دی ۱۹, ۱۳۹۹

۹ تکنیک نقاشی با آبرنگ برای کودکان

توسط | آذر ۲۸, ۱۴۰۰ | هنرهای زیبا

۹ تکنیک نقاشی با آبرنگ برای کودکان

توسط | آذر ۲۸, ۱۴۰۰ | هنرهای زیبا

دی ۱۹, ۱۳۹۹

نقاشی با آبرنگ در پرورش خلاقیت کودکان بسیار موثر است. آبرنگ همچنین به شما اجازه می‌دهد که با استفاده از خلاقیت و تکنیک‌های مختلف، نقاشی‌های بسیار زیبایی را ترسیم کنید. در این مقاله به تعدادی از بهترین تکنیک های نقاشی با آبرنگ برای کودکان می‌پردازیم که می‌توانید به سادگی و با مواد اولیه بسیار ارزان آن‌ها را به مرحله اجرا در بیاورید.

تکنیک های نقاشی با آبرنگ برای کودکان

هر تکنیک نقاشی با آبرنگ به‌تنهایی مهارتی را در کودک بیدار می‌کند، آن مهارت را پرورش می‌دهد و موفقیت‌های بعدی را در او پایه‌ریزی می‌کند. بنابراین، بهتر است در دوره دبستان فعالیت‌هایی برای کودکان درنظر گرفته شود که منجر به رشد مهارت‌ها و خلاقیت در آن‌ها شود.

ایرادی ندارد اگر به عنوان والدین کودک نقاشی بلد نیستید. در این مقاله سعی می‌کنیم از تکنیک‌هایی صحبت کنیم که بسیار ساده و کاربردی هستند و این امکان را به شما می‌دهد تا بتوانید فرزندتان را همراهی کنید. چرا که، درواقع هدف همراهی کردن با کودک، خلق خاطره و همزمان یادگیری در لحظه برای کودک است. نه الزاما خلق یک اثر با استانداردی خاص.

قبل از هر اقدامی بهتر است ابتدا، مواد لازم را برای نقاشی با آبرنگ تهیه کنید تا در اواسط کار دچار مشکل نشوید. یا مجبور نشوید که یک تکنیک را به‌دلیل نبودن مواد اولیه حذف کنید. بعضی از تکنیک‌های نام برده شده، مکمل تکنیک قبل هستند.

مواد لازم

 • رنگ‌های مایع آبرنگ (در صورت در دسترس نبودن می‌توانید از رنگ‌های غذا نیز استفاده کنید)
 • کاغذ مخصوص آبرنگ، به‌دلیل ضخامت و بافت مناسبی که دارد برای نقاشی با آبرنگ مناسب است.
 • قطره‌چکان
 • مداد و قلم‌مو
 • فنجان‌های کوچک رنگ
 • سینی نقاشی (برای محافظت از سطح زیر کار مناسب است. می‌توانید آن را با روزنامه یا سفره ضد آب جایگزین کنید.)
 • نمک، نمکدان و الکل
 • قالب کوچک
 • خلال دندان
 • چشم عروسکی
 • الکل یا آبلیمو
 • مداد شمعی سفید رنگ
 • یک لیوان آب

۱. تکنیک ساخت حباب

ساخت حباب‌های رنگی به‌کمک آبرنگ و قطره‌چکان یکی از تکنیک های نقاشی با آبرنگ برای کودکان است که هم مهارت‌های حرکتی را در کودکان تقویت می‌کند، هم تمرکز را در آن‌ها افزایش می‌دهد و در عین حال بسیار سرگرم کننده است.

رنگ‌های مایع آبرنگ را در اختیار کودک قرار دهید تا با قطره چکان آن را بر روی کاغذ مخصوص آبرنگ بچکاند. می‌توانید برای هیجانی‌تر کردن و سرگرم کردن کودک قالب‌های کوچک مختلفی تهیه کنید. کودک هر قطره رنگی را داخل آن بچکاند و حباب‌های شکل‌دار بانمکی درست کند.

۲. تکنیک نقاشی با کمک حباب

تکنیک نقاشی با حباب

همانطور که در قسمت بالا توضیح داده شد، بعد از اینکه کودک با استفاده از قطره‌چکان و آبرنگ روی کاغذ حباب کشید. این بار می‌تواند تکنیک دیگری را به نقاشی خود اضافه کند. با کمک نوک قطره‌چکان یا خلال دندان می‌تواند به هر قطره شکل خاصی را نسبت دهد.

به‌طور مثال، می‌تواند با کمک خلال دندان خطوطی چون، اشعه را به اطراف قطره زرد رنگ اضافه کند. آن را به یک خورشید زیبا تبدیل کند. برای قطره آبی رنگ چشم و دهان بگذارد و آن را به یک قطره آب خندان یا گریان تبدیل کند.

هنگامی که آبرنگ کاملا خشک شد، می‌توانید یک مداد برای کودک تهیه کنید تا بتواند طرح‌های بیشتری را به نقاشی اضافه کند. در این شرایط اجازه دهید کودک خودش تخیلش را به‌کار گیرد. هر قطره را همانگونه تجسم کند که تمایل دارد. اینگونه هم با رنگ‌ها و هم با تفاوت‌های آن‌ها آشنا می‌شود و به‌عبارتی رنگ‌شناسی او پرورش می‌یابد. در عین حال قوه تخیلش نیز تقویت می‌شود. برای تقویت خلاقیت در کودک به مقاله نقاشی خلاق برای کودکان مراجعه کنید.

۳. نقاشی با الکل و آبرنگ

تکنیک های نقاشی با آبرنگ برای کودکان باید متناسب با توانایی‌ها و شناخت آن‌ها از محیط اطراف انتخاب شود. در این روش کودک می‌تواند با کمک آبرنگ صفحه کاغذ را به هر شکلی که تمایل دارد رنگ کند.

سپس، چند قطره الکل روی صفحه رنگ شده بریزد. تماشای واکنش قطره‌های الکل با آبرنگ و ایجاد طرح‌های دایره‌ای واقعا مسحور کننده است. شما هم می‌توانید به فرزندتان ملحق شوید و بازی با رنگ و الکل را از دست ندهید. اگر الکل در دسترس شما نبود، آبلیمو نیز جایگزین مناسبی است.

۴. نقاشی با مداد شمعی و آبرنگ

در این روش ابتدا، کاغذ مخصوص آبرنگ را در ذهنتان به سه قسمت تقسیم کنید. به فرزندتان بگویید که در قسمت یک‌سوم پایینی با کمک مداد شمعی سفید رنگ کاغذ را خط‌خطی کند. سپس، با استفاده از رنگ سبز آبرنگ، آن قسمت را رنگ کند.

تکنیک های نقاشی با آبرنگ برای کودکان

ترکیب مداد شمعی سفید رنگ و آبرنگ سبز رنگ بافت چمن مانندی را به نقاشی می‌دهد. می‌توانید نمونه آن را در تصویر مشاهده کنید. می‌توانید چیزهای بیشتری را به این نقاشی اضافه کنید که خود تکنیک دیگری است. در ادامه آن را بررسی خواهیم کرد.

۵. تکنیک پاشیدن رنگ روی کاغذ

در ادامه مرحله قبل می‌توانید تکنیک پاشیدن رنگ روی کاغذ را به طرحی که در دست دارید اعمال کنید. قبل از آن، می‌توانید چند نقطه رنگی با کمک قلم‌مو به نقاشی اضافه کنید. سپس، این بار نوک قلم‌مو را مرطوب و بعد به کمی رنگ آغشته کنید. قلم‌مو را به‌نحوی به سمت کاغذ قرار دهید که هنگامی که با انگشت دستتان روی نوک قلم‌مو ضربه زدید. رنگ روی کاغذ بپاشد.

تا این مرحله، چمن و چند نقطه رنگی به نشانه گل‌های موجود در علفزارها را با تکنیک های مختلف نقاشی کردیم. برای طرح آسمان می‌توان از اساسی‌ترین تکنیک نقاشی با آبرنگ یعنی شست‌وشوی با آبرنگ استفاده کرد.

۶. تکنیک شست‌وشو با آبرنگ

شست‌وشو با آبرنگ یکی از اساسی‌ترین مهارت‌ها در میان تکنیک های نقاشی با آبرنگ برای کودکان است. بعد از نقاشی چمنزار و گل‌ها برای کشیدن آبی آسمان می‌توانید از این تکنیک استفاده کنید.

ابتدا، یک قلم‌موی تمیز انتخاب کنید. آن را به آب تمیز آغشته کنید. سطح یک‌سوم بالایی کاغذ مخصوص آبرنگ را با قلم‌موی آغشته به آب کاملا بپوشانید. سپس، یک قطره بزرگ از رنگ آبی را در این قسمت رها کنید. خواهید دید که رنگ به‌سرعت سطح کاغذ را می‌پوشاند و حالت طبیعی ابر و باد مانندی را به رنگ آبی آسمان می‌دهد.

۷. تکنیک نقاشی با آبرنگ و نمک

تکنیک استفاده از نمک

در این تکنیک با اضافه کردن نمک به نقاشی، کمی به آن بافت بدهید. اما چگونه؟ می‌توانید بعد از اینکه با آبرنگ نقاشی را کامل کردید و قبل از اینکه نقاشی شما خشک شود؛ با نمکدان کمی نمک روی سطح آن بپاشید. نمک رنگ را به خود جذب می‌کند و بافت زیبایی به نقاشی شما می‌دهد.

۸. تکنیک اضافه کردن برنج

می‌توانید بعد از اینکه بخشی از نقاشی را با آبرنگ نقاشی کردید و قبل از اینکه رنگ‌ها خشک شوند، از برنج استفاده کنید. کمی برنج بر سطح نقاشی خود بپاشید. اجازه دهید تا نقاشی خشک شود. سپس، می‌توانید با کمک یک براش برنج‌ها را از روی نقاشی به‌آرامی پاک کنید. خواهید دید که برنج بافت جالبی به نقاشی شما می‌دهد.

۹. تکنیک استفاده از پلاستیک

این تکنیک کمی غیر قابل پیش‌بینی است! قبل از اینکه نقاشی خشک شود، می‌توانید پلاستیک‌های بسته‌بندی مواد که ضخیم هستند را کمی مچاله کنید. آن را روی قسمت‌هایی که هنوز خشک نشده‌اند قرار دهید. صبر کنید تا کاملا خشک شود.

هنگامی که پلاستیک را بردارید شکل‌ها و خطوط جالبی خواهید دید. ممکن است حتی پلاستیک روی نقاشی لغزیده و رنگ‌ها را باهم مخلوط کرده باشد و باعث شود نقاشی شما دیگر آن حالت مشخص و آن رنگ‌بندی منظم را نداشته باشد. در نهایت، نقاشی بافت و شکل جالبی را به خود خواهد گرفت.

۱۰. تکنیک آزاد

تکنیک های نقاشی با آبرنگ برای کودکان، تکنیک آزاد

در این روش کودک می‌آموزد تا با به‌کارگیری قوه تخیلش بتواند ایده‌هایش را بر روی کاغذ پیاده‌سازی کند. به این روش تکنیک آزاد یا هنر فرآیندی نیز گفته می‌شود که به کودک اجازه می‌دهد تفکر و ایده‌هایش را بدون کنترل و الگوبرداری و کاملا اختیاری اجرا کند.

 بنابراین، فقط کافی است نحوه تهیه آبرنگ، نحوه استفاده از قلم‌مو و شستن قلم‌مو بعد از هربار استفاده از رنگ‌ها را به او بیاموزید. سپس، بنشینید و هنرنمایی او را تماشا کنید.

در پایان

از ترکیب تکنیک‌های مختلف در این مقاله توانستیم یک نقاشی زیبا خلق کنیم. اگرچه که از مجموع چندین روش یک نقاشی واحد خلق شد، اما هر کدام از آن تکنیک‌ها را می‌توان به‌صورت مستقل نیز استفاده کرد. اگر تکنیک‌های بیشتری را می‌شناسید، می‌توانید آن را با ما در قسمت نظرات به‌اشتراک بگذارید.

سوال‌های پرتکرار

نقاشی با آبرنگ چه فوایدی برای کودکان دارد؟

نقاشی با آبرنگ مهارت‌های مختلفی را در کودک پرورش می‌دهد و پایه‌های موفقیت او در آینده را می‌سازد.

تکنیک های نقاشی با آبرنگ برای کودکان شامل چه مواردی است؟

دامنه نقاشی گسترده است و هر بخش آن تکنیک‌های مخصوص به‌خود را دارد. استفاده از مواد مختلف مانند نمک، الکل، پلاستیک، مداد شمعی، برنج، قطره چکان و موادی از این قبیل می‌تواند به نقاشی جلوه بهتری بدهد و در عین حال، نوع نگاه کودک را بهبود ببخشد.

آیا کودکان نوپا می‌توانند از آبرنگ استفاده کنند؟

نقاشی با آبرنگ یک تفریح بسیار مفرح است که به دلیل ترکیب آب و رنگ کودکان را به خود جذب می‌کند. به همین دلیل، نه تنها برای کودکان نوپا بلکه، برای هر سنی مناسب است.

نکات طلایی

 • تکنیک های نقاشی با آبرنگ برای کودکان منجر به رشد مهارت‌ها و خلاقیت در آن‌ها می‌شود.
 • می‌توان با استفاده از مواد مختلف مانند برنج، نمک، پلاستیک، مداد شمعی و الکل خلاقیت بیشتری به نقاشی بخشید.
 • ایرادی ندارد اگر به عنوان والدین نقاشی بلد نیستید. هدف اصلی این است که زمانی را با کودک سپری کنید و او را در حد توان همراهی کنید و از این زمان باهم بودن لذت ببرید.

برچسب‌ها:

۲ دیدگاه ها

 1. کوروش احمدی هستم از سنندج

  یک کار بسیار خوب و آموزنده برای پدر و مادررها

  پاسخ
  • کارپازل

   امیدوارم مفید بوده باشه

   پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید