نویسنده حمیده کریمی

دی ۲۹, ۱۳۹۹

نکات مهم در سفر با کودکان و راه‌های لذت بردن از آن

توسط | دی ۱۹, ۱۳۹۹ | سفر و گردش

نکات مهم در سفر با کودکان و راه‌های لذت بردن از آن

توسط | دی ۱۹, ۱۳۹۹ | سفر و گردش

نویسنده حمیده کریمی

دی ۲۹, ۱۳۹۹

سفر با کودکان

سفر با کودکان تجربه جذابی است که علاوه بر تفریح و سرگرمی، فرصتی برای آموزش مهارت‌های مختلف را فراهم می‌کند. پس از این فرصت استفاده کنید و از مزایای سفر برای تربیت کودکان بهره‌مند شوید.

فرزندان ما در دنیایی زندگی می‌کنند که به لطف پیشرفت‌های بشری، دسترسی به نقاط مختلف آن امکان‌پذیر شده است. امروزه سفر کردن بسیار آسان‌تر شده است و این سفرها فرصت‌های مناسبی برای تجربه کردن رویاهای گذشته هستند. گذشتگان ما فقط وقتی سفر می‌کردند که مجبور می‌شدند، اما امروزه سفر کردن یکی از تفریحات ما به شمار می‌رود. حتی گاهی این تفریح آن‌قدر اهمیت پیدا می‌کند که نه تنها چند روزی از محل کارمان مرخصی می‌گیریم، به مدرسه فرزندمان هم مراجعه می‌کنیم تا غیبت چند روزه او را هماهنگ کنیم.

سفر با کودکان تفریح لذت‌بخشی برای همه است. می‌خواهیم کمی در مورد اهمیت، فواید و وظایف والدین در سفر با هم صحبت کنیم.

فواید سفر با کودکان

فواید سفر با بچه‌ها

سفر کردن فواید بیشماری برای کودکان دارد که مهمترین آنها تأثیر مثبت سفر در یادگیری کودک است. اما بهتر است بدانید که سفر کردن می‌تواند به کودکان کمک کند تا:

  • سازگاری با شرایط مختلف و انعطاف‌پذیری را بیاموزند.
  • درباره تفاوت افراد با یکدیگر و روش زندگی متفاوت آنها درک صحیحی پیدا کنند.
  • مسئولیت‌پذیری را بیاموزند و انگیزه بیشتری برای پذیرش مسئولیت داشته باشند.
  • قدرت تخیل، حس کنجکاوی و حس ماجراجویی در آنها تقویت شود.
  • خطرپذیری منطقی را بشناسند و تجربیات بیشتری کسب کنند.
  • علاقه‌مندی‌های جدیدی پیدا کنند.
  • مهارت‌های اجتماعی به ویژه هنر دوست‌یابی در آنها تقویت شود.
  • در کنار خانواده لحظات شاد و خاطره‌انگیزی را تجربه کنند.

البته سفر کردن شاید برای بسیاری از خانواده‌ها کار آسانی نباشد. بعضی از مسافرت‌ها هزینه زیادی را به خانواده تحمیل می‌کند. اما فراموش نکنید که برای رسیدن به نتایجی که بیان شد، مسافرتی گران با مقصدی دور نیاز نیست. لازم نیست به کشورهای دیگر سفر کنیم؛ در کشور خودمان نیز گزینه‌های بسیار جذابی برای مسافرت وجود دارد.

نکات مهم درباره سفر با کودکان

نکاتی درباره سفر با کودکان

اگر تصمیم دارید همراه کودک یا کودکانتان به مسافرت بروید، چند نکته را مد نظر داشته باشید:

سفرتان را به تعویق نیاندازید

بسیاری از والدین برنامه‌هایی برای زندگی ترسیم می‌کنند اما هنگامی که فرزندشان متولد می‌شود، این برنامه‌ها را تا زمانی که او بزرگ‌تر شود به تعویق می‌اندازند. هیچ دلیل موجهی برای این کار وجود ندارد.

منتظر نباشید تا فرزندانتان به سنی برسند که همه چیز را به خاطر بسپارند و آن زمان به سفر بروید. تجربه نشان داده است والدینی که این الگوی فکری را دارند، در دوران کودکی فرزندشان، بسیاری از تجربیات مفید دیگر را عملی نمی کنند.

انتظارات زیادی نداشته باشید

هنگام مسافرت با بچه‌ها، سطح توقعات خود را پایین بیاورید و برنامه سفر را با توجه به شرایط ذهنی و جسمی آنها تنظیم کنید.

شما به تنهایی یا همراه با همسرتان به سفر نمی‌روید؛ با همسفران جدیدتان سازگار باشید و به علایق آنها اهمیت دهید تا سفری خانوادگی و جذاب را تجربه کنید.

بچه‌ها را برای سفر آماده کنید

قبل از اینکه سفر را آغاز کنید، از آمادگی بچه‌ها برای سفر مطمئن شوید.

درباره سفرتان با آنها صحبت کنید؛ به کجا می‌روید و او می‌تواند در آنجا چه کارهایی انجام دهد. تصاویری از مقصدتان را به او نشان دهید. این راهکار خوبی است برای اینکه انگیزه بچه‌ها برای سفر بیشتر شود. می‌توانید درباره مقصدی که انتخاب کردید، فرزندتان را هیجان‌زده کنید، اما مراقب باشید اغراق نکنید.

سفر جاده‌ای را امتحان کنید

برای مسافرت همراه کودکان، سفر جاده‌ای بهترین گزینه است. هنگامی که در جاده‌ها حرکت می‌کنید برای ایجاد تنوع در سفر به تلاش زیادی نیاز ندارید. هر روز مکان‌های جدیدی را می‌بینید و در طول سفر هم تجربیات جذابی خواهید داشت. می‌توانید برنامه سفر را به نحوی تنظیم کنید تا در مسیر رسیدن به مقصد، در مکان‌هایی توقف داشته باشید که برای بچه‌ها جذابیت بیشتری دارند.

البته داشتن زمان کافی برای مسافرت‌های جاده‌ای بسیار اهمیت دارد؛ نباید ساعت‌های طولانی رانندگی کنید. اگر زمان کافی ندارید بهتر است یا مقصدهای نزدیک‌تر را انتخاب کنید یا سفر هوایی را جایگزین کنید. لذت و جذابیت سفر برای بچه‌ها را با گذراندن ساعت‌های زیاد در خودرو خراب نکنید.

تنوع بسیار مهم است

تنوع در سفر با کودکان

معمولا بچه‌ها خیلی زود خسته و بی‌حوصله می‌شوند و شما مجبور می‌شوید سرگرمی مناسبی برای آنها فراهم کنید. پس فراموش نکنید که متنوع بودن، مهم‌ترین ویژگی یک سفر موفق همراه بچه‌ها است. اگر برنامه سفرتان با تنوعی کافی همراه باشد، فرزندتان در هر سنی که باشد، می‌توانید با او به هر جایی سفر کنید.

برای بچه‌ها داشتن تجربیات جدید در طول سفر، از هر چیزی جذاب‌تر است و شما باید برای این علاقه آنها برنامه‌ریزی کنید.

بچه‌ها بازی کردن را کنار نمی‌گذارند

همه بچه‌ها و به ویژه بچه‌های کوچک‌تر یک علاقه و نیاز یکسان دارند؛ می‌خواهند بازی کنند. در طول سفر، زمان و مکان مناسب برای بازی را در اختیار آنها بگذارید. برای نمونه جایی توقف کنید که به زمین بازی بچه‌ها نزدیک باشد یا با فرزندتان به استخر بروید. مهم این است که در هر شرایطی به فکر بازی بچه‌ها باشید.

تماشای حیوانات را از دست ندهید

بچه‌ها معمولا به تماشای حیوانات در حیات وحش علاقه دارند. اگر در طول مسیر یا در مقصدتان امکان بازدید از حیات وحش وجود داشت، حتما این برنامه را اجرا کنید. حتی شاید به صورت اتفاقی برایتان شرایطی فراهم شد تا بتوانید تعدادی از حیوانات را از نزدیک ببینید؛ این فرصت خوبی برای یادگیری کودکان است. همین اتفاق ساده برای بچه‌ها بسیار جذاب است پس به آنها کمک کنید تا جایی که می‌توانند به حیوانات بی‌خطر نزدیک شوند.

برنامه روزانه را تغییر ندهید

عکاسی در سفر با کودکان

این مسئله هنگام سفر با کودکان بسیار اهمیت دارد و با بزرگ‌تر شدن بچه‌ها اهمیت آن هم بیشتر می‌شود. برنامه منظمی را که برای خانه تنظیم کرده بودید، در سفر ادامه دهید. عادت‌های مطلوبی که در بچه‌ها به وجود آمده است به ویژه الگوی منظمی که درباره ساعت خواب شبانه دارند، نباید در سفر تغییر کنند. این راهکار باعث می‌شود تا بچه‌ها آرامش بیشتری را احساس کنند و شرایط جسمی و روحی بهتری در طول سفر داشته باشند.

خرید را کنترل کنید

بچه‌ها به ویژه وقتی کوچک‌تر هستند، می‌خواهند هر چیزی را که می‌بینند خریداری کنند؛ از خوراکی‌های مختلف گرفته تا انواع اسباب‌بازی‌ها. حتی گاهی به خرید چیزی اصرار می‌کنند که برای آنها مناسب نیست. این موضوع یکی از دشوارترین چالش‌هایی است که والدین در سفر با کودکان با آن مواجه می‌شوند.

هنگامی که به سفر می‌روید، بچه‌ها چیزهای جدید و زیادی برای خرید می‌بینند و برای آنها خیلی سخت است که فقط ببینند و تقاضای خرید نداشته باشند. باید مقاومت کنید؛ چون ممکن است مسیری را شروع کنید که پایانی ندارد.

در لحظه زندگی کنید و لذت ببرید

سفر با کودکان

مهمترین نکته‌ای که رعایت آن در سفرهای خانوادگی باعث می‌شود همه اعضا سفر لذت‌بخشی را تجربه کنند، حفظ آرامش است.

شاید لازم باشد کمی راحتی خودتان را کنار بگذارید و در تجربیات جدید بچه‌ها مشارکت داشته باشید. اگر در لحظه زندگی کنید و با بچه‌ها سازگار باشید، مطمئن باشید از سفر با کودکان لذت می‌برید و خاطرات ماندگاری را می‌سازید.

برچسب‌ها:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

۸ روش برای آشنایی کودکان با فرهنگ های مختلف

۸ روش برای آشنایی کودکان با فرهنگ های مختلف

آشنایی کودکان با فرهنگ های مختلف آن‌ها را برای زندگی و تعامل بیشتر با جامعه آماده می‌کند. نژادپرستی، کینه‌توزی و خشم و غضب را از کودک دور کرده و به او کمک می‌کند تا جامعه سالمی را در آینده بسازد.

سرگرمی کودکان در خانه: ۱۰ بازی جذاب و کم هزینه

سرگرمی کودکان در خانه: ۱۰ بازی جذاب و کم هزینه

گاهی نمی‌توانیم کودکان را به شهربازی یا پارک ببریم. والدین باید همیشه چند ایده‌ی خلاقانه برای سرگرمی کودکان در خانه داشته باشند. در این مقاله به ۱۰ ایده‌ی جذاب می‌پردازیم.

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید