مرداد ۱۲, ۱۴۰۰

نقش اسباب بازی در زندگی کودک چیست؟

توسط | مرداد ۷, ۱۴۰۰ | بازی‌ها

نقش اسباب بازی در زندگی کودک

کودک برای رشد و ارتباط برقرار کردن با محیط اطرافش به اسباب‌بازی‌های مختلفی احتیاج دارد تا جنبه‌های مختلف شخصیتش پرورش پیدا کند. برای اینکه بتوانیم شرایط خوبی برای رشد او مهیا کنیم ابتدا بهتر است با نقش اسباب بازی در زندگی کودک آشنا شویم. با این مقاله همراه باشید.

فهرست

نقش اسباب بازی در زندگی نوزادان

نقش اسباب بازی در زندگی نوزادان

مفهوم بازی برای نوزادان کمی متفاوت‌ است. بازی کردن در سال اول زندگی به‌منظور کشف و جستجو انجام می‌شود. نوزادان از حواس پنج‌گانه خود به این صورت برای ارتباط برقرار کردن با جهان اطرافشان استفاده می‌کنند:

«آیا آن جسم سخت یا نرم است؟ چسبناک است یا خیر؟ چه اتفاقی می‌افتد اگر من آن وسیله را بر روی زمین پرتاب کنم؟ یا آن را درون دهانم قرار دهم؟»

در این سن، بازی کودک اغلب شامل پرتاب کردن یا در دهان قراردادن اجسام است به‌گونه‌ای که گویا دهانش آزمایشگاه او است. هنگامی که کودک کمی بزرگتر شده و مهارت‌های حرکتی او قوی‌تر می‌شود، بازی کردن برای او مفهوم تازه‌ای پیدا می‌کند. بازی برای او هدفمندتر می‌شود. درنتیجه، در این دوره شاهد هماهنگی بیشتری در حرکات کودک و استفاده از اسباب‌بازی خواهیم بود.

 • نوزادان ۴ ماهه شروع به گرفتن اشیا با دستانشان می‌کنند.
 • نوزادان در ۶ یا ۷ ماهگی می‌توانند اشیا را بین دستانشان جابه‌جا کنند.
 • نوزادن در ۹ ماهگی توانایی برداشتن اجسام کوچک را پیدا می‌کنند.

والدین در این سن همبازی مورد علاقه فرزندشان هستند. بنابراین، فراموش نکنید که وقت کافی برای بازی با آن‌ها در نظر بگیرید. ” می‌خوام بیام بگیرمت!” یکی از لذت‌بخش‌ترین بازی‌هایی است که کودک در این سن دوست دارد تجربه کند.

 این تعامل اثر بسیار سازنده‌ای بر رشد کودک دارد. مهارت زبانی و ارتباطات اجتماعی کودک را بهبود می‌بخشد. به او کمک می‌کند تا با علت و معلول اتفاق‌ها آشنا شود.

 به‌محض اینکه کودک نحوه ارتباط بین پدیده‌های مختلف را درک می‌کند. با مزه، بو، صدا، تصویر و احساسی که این اشیا یا پدیده‌ها منتقل می‌کنند آشنا شده و برای مرحله بعدی رشد و ورود به مرحله کودک نوپا آماده می‌شود.

اسباب بازی مناسب برای نوزادان

کودک در هر سنی به اسباب‌بازی‌هایی احتیاج دارد که به رشد او کمک کند.

۱. تزئینات تخت کودک

اشیایی که بالای سر تخت کودک درحالی‌که خوابیده می‌رقصند بینایی را تحریک کرده و دامنه توجه او را  گسترش می‌دهند.

۲. پرتاب حلقه

بازی پرتاب حلقه یک بازی بسیار قدیمی است که از چند حلقه و یک مخروط تشکیل شده است. نوزادان در این مرحله تنها می‌توانند حلقه‌ها را با دست نگه دارند یا آن را در دهانشان قرار دهند. اما، هنگامی که کودک کمی بزرگتر شد، مهارت‌های حرکتی او با گذاشتن حلقه‌ها ‌درون مخروط تقویت می‌شود. علاوه بر آن، کودکان نوپا هنگامی که شما حلقه‌های رنگی را داخل مخروط قرار می‌دهید با اعداد و رنگ‌ها آشنا می‌شوند که یک روش موثر برای آموزش رنگ ها به کودکان است.

۳. اسباب‌بازی‌های کششی و فشاری

این بازی عضلات بزرگ نوزاد را تقویت می‌کند و به او کمک می‌کند تا بتواند تعادلش را حفظ کند. هرچه بیشتر کودک نوپا با این نوع اسباب‌بازی‌ها بازی کند، بعدا در آینده به یک دونده یا کوهنورد ماهر تبدیل خواهد شد.

نقش اسباب بازی در زندگی کودک نوپا

نقش اسباب بازی در زندگی کودک نوپا

کودکان نوپا در این مرحله از زندگی آگاهی نسبی نسبت به عملکرد اسباب‌بازی پیدا می‌کنند. دوست دارند بلوک‌ها را روی هم قرار دهند. دوست دارند با تلفن‌های اسباب‌بازی بازی کنند. یا از لیوان بزرگترها بنوشند.

بازی تظاهر بازی مخصوص این دوره است که کودک را با زندگی و نقش‌های مختلف جامعه آشنا می‌کند. به‌طور مثال، زمانی که کودک نقش یک آشپز یا آتش نشان را بازی می‌کند با مسئولیت‌های آن‌ها در جامعه آشنا می‌شود. این بازی هم‌چنین، کودک را برای مرحله بعدی یعنی دوره پیش‌دبستانی آماده می‌کند.

کودکان نوپا در این دوره می‌توانند رنگ‌ها  را تشخیص دهند. بنابراین، بهتر است اسباب‌بازی‌هایی در رنگ‌ها و طرح‌های متنوع برای کودک تهیه کنید.

 • کودکان نوپا در ۲ سالگی، می‌توانند به توپ لگد بزنند. می‌توانند با مدادرنگی خط‌خطی کنند و برج‌هایی به ارتفاعی حدود ۴ بلوک بر روی هم یا حتی بیشتر را بسازند.
 • کودکان نوپا در ۳ سالگی می‌توانند سه‌چرخه سوار شوند و پازل‌های ساده حل کنند.

اسباب بازی مناسب برای کودکان نوپا

انتخاب اسباب بازی مناسب برای کودکان در عین سرگرمی و آموزنده بودن باید ویژگی‌های دیگری نیز داشته باشد. یعنی بتواند مهارت‌های مختلف نهفته در درون کودک را کشف کرده و آن‌ها را نیز تقویت کند.

۱. توپ

بازی با توپ مهارت حرکتی، هماهنگی چشم‌ها و دستان و چالاکی را در کودک تقویت می‌کند.

۲. اسباب‌بازی چیدمان یا مرتب‌سازی

اسباب‌بازی‌هایی چون بردهای میخی، بلوک‌های مرتب‌سازی و مکعب‌های جایگذاری هماهنگی چشم و دست‌ها را قوی می‌کند و مهارت حل مسئله را در کودک پرورش می‌دهد.

۳. اسباب‌بازی‌های مکانیکی

اسباب‌بازی‌هایی که دکمه، دستگیره و اهرم دارند، مهارت حل مسئله، علت و معلول و مهارت‌های حرکتی کودک را تقویت می‌کنند.

۴. نقش‌آفرینی

اسباب بازی‌هایی چون کیت پزشکی، نجاری و آشپزخانه و مانند آن کودک را با جهان اطرافش آشنا می‌کند و او را مسئولیت پذیرتر می‌کند. مهارت‌های اجتماعی و احساسی کودک با تقلید شغل‌ها و درک مسئولیت‌های هر شغل توسعه می‌یابد.

نقش اسباب بازی در زندگی کودک پیش‌دبستانی

نقش اسباب بازی در زندگی کودک پیش‌دبستانی

کودکان پیش‌دبستانی برخلاف نوزادان و کودکان نوپا با اهداف خاصی به‌سراغ اسباب‌بازی‌ها می‌روند. آن‌ها با هر وسیله‌ای در خانه یا محیط اطرافشان ارتباط برقرار کرده و به آن با دید اسباب‌بازی نگاه می‌کنند. رومیزی می‌تواند مخفیگاه امن آن‌ها باشد. گِل می‌تواند حکم مواد آشپزی یا ساختمان سازی یا هر چیز دیگری را برای آن‌ها داشته باشد. حتی ممکن است با گِل پیتزا درست کرده و به شما تعارف کنند تا طعمش را بچشید.

در این سن اغلب کودکان شما را به رویاهای خویش دعوت می‌کنند و دوست دارند هم‌پای آن‌ها در این خیال‌پردازی شریک شوید. آن‌ها تصور می‌کنند که یک شاهزاده یا ملکه هستند. یا نیروی ماورایی دارند و می‌توانند شما را از دست هیولاها نجات دهند.

در این دوره ممکن است دوستان خیالی آن‌ها نیز کم‌کم ظاهر شوند. اما، اصلا نگران نشوید! برای درک بهتر شرایط می‌توانید به مقاله دوستان خیالی کودکان، پاسخ به تمامی سوال‌های والدین مراجعه کنید.

ازآنجایی‌که، درک کودک در این سن نسبت به محیط اطرافش گسترده‌تر می‌شود. بازی تظاهر نیز مفهوم عمیق‌تری برای او پیدا خواهد کرد. یعنی کودک می‌تواند جزئیات بیشتری را وارد بازی کند.

بازی در این سن بیشتر حالت جسمانی دارد. یعنی کودک بیشتر تمایل دارد بپرد و بدود تا اینکه راه برود.

اسباب بازی مناسب برای کودکان پیش‌دبستانی

کودکان پیش‌دبستانی در این دوره از زندگی درک عمیق‌تری نسبت به قبل پیدا کرده‌اند. بنابراین، والدین باید هنگام انتخاب اسباب‌بازی برای آن‌ها بیشتر دقت کنند.

۱. ساخت کاردستی و اثر هنری

در این سن مهارت حرکتی ظریف کودک قوی‌تر از قبل شده است. بنابراین، فعالیت‌هایی چون نقاشی و استفاده از قیچی هماهنگی را در کودک تقویت کرده و خلاقیت را در او پرورش می‌دهد.  عزت نفس او را نیز ارتقا می‌دهد.

می‌توانید آموزش نقاشی خلاقانه با قیچی به کودکان به روش مونته سوری را در این دوره با فرزندتان امتحان کنید. اجازه دهید هم خلاقیت و هم مهارت حرکتی او بیشتر تقویت شود.

 ۲. مجموعه بلوک‌ها و وسایل ساخت و ساز

کودکان پیش‌دبستانی از قوه تخیل خود برای ساخت برج، ماشین، حیوان و چیزهای دیگر استفاده می‌کنند. آن‌ها علاقه وافری به ساخت و ساز دارند. دقت در قرار دادن بلوک‌ها به‌نحوی که فرو نریزد مهارت حل مسئله و هماهنگی چشم و دست را در کودک بهبود می‌بخشد.

۳. پازل‌ها

 • پازل‌ها سرعت عمل کودک را تسریع می‌کنند.
 •  بازی با پازل تفکر منطقی را در کودک پایه‌ریزی می‌کند.
 • کودک ارتباط بین اشیا را بهتر می‌تواند درک کند.

نقش اسباب بازی در زندگی کودک دبستانی

نقش اسباب بازی در زندگی کودک دبستانی

کودکان دبستانی که به کودکان بزرگ معروفند، در این مرحله می‌توانند از پس کارهایی بربیایند که قبلا انجام آن برای آن‌ها یک چالش بزرگ بوده است. آن‌ها می‌توانند موهای خواهر یا دوستانشان را ببافند. فوتبال بازی کنند. در کودکی عاشق قصه شنیدن بودند، اکنون خودشان می‌توانند کتاب بخوانند. یا عاشق موسیقی بودند، اکنون می‌توانند ساز بنوازند. می‌توانند دوچرخه سوار شوند. اسکیت برد برانند. حرفه‌ای نقاشی کنند. وقت بیشتری با دوستانشان بگذرانند.

اسباب بازی مناسب برای کودکان دبستانی

کودکان دبستانی به دلیل رفتن به مدرسه کمی پرمشغله‌تر می‌شوند. انتخاب بازی‌هایی که تحرک کودک را بیشتر کند و ذهن او را به چالش بکشد انتخاب مناسبی است.

۱. طناب‌بازی

طناب بازی یک بازی گروهی است که به کودک می‌آموزد با رعایت نوبت در بازی به حقوق دیگران احترام بگذارد. چگونه با هم‌سالان خود معاشرت کند و با آن‌ها کنار بیاید.

پریدن از روی طناب نیازمند هماهنگی ذهن، چشم‌ها و پاها است که مهارت حرکتی درشت، حل مسئله و تصمیم گیری را در کودک تقویت می‌کند.

۲. بردگیم و کارت بازی

بردگیم‌هایی چون شطرنج نحوه اتخاذ استراتژی، رعایت نوبت در بازی، مذاکره در مورد قوانین بازی و انجام یک بازی جوانمردانه را به کودک آموزش می‌دهد. هماهنگی را در او افزایش می‌دهد. به کودک کمک می‌کند تا احساساتش را نسبت به برد و باخت کنترل کند. یعنی نه از برد بسیار شاد شده که مغرور شود. نه از باختن احساس سرخوردگی و اندوه کند. برای تهیه انواع بردگیم می‌توانید به وب‌سایت دیجی کالا مراجعه کنید.

۳. آلات موسیقی

تاثیر موسیقی بر رشد کودک بسیار زیاد است. فواید آموزش موسیقی به کودکان تنها به یاد گرفتن یک ساز ختم نمی‌شود. بلکه، مهارت‌های مختلفی چون شکیبایی، پشتکار و مسئولیت‌پذیری را در کودک پایه‌ریزی می‌کند.

 نواختن ساز می‌تواند مهارت حرکتی، شنیداری و تمرکز و توجه را در کودک پرورش دهد. با مطالعه مقاله بهترین ساز برای کودکان می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره انتخاب ساز برای فرزندتان کسب کنید.

۴. اسباب‌بازی‌های علمی

اسباب‌بازی‌هایی که کودک را با شاخه‌های مختلف علم آشنا می‌کنند، انتخاب مناسبی برای بازی کودکان هستند. بازی‌هایی چون، مجموعه شیمی‌دان کوچک، تلسکوپ، دوربین شکاری، بازی ریاضی کنجکاوی کودک را برمی‌انگیزد. توانایی حل مسئله را در او تقویت می‌کند. قوه تخیل کودک را افزایش می‌دهد و درک ریاضی و علوم را در کودک بهبود می‌بخشد.

در پایان

اسباب‌بازی پل بین کودک و دنیای اطرافش است. هرچه کودک بزرگ‌تر می‌شود نیازش به اسباب بازی متناسب با سن او تغییر می‌کند. نقش اسباب بازی در زندگی کودک روزبه‌روز محسوس‌تر می‌شود. در هر دوره استفاده مناسب و به‌جا می‌تواند مهارت‌های مختلفی را در کودک پرورش دهد. او را برای زندگی در آینده مهیا کند.

سوال‌های پرتکرار

اهمیت اسباب بازی در زندگی کودک چیست؟

اسباب‌بازی‌ها ابزاری هستند که علاوه بر سرگرم کردن کودک فواید دیگری نیز دارند. اسباب‌بازی‌ها به کودک کمک می‌کنند تا دنیای اطرافش را بهتر بشناسد. با مشاغل، دوستی، آشپزی، مسائل علمی و درسی آشنا شود و بر دانشش افزوده شود. بتواند احساساتش را به‌سادگی بیان کند.

چگونه بازی به رشد کودک کمک می‌کند؟

بازی کردن باعث می‌شود بچه‌ها از قوه تخیلشان استفاده کنند. در نتیجه، سرعت عمل، مهارت شناختی، قدرت بدنی و احساس آن‌ها از این طریق پرورش می‌یابد. بازی برای کودک بستری را فراهم می‌کند تا بتواند مهارت جدیدی را در خود نهادینه کند.

چگونه اسباب بازی رشد اجتماعی کودک را بهبود می‌بخشد؟

هنگامی که کودک با شما یا دوستانش بازی می‌کند. در حین بازی اسباب‌بازی‌هایش را با شما به‌اشتراک می‌گذارد. از این طریق همکاری و ازخودگذشتگی را می‌آموزد. درنتیجه عزت نفس کودک هنگامی که می‌تواند کاری را انجام دهد که قبلا نمی‌توانسته است افزایش می‌یابد. اسباب‌بازی هم‌چنین، این امکان را برای کودک فراهم می‌کند تا در موقعیت نقش‌آفرینی قرار بگیرد و نقش‌های مختلفی را تجربه کند.

نکات کلیدی

 • اسباب بازی به رشد اجتماعی کودک کمک می‌کند.
 • نوزادان به کمک بازی و اسباب بازی‌های مختلف می‌توانند دنیای اطرافشان را کشف کنند.
 • کودکان نوپا با کمک اسباب‌بازی‌هایی چون توپ، بازی تظاهر و مرتب‌سازی با علت و معلول پدیده‌ها آشنا می‌شوند.
 • کودکان پیش‌دبستانی با وسایل مختلفی که در اطرافشان می‌بینند می‌توانند ارتباط برقرار کرده و با آن بازی کنند. به‌طور مثال، رومیزی می‌تواند خانه امن آن‌ها باشد.

برچسب‌ها:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید