ما معمولا با دیگران مهربانیم اما نسبت به خود بی‌رحمانه قضاوت می‌کنیم.

دفعه بعدی که از خودتان انتقاد کردید از خودتان بپرسید: «اگر فرزندم دقیقا در موقعیت من بود، به او چه می‌گفتم؟ چه احساسی نسبت بهش پیدا می‌کردم؟» این جملات و احساسات را در یک نامه بنویسید و سپس آن‌ها را برای خود بخوانید. سوالاتی مثل «من با خودم چی فکر می‌کردم» را با سوالاتی مثل «من چه چیزهایی یاد گرفتم» جایگزین کنید. وقتی ما از تجارب خود استفاده کنیم می‌توانیم بهترین تصمیم را بگیریم.

شفقت به خود برای آموزش دوست داشتن خود به کودکان

پذیرش و ابراز خود

اگر شفقت با خود و خودآگاهی داشته باشید، در نهایت به پذیرش خود می‌رسید. پذیرش خود به این معنی است که بتوانیم تمام ابعاد خود، حتی آن‌هایی که کمتر قابل تحسین هستند را بدون قضاوت کردن بپذیریم. وقتی در مورد خصوصیات و رفتارهای خود قضاوت می‌کنیم، تصور می‌کنیم که دیگران نیز مثل ما در مورد خودمان قضاوت می‌کنند.

این ترس از قضاوت باعث می‌شود که نتوانیم خود واقعی‌مان باشیم. درنتیجه، به احساسات خود توجه نمی‌کنیم، از موفقیت‌هایمان قدردانی نمی‌کنیم یا از خلاقیت‌ها، عشق ورزیدن به سرگرمی و غیره استقبال نمی‌کنیم. به یاد داشته باشید که شما نمی‌توانید نظر دیگران را کنترل کنید و ارزش شما با افکار دیگران تعریف نمی‌شود.

مراقبت از خود

آیا تعویض روغن یا لاستیک ماشین خود را خودخواهانه می‌دانید؟ البته نه. این یک مسئولیت است. مراقبت‌هایی که از وسیله نقلیه خود انجام می‌دهید بر سلامتی خانواده تاثیر می‌گذارد. به همین ترتیب، رفاه خانواده ما به رفاه ما بستگی دارد. با این حال، ما در بسیاری از مواقع از مراقبت جسمی، روحی و معنوی از خود پرهیز می‌کنیم چون یا آن را خودخواهانه می‌دانیم یا اتلاف وقت. این درصورتی است که بهترین هدیه‌ای که می‌توانیم به خانواده خود بدهیم، جسم و روان سالم است.

سه مورد را بنویسید که باعث آرامش جسمی، آرامش روحی و افزایش معنویت شما می‌شود. در زیر هر بخش، یک کاری را ذکر کنید که می‌توانید در این هفته انجام دهید تا به آرامش و معنویت برسید. سعی کنید از نام بردن کارهایی که باید انجام دهید (مثل سالاد خوردن برای هر وعده غذایی) اجتناب کنید و به جای آن بر کارهایی که از انجام آن‌ها لذت می‌برید تمرکز کنید. این امر باعث می‌شود که بیشتر پیگیر این برنامه باشید.

مراقبت از خود برای آموزش دوست داشتن خود به کودکان

خودکاوی

به کودک خود بیاموزید احساسات خود را کشف کند. یک ضرب‌المثل معروف هست که «کاری را انجام بده که دوست داری و در این صورت، هرگز در زندگی یک روز هم کار نخواهی کرد».

برخی از ما ممکن است وقتی برای انجام یک پروژه اشتیاق داریم احساس خودخواهی کنیم. چه کاری هست که از انجام آن خیلی لذت می‌برید و باعث می‌شود زمان خود را از دست بدهید؟ چه موضوع‌ها یا حوزه‌هایی هست که می‌توانید در مورد آن‌ها ساعت‌ها مطالعه کنید یا صحبت کنید؟ اگر مسئله پول نبود، دنبال چه حرفه‌ای می‌رفتید؟ گامی که می‌توانید به سوی این اشتیاق خود بردارید چیست؟ یک بوم و وسایل نقاشی بخرید؟ از کتابخانه، کتابی را به امانت می‌گیرید؟ در یک کلاس نویسندگی ثبت‌نام می‌کنید؟

تعریف مرزها

عشق به خود فقط به معنای آنچه به خود می‌گویید و در مورد خود فکر می‌کنید نیست. عشق به خود به معنای ایجاد روابط سالم هم هست. برخی از ما بر این باور هستیم که برای اینکه بتوانیم از دیگران محبت دریافت کنیم، باید بدون توجه به پیامدهای جسمی، روحی، عاطفی یا معنوی در مقابل همه روابط، باز باشیم. جرئت تعیین مرز در روابط، به معنی شهامت دوست داشتن خود است.

حتی اگر باعث ناکامی دیگران شویم، مهم است که در روابط خود، محدودیت‌هایی تعیین کنیم و برای دیگران احترام قائل شویم. پیشنهاد می‌کنیم در این مورد مقاله آموزش مرزهای سالم به کودکان را نیز مطالعه کنید. فهرستی از افرادی تهیه کنید که با آن‌ها احساس حمایت شدن، امنیت و پیوند داشتن را تجربه می‌کنید. این‌ها افرادی هستند که شما را به چالش می‌کشند. با این حال، این چالش‌ها باعث نمی‌شود که احساس ترس، اضطراب یا سردرگمی کنید، بلکه باعث می‌شوند احساس واضح‌تری در مورد خود داشته باشید.

گسترش خود برای آموزش دوست داشتن خود به کودکان

در نهایت، چه فرزند شما کودکی نوپا باشد چه یک نوجوان، احتمالا بدون اینکه به شما حرفی بزند به شما نگاه می‌کند یا به آنچه می‌گویید اهمیت می‌دهد. او شما را به عنوان قهرمان زندگی خود می‌بیند و آنچه شما می‌گویید و انجام می‌دهید، بر زندگی او تاثیر بسیار زیادی می‌گذارد. بنابراین، کمی وقت بگذارید و به این موضوع فکر کنید که چقدر خودتان را دوست دارید و این امر چگونه فرزندپروری شما را تحت تاثیر قرار داده است. به خود، هشیار بودن را یادآوری کنید و در کنار اهمیت قائل شدن برای جسم و روح فرزندتان، به جسم و روح خودتان نیز اهمیت بدهید.

در آخر، در کنار انجام راهکارهای آموزش دوست داشتن خود به کودکان که در این مقاله مطرح شد، مراقب علائم افسردگی و عزت نفس پایین در فرزندتان باشید. اگرچه شما بر روی کودک، تاثیر بسیار زیادی می‌گذارید، اما تنها شما نیستید که بر او موثر هستید. بنابراین، اگر شما یا فرزندتان نیاز به کمک دارید حتما به دنبال دریافت حمایت از یک روانشناس باشید.

سوال‌های پرتکرار

چرا مهم است که به فرزندم دوست داشتن خود را یاد بدهم؟

دوست داشتن خود نشان‌دهنده عزت نفس بالاست و کودکی که خودش را دوست دارد می‌تواند روابط بهتری با دیگران داشته باشد، خوشحال‌تر باشد و به راحتی دوست پیدا کند.

چگونه می‌توانم دوست داشتن خود را به کودکم بیاموزم؟

مهم است که به کودک بیاموزید خودش را همانطور که هست دوست داشته باشد، به سبک زندگی سالم اهمیت دهد، برای آنچه آرزو دارد تلاش کند و ثروت را معیار ارزشمندی افراد نداند.

چگونه می‌توانم برای فرزندم، الگوی خوبی در دوست داشتن خود باشم؟

افزایش خودآگاهی، شفقت به خود و سرزنش نکردن خود، ابراز احساسات و پذیرش خود به شما کمک می‌کند نحوه دوست داشتن خود را به فرزندتان بیاموزید.

نکات کلیدی

 • وقتی تنها نیستید و فرزندتان در کنار شماست، در آینه خودتان را نگاه کنید و به خود بگویید: «تو همونطور که هستی، کاملا عالی‌ای.»
 • فرزندتان در طول زندگی بارها شکست خواهد خورد و ممکن است به عقب برگردد. مهم این است که شما به عنوان والدین، فرزندتان را از برخاستن منع نکنید.
 • وقتی شما به عنوان والدین در الگوسازی عشق به خود گام بردارید، در آموزش دوست داشتن خود به کودکان نیز موفق خواهید بود.
 • اولین قدم به سوی عشق به خود، کسب بینش در مورد چگونگی صحبت با خودتان است.
 • شما نمی‌توانید نظر دیگران را کنترل کنید و ارزش شما با افکار دیگران تعریف نمی‌شود.

اگر شما هم نظر یا تجربه‌ای در زمینه دوست داشتن خود و آموزش آن به کودک دارید، آن را با ما و خوانندگان کارپازل به اشتراک بگذارید.

برچسب‌ها:

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

۶ روش کنترل دسترسی کودکان به اینترنت

۶ روش کنترل دسترسی کودکان به اینترنت

ازآنجایی‌که نیاز افراد به اینترنت از کودکی تا بزرگسالی روزبه‌روز در حال افزایش است. شاید این نگرانی برای والدین پیش بیاید که چگونه می‌توانند فرزندشان را از محتوای نامناسب و خشونت‌آمیز در اینترنت در امان نگه دارند. در این مقاله روش‌های کنترل دسترسی کودکان به اینترنت را بررسی می‌کنیم.

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید