نویسنده عاطفه اسدزاده

فروردین ۲۷, ۱۳۹۹

نیازهای اساسی یک نوجوان و راه‌های کمک به آن‌ها

توسط | بهمن ۱۴, ۱۳۹۹ | روانشناسی

نیازهای اساسی یک نوجوان و راه‌های کمک به آن‌ها

توسط | بهمن ۱۴, ۱۳۹۹ | روانشناسی

نویسنده عاطفه اسدزاده

فروردین ۲۷, ۱۳۹۹

برای چند لحظه به نوجوانی خودتان برگردید. شما هم فکر می‌کردید کسی درک‌تان نمی‌کند؟ این حس درک نشدن، از ویژگی مشترک بین نوجوان‌های نسل‌های مختلف است. ریشه آن هم در بی‌توجهی به نیازهای اساسی یک نوجوان است. اگر نیازهای نوجوان را بشناسید و در زمان مناسب و به درستی آنها را برطرف کنید، احساسات و افکار او را بهتر درک خواهید کرد. در این مطلب اساسی‌ترین نیازهای یک نوجوان را بررسی می‌کنیم. همچنین به روش‌های درست رسیدگی به این نیازها می‌پردازیم.

چگونه نیازهای اساسی یک نوجوان را درک کنیم؟

همه ما به حس امنیت و مراقبت نیاز داریم. رسیدن به این حس امنیت هم در گروی پاسخ دادن به نیازهای جسمی و روانی است. برخی از مهمترین مشکلات والدین با نوجوانان در اثر تعارض بین تلاش‎های والدین برای پاسخ‌گویی به این نیازها و بی‌توجهی نوجوانان به این امر مهم است.

شما می‌خواهید از امنیت فرزند نوجوان‌تان مطمئن باشید، اما او تا دیروقت بیرون می‌ماند و در انتخاب دوستانش دقت نمی‌کند. شما غذاهای سالم را پیشنهاد می‌کنید، اما این انتخاب‌ها از نظر فرزندتان چندان جذاب نیستند. حتی مسائل روتین مثل وقت دندان‎پزشکی و چک‌آپ هم می‌تواند به مسئله‌ای بغرنج تبدیل بشود.

این مخالفت به این معنا نیست که نوجوان نمی‌خواهد به او توجه کنید و به برخی کارهایش رسیدگی کنید. حرف زدن درباره عواقب نادیده گرفتن این نیازها به درک نیازهای اساسی یک نوجوان کمک می‌کند. وقتی نگرانی‌های و خواسته‌هایتان را واضح و صمیمانه با نوجوان در میان بگذارید و در عین حال آماده شنیدن حرف‌های او هم باشید، می‎توانید به نتایج مثبتی برسید.

چیزی که نوجوانان می‌خواهند همان اندازه محبت، توجه، مراقبت و احترامی است که در دوران کودکی برایشان قائل بودید. آنها می‌خواهند توسط شما دیده بشوند. نوجوانان اغلب اوقات دمدمی مزاج و درون‌گرا هستند و به همین خاطر اکثر والدین چاره را در نادیده گرفتن رفتارهایشان می‌بینند. اما دقت کنید که نادیده گرفتن رفتار بد، با به کلی نادیده گرفتن فرزندتان متفاوت است. اگر تفاوت بین این دو را درک نکنید، یک الگوی خیلی اشتباه خواهید ساخت. نوجوان بدخلقی می‌کند، شما نادیده‌اش می‌گیرید و چون متقاعد شده بی‌توجهی شما ادامه خواهد داشت، بدخلقی‌هایش را ادامه می‌دهد.

نیازهای اساسی یک نوجوان را بشناسید

در این قسمت شما را با مهمترین نیازهای روحی و روانی نوجوانان آشنا می‌کنیم. این نیازها باید در دوره نوجوانی پاسخ داده شوند تا فرزندتان در بزرگسالی یک زندگی سالم و متعادل را تجربه کند.

۱. نیاز به پذیرش، تحسین و تایید

تاثیر پذیرش والدین در تامین نیاز های جوانان

بسیاری از نوجوانان در پذیرش جنبه‌های غیرقابل ‌تغییر خودشان مشکل دارند. منظورمان جنبه‌هایی از هویت است که نوجوان کنترلی رویشان ندارد. مثل ظاهر، قد، وزن، استعدادها و نفاط ضعف او. آنها تصور می‎کنند دیگران هم این جنبه‌های غیرقابل تغییر را نخواهند پذیرفت. وقتی خصوصیات منحصربه‌فرد یک نوجوان از سوی همکلاسی، همسایه یا خواهر و برادر مورد تمسخر قرار بگیرد، این حس به ترس تبدیل می‌شود. بنابراین برای محافظت از خودشان در برابر طردشدگی به انزوا یا واکنش‌های دفاعی رو می‌آورند.

والدین زمانی می‌توانند در زندگی یک نوجوان تاثیرگذار باشند که هویت او را بپذیرند. منظورمان از هویت، مجموع احساسات منفی و مثبتی است که نوجوان درباره خودش دارد. والدین از روش‌های مختلفی می‌توانند این حس تایید و پذیرش را به نوجوان منتقل کنند.

قبل از هر چیز به نوجوان کمک کنید که مهارت‌های موردعلاقه‌اش را پیدا کند. هر نوجوانی استعدادهای منحصربه‌فرد خود را دارد. فرقی نمی‌کند این حوزه علم باشد یا ورزش، موسیقی، هنر یا هر چیز دیگری. به فرزندتان کمک کنید که استعداد خود را کشف کند. سپس آن‌ها را تحسین و تشویق کنید. پذیرفته‌شدن و تشویق‌شدن از طرف بزرگسالان، برای هر نوجوانی حیاتی است.

۲. نیاز به کاهش وابستگی به والدین

نوجوانی دوره‎‌ای است که فرزندتان می‌خواهد خودش را از کودکی جدا کند و وابستگی به شما را به حداقل برساند. شما می‌توانید این گذار را برایشان ساده‌ کنید. بهترین کار این است که دختر یا پسرتان را با یک مربی آشنا کنید. این مربی می‌تواند هر فرد مورداعتمادی باشد؛ از دوست و فامیل تا معلم‌های مدرسه. مربی می‌تواند فرایند شکل‌گیری افکار و اعتقادات و استقلال نوجوان را تسهیل کند. چون کمک‌های بیرونی و خارج از خانه تاثیر عمیقی روی نوجوانان می‌گذارد.

۳. نیاز به ارتباطات عمیق با همسالان و افراد خارج از خانواده

تاثیر ارتباط با همسالان در تامین نیازهای جوانان

همه‌ی ما می‌دانیم که نوجوانان دوست دارند بیشتر وقتشان را بیرون از خانه صرف کنند. این یکی از مهمترین نیازهای اساسی یک نوجوان است و برآورده شدن یا نشدن آن تاثیر زیادی روی شخصیت نوجوان دارد. نوجوانان باید با افراد همسن خود دوستی‌های عمیقی را شکل دهند، و در کنار این نیاز دارند که با والدین و بزرگسالان دیگر نیز روابط مثبتی داشته باشند.

۴. نیاز به کسب اعتمادبه‌نفس و مهارت برای پذیرش مسئولیت‌های بزرگسالی

نوجوانی مقدمه ورود به بزرگسالی است. بزرگسالی نیز بیش از هر چیز با مسئولیت‌هایش شناخته می‎شود. بنابراین هر نوجوانی باید برخی از مسئولیت‌های بزرگسالی را تجربه کند. از جمله کار و استقلال مالی. هرچند تشویق کردن نوجوانان برای رسیدن به اهدافشان کافی نیست، بلکه باید در این مسیر ابزارهای لازم را هم در اختیار آن‌ها بگذارید.

آموزش مستقیم مهارت‌های بزرگ‌سالی به نوجوانان باعث موفقیت بیشتر آنها و در نتیجه افزایش اعتمادبه‌نفس‎شان خواهد شد. به عبارت دیگر هرچه نوجوان مهارت‌های بیشتری کسب کند، احساس بهتری نسبت به خودش خواهد داشت. پس سعی کنید در حین آموزش مهارت‌های زندگی به او، از او بخواهید که مسئولیت‌های دنیای واقعی را نیز به دوش بگیرد. البته این مسئولیت‌ها باید متناسب با مهارت‌ها و توانایی‌های فرزندتان باشد تا نتیجه عکس نداشته باشد.

برای پاسخ به نیازهای نوجوان وقت صرف کنید

وقت گذاشتن برای نوجوانان برای تامین نیاز های آنها

برای پاسخگویی به نیازهای یک نوجوان، باید برای او وقت بگذارید. دنبال لحظاتی باشید که آموزش در آنها بیشترین تاثیر را خواهد داشت. فرزند نوجوان شما شاید یک یا حتی چند روز به توجه شما نیاز نداشته باشد. نوجوانان یک «ظرف توجه» دارند که هر از چندگاهی از توجه و محبت خالی می‌شود. والدین باید رفتار نوجوان را زیر نظر داشته باشند و این مواقع حساس را پیدا کنند. چنین مواقعی بهترین زمان برای رسیدگی به نیازهای نوجوانان هستند. زمان‌هایی که نوجوان نیاز دارد شنیده شود، درک شود و محبت ببیند.

وقتی ظرف توجه نوجوان خالی می‌شود و سراغ شما می‌آید، باید هوشیار باشید. هرگز به بهانه درگیری‌های روزمره، نوجوان را در این زمان‌های حساس از خودتان نرانید. توجه و محبت مورد نیازش را فراهم کنید و سعی کنید به نیازهای اساسی او پاسخ درست و به‌جا بدهید.

شما می‌توانید تجربیات خود را به عنوان والدین یک نوجوان یا یک نوجوان از طریق بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید. اگر این مطلب برای شما مفید بود، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

برچسب‌ها:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید