نویسنده مینا معین

خرداد ۱۶, ۱۴۰۰

چیزهایی که در مدرسه یاد نمی دهند

توسط | خرداد ۱۶, ۱۴۰۰ | خلاقیت و کارآفرینی, کارآفرینی و کسب‌وکار

چیزهایی که در مدرسه یاد نمی دهند

توسط | خرداد ۱۶, ۱۴۰۰ | خلاقیت و کارآفرینی, کارآفرینی و کسب‌وکار

نویسنده مینا معین

خرداد ۱۶, ۱۴۰۰

چیزهایی که در مدرسه یاد نمی دهند

مدرسه درس‌های بسیار زیادی را به کودکان می‌آموزد که این درس‌ها برای دستیابی به موفقیت در زندگی، اهمیت خیلی زیادی دارند. برای مثال، در مدرسه، ریاضیات، انگلیسی، علوم تجربی و نظم به کودکان آموزش داده می‌شود اما درس‌های زیادی نیز وجود دارند که به دانش‌آموزان یاد داده نمی‌شوند. به همین دلیل، مهم است که شما به‌عنوان والدین، این درس‌ها را به فرزند خود بیاموزید و برای برطرف کردن این کمبودها و آموزش چیزهایی که در مدرسه یاد نمی دهند تلاش کنید.

یکی از مسئولیت‌های شما این است که مهارت‌های لازم برای زندگی را به فرزندتان بیاموزید و تنها به آموزش‌های مدرسه اکتفا نکنید. در این صورت، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که فرزندتان به فردی، مسئولیت‌پذیر، شاد و قوی تبدیل خواهد شد. حتما بارها از روانشناسان شنیده‌اید که نمرات خوب، تنها عامل موفقیت کودکان نیستند. بنابراین، مهم است که علاوه بر تحصیلات فرزندتان به آموزش مهارت‌های دیگر نیز اهمیت بدهید، به‌خصوص آموزش مواردی که در مدارس به آن‌ها کم‌توجهی می‌شود. در ادامه با ۱۵ مورد از چیزهایی که در مدرسه یاد نمی دهند آشنا می‌شوید.

فهرست مطالب

برخی مهارت‌های بسیار مهم برای زندگی در مدرسه به کودکان آموزش داده نمی‌شوند. در حالی که لازم است کودکان این مهارت‌ها را بیاموزند تا بتوانند در بزرگسالی، افراد موفق و سالمی باشند. در ادامه با چیزهایی که در مدرسه یاد نمی دهند آشنا می‌شوید.

تشخیص کلاهبرداری

در بسیاری از موارد، مدارس معمولا به کودکان نمی‌آموزند که چگونه علائم یک فرد متقلب را تشخیص دهند. این امر موجب می‌شود که آن‌ها نتوانند به‌محض مواجهه با فرد کلاهبردار، او را بشناسند. تشخیص کلاهبرداری و فرد متقلب در دنیای کنونی اهمیت بسیار زیادی دارد به‌خصوص که امروزه بسیاری از افراد از این امکان برخوردارند که در اینترنت و فضای مجازی، پشت یک نقاب پنهان شوند. آموزش کودکان در مورد تشخیص کلاهبرداری به پیشرفت آن‌ها در زندگی، کمک بسیار زیادی می‌کند.

چانه‌زنی و مذاکره

در بیشتر کلاس‌های درس، فرصت بسیار کمی برای مذاکره وجود دارد. تا زمانی که معلم حوصله نداشته باشد و نخواهد به حرف دانش‌آموزان خود گوش کند، هرگونه تلاش کودکان برای مذاکره با معلم خود با ناکامی آن‌ها مواجه می‌شود. این موضوع واقعا ناراحت‌کننده است زیرا وقتی کودک وارد دنیای بزرگسالی می‌شود بدون برخورداری از مهارت مذاکره در شرایط بسیار سختی قرار می‌گیرد. راهبردهای مذاکره به‌ویژه در دنیای کسب‌وکار بسیار مفید واقع می‌شود و آموزش نحوه تسلط بر این مهارت از سنین پایین به کودکان می‌تواند مزایای متعددی را برای دوران بزرگسالی آن‌ها داشته باشد.

چیزهایی که در مدرسه یاد نمی دهند چیست

دفاع از خود

فکر کردن زیاد به وجود افراد خطرناک در دنیا، خوب نیست. بااین‌حال، این مسئله باعث تغییر این واقعیت نمی‌شود که افراد خطرناکی در دنیا وجود دارند که ممکن است روزی به دلایلی به ما حمله کنند. به همین دلیل برای ایمن ماندن، یادگیری اصول دفاع از خود اهمیت بسیار زیادی دارد. لازم است کودکان یاد بگیرند که چه ازنظر جسمی و چه ازنظر فن بیان بتوانند از خودشان دفاع کنند. دفاع از خود، بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی است و وقتی کودک می‌داند که چگونه می‌تواند از خود محافظت کند اعتمادبه‌نفس او تقویت می‌شود. همچنین، در این صورت، می‌تواند خشنود و راضی باشد و در زندگی به موفقیت دست پیدا کند.

سلامت روان

گاهی اوقات، در مدارس کارگاه‌ها و فعالیت‌هایی تعریف می‌شود که مشاوران سعی می‌کنند مهارت‌های مرتبط با سلامت روان را به دانش‌آموزان بیاموزند. بااین‌حال، این کارگاه‌ها و فعالیت‌ها بسیار اندک هستند و مشاور اصلی مدرسه نیز معمولا در زمینه تحصیلی، دانش‌آموزان را راهنمایی می‌کند. به همین دلیل است که بسیاری از افراد در جامعه درک کمی از موضوعات سلامت روان دارند و برای مثال، شایع‌ترین اختلال روانشناختی که افسردگی است را نیز به خوبی نمی‌شناسند، زیرا آن‌ها در مدرسه در این مورد آموزش ندیده‌اند.

به‌عنوان نمونه یکی از چیزهایی که در مدرسه یاد نمی دهند این است که نوجوان با حالاتی که طبیعتا به دلیل شرایط سنی و هورمونی خود آن‌ها را تجربه می‌کند آشنا نیست و درنتیجه نمی‌تواند در زمان نوسانات خلقی یا افسردگی، کمک موثری به خودش کند. این در حالی است که اگر کودکان و نوجوانان یاد بگیرند که چگونه ذهن خود را کنترل کنند می‌توانند آرامش بیشتری را تجربه کنند. پیشنهاد می‌کنیم در این مورد مقاله نوسانات خلقی در نوجوانان را نیز مطالعه کنید.

معاشرت و شبکه‌سازی

در حال حاضر، مدیریت پروفایل اینترنتی خود، فراتر از این موضوع است تعداد لایک بالایی داشته باشیم. بین تلاش برای رسیدن به فرصت‌های شغلی بهتر و ترس از نادیده گرفته شدن تفاوت زیادی وجود دارد. به همین دلیل، مهم است که کودک یا نوجوان یاد بگیرد از پروفایل اینترنتی برای نشان دادن میزان تخصص و حرفه‌ای بودن خود استفاده کند. این امر به او کمک می‌کند هویت اینترنتی منحصربه‌فردی ایجاد کند.

موارد اضطراری و کمک‌های اولیه

کمک‌های اولیه باید به‌طور مرتب در مدارس و برای کودکان در هر سنی آموزش داده شود. علم به‌طور مداوم در حال یافتن روش‌های جدید برای درمان پزشکی افراد است و برخی از روش‌های قدیمی برای کمک به تنفس که کودکان با آن‌ها در تلویزیون آشنا می‌شوند اکنون بسیار قدیمی و در برخی موارد، حتی خطرناک تلقی می‌شوند. کودکی که موارد اضطراری و کمک‌های اولیه را یاد می‌گیرد می‌تواند یاد بگیرد که در موقعیت‌های اورژانسی به نجات جان افراد کمک کند. مطالعه کتاب آموزش امداد و کمک‌های اولیه به کودکان می‌تواند در این زمینه برای شما مفید باشد.

چیزهایی که در مدرسه یاد نمی دهند شامل چه مواردی هستند

تعمیرات خانگی

هرچه سنمان بالاتر می‌رود بیشتر به این موضوع پی می‌بریم که چقدر آگاهی از تعمیرات خانگی اساسی اهمیت زیادی دارند. وضعیت بسیار ناراحت‌کننده‌ای است که یکی از وسایل خانه خراب شود و هیچ ایده‌ای برای درست کردن آن نداشته باشیم. به همین دلیل مهم است که کودکان به‌تدریج در مورد تعمیر وسایل خانه و نگهداری از آن‌ها آموزش ببینند.

خودارزیابی

اینکه بتوانیم تشخیص دهیم در چه کارهایی خوب هستیم و در چه کارهایی، مهارت کافی نداریم، یک مهارت بسیار مهم و البته چالش‌برانگیز است. تعداد بسیار کمی از افراد قادر به انجام این کار هستند. خودارزیابی نیاز به تمرین دارد اما آموزش این مهارت به کودکان، به آن‌ها کمک می‌کند پیشرفت بهتری در زندگی داشته باشند و متوجه شوند که در چه حوزه‌هایی نیاز به تقویت خود دارند و در چه حوزه‌هایی پتانسیل کافی را دارند.

تعادل

مدرسه به دانش‌آموزان می‌آموزد که برای بهبود عملکرد تحصیلی خود سخت تلاش کنند اما آنچه به کودکان نمی‌آموزد این است که چگونه زندگی متعادلی داشته باشند. این در حالی است که آموزش تعادل به کودکان به آن‌ها می‌آموزد که در هر بعد زندگی خود به رضایت برسند و در آینده در کنار شغل بتوانند برای خانواده و وقت گذراندن با دوستان نیز وقت صرف کنند. داشتن تعادل برای دستیابی به یک زندگی شاد اهمیت بسیار زیادی دارد. در این زمینه، آموزش مدیریت زمان به کودکان می‌تواند نقشی بسیار کلیدی داشته باشد و به دستیابی آن‌ها به تعادل کمک کند.

آشپزی

برای این موضوع که چرا دانشجویان در کل دوران تحصیل خود اغلب فقط غذاهای ساده و تکراری می‌خورند یک دلیل وجود دارد و این دلیل معمولا این است که بسیاری از جوانان مهارت آشپزی را به‌خوبی یاد نگرفته‌اند. آشپزی خوب نه‌تنها به افراد کمک می‌کند که بتوانند با غذاهای خود، دیگران را تحت تاثیر قرار دهند، بلکه موجب می‌شود که افراد بتوانند سالم‌تر باشند. به همین دلیل، آموزش این مهارت به کودکان بسیار مهم است و به آن‌ها کمک می‌کند که در بزرگسالی بتوانند مستقل و سالم بمانند. پیشنهاد می‌کنیم در این مورد مقاله آشپزی با کودک را نیز مطالعه کنید.

کنار آمدن با واقعیت‌های دشوار

زندگی عادلانه نیست و اگر انتظار عدالت را در زندگی داشته باشیم، ناامید خواهیم شد. گاهی اوقات اوضاع بر طبق انتظار ما پیش می‌رود و در موارد دیگر، این چنین نخواهد شد. به همین دلیل، مهم است که انتظار خود برای عدالت در زندگی را کاهش دهیم و بتوانیم با این واقعیت که زندگی ناعادلانه است کنار بیاییم. این امر موجب می‌شود که بدون اینکه در معرض فشارهای روانی قرار بگیریم شادتر باشیم. یکی از چیزهایی که در مدرسه یاد نمی دهند، آموزش کنار آمدن با واقعیت‌های دشوار به کودکان است. در حالی که این موضوع اهمیت بسیار زیادی دارد.

کنار آمدن با واقعیت‌های دشوار، یکی از چیزهایی که در مدرسه یاد نمی دهند

پول همه‌چیز نیست

خیلی عالی است اگر شغل پردرآمد، یک خانه بزرگ و ماشین لوکس داشته باشیم. این همان چیزی است که ما از کودکی یاد گرفته‌ایم. ما از کودکی یاد می‌گیریم که بر روی پول درآوردن تمرکز کنیم. این یک معادله ساده است: سخت تلاش کردن در مدرسه= نمرات بهتر= آینده بهتر= پول بیشتر. بااین‌حال، لازم است کودکان یاد بگیرند که پول خوشبختی نیست. برعکس، اگر پول نقد به‌درستی استفاده نشود می‌تواند سمی باشد و حتی موجب محروم کردن افراد از یک زندگی شاد شود. ثروت و خوشبختی دو موضوع کاملا متفاوت هستند و لازم است از کودکی این موضوع را به فرزندانمان بیاموزیم. در حالی که یکی از چیزهایی که در مدرسه یاد نمی دهند همین موضوع است.

یادگیری از شکست

برخی از معلمان واقعا به‌خوبی به دانش‌آموزان خود می‌آموزند که بعد از انجام اشتباه تکالیف، چه کارهایی انجام دهند. بااین‌حال، یکی از چیزهایی که در مدرسه یاد نمی دهند، یادگیری از شکست است. مدرسه از دانش‌آموزان این انتظار را دارد که آنقدر تلاش کنند تا هیچ‌وقت شکست نخورند. بااین‌حال، واقعیت این است که همه ما گاهی اوقات در دوره‌هایی از زندگی شکست می‌خوریم. اگر کودکان یاد بگیرند که از شکست‌های خود درس بگیرند، شکست خوردن برای آن‌ها تبدیل به فاجعه نمی‌شود.

مهم است کودکان یاد بگیرند که اشتباهات خود را تشخیص دهند. همچنین لازم است سعی کنند به این موضوع پی ببرند که چرا اوضاع آنطور که خواسته‌اند پیش نرفته است. این کار به آن‌ها کمک می‌کند که سبک زندگی خود را بهبود ببخشند تا دوباره دچار این اشتباهات نشوند. درنتیجه این موضوع، آن‌ها قوی‌تر و موفق‌تر خواهند شد.

داشتن انتظار برای مسائل غیرمنتظره

شاید آموزش این موضوع به کودکان کمی سخت باشد اما این یک قاعده است که یادگیری آن به ما کمک می‌کند به فردی موفق تبدیل شویم. دنیا، مکانی غیرقابل‌پیش‌بینی است و اگرچه این موضوع، ترسناک به‌نظر می‌رسد اما آمادگی برای آن به ما کمک می‌کند که از این ویژگی، لذت نیز ببریم. اگر کودک یاد بگیرد که انتظار هر مسئله غیرمنتظره‌ای را داشته باشد می‌تواند برای بهبود شخصیت خود بهتر تلاش کند و همچنین در زمان‌های دشوار زندگی، با مشکلات بهتر کنار بیاید.

بخشش

ممکن است مشکل باشد که بگوییم کسی که به ما بدی کرده است را می‌بخشیم. بااین‌حال، یادگیری نحوه رها کردن کینه‌های قدیمی و ادامه زندگی با وجود آسیب‌ها یکی از مسائلی است که در مدارس آموزش داده نمی‌شود اما لازم است بدانید در بسیاری از جلسه‌های مشاوره با افراد بزرگسال، بر موضوع بخشش تاکید می‌شود. به همین دلیل، مهم است که به کودکان بیاموزیم که چگونه دیگران را ببخشند و بتوانند گذشته را رها کنند.

کودکان برای یادگیری بخشش، نیاز به یادگیری صبر، همدلی و درک دارند. آن‌ها لازم است یاد بگیرند که خودشان را بتوانند به‌جای دیگران بگذارند. درنتیجه این کار، می‌توانند دیگران را بهتر درک کنند و در زندگی نیز فردی سالم‌تر، شادتر و موفق‌تر باشند.

بخشش، یکی از چیزهایی که در مدرسه یاد نمی دهند

در این مقاله با این موضوع آشنا شدید چیزهایی که در مدرسه یاد نمی دهند شامل چه مواردی است. اگرچه در مدرسه، کودکان مهارت‌های زیادی را یاد می‌گیرند و همچنین، اطلاعات آن‌ها در مورد بسیاری از علوم افزایش می‌یابد اما آموزش برخی مهارت‌ها در مدارس نادیده گرفته می‌شود. به همین دلیل، آنچه در این میان اهمیت زیادی دارد این است که شما به‌عنوان والدین، این مهارت‌های مهم را به فرزندتان بیاموزید. در این صورت، به او کمک می‌کنید از تمام پتانسیل‌های خود استفاده کند و زندگی موفق و شادی را تجربه کند.

سوالات پرتکرار

چیزهایی که در مدرسه یاد نمی دهند شامل چه مواردی است؟

مذاکره، بخشش، کنار آمدن با واقعیت‌های دشوار، یادگیری از شکست، موارد اضطراری و کمک‌های اولیه برخی از چیزهایی هستند که در مدارس به کودکان آموزش داده نمی‌شوند.

آیا مدرسه برای مهارت‌آموزی به کودکان کافی است؟

اگرچه مدرسه به کودکان اطلاعات و مهارت‌های زیادی را می‌آموزد اما برخی مهارت‌ها در مدارس آموزش داده نمی‌شوند که لازم است شما به‌عنوان والدین کودک این مهارت‌ها را به فرزندتان یاد بدهید.

آیا نمرات کودک برای موفقیت او کافی است؟

علاوه بر نمرات کودک، آموزش چیزهایی که در مدرسه یاد نمی دهند به او کمک می‌کند که در آینده زندگی شادتر و موفق‌تری داشته باشد. بنابراین مهم است که از این مهارت‌های مهم برای زندگی آگاه باشید و آن‌ها را به فرزندتان بیاموزید.

نکات کلیدی

  • لازم است کودکان یاد بگیرند که چه ازنظر جسمی و چه ازنظر فن بیان بتوانند از خودشان دفاع کنند.
  • یکی از چیزهایی که در مدرسه یاد نمی دهند این است که نوجوان با حالاتی که طبیعتا به دلیل شرایط سنی و هورمونی خود آن‌ها را تجربه می‌کند آشنا نیست.
  • خودارزیابی نیاز به تمرین دارد اما آموزش این مهارت به کودکان، به آن‌ها کمک می‌کند پیشرفت بهتری در زندگی داشته باشند.
  • ثروت و خوشبختی دو موضوع کاملا متفاوت هستند و لازم است از کودکی این موضوع را به کودکان بیاموزیم.
  • اگر کودکان یاد بگیرند که از شکست‌های خود درس بگیرند، شکست خوردن برای آن‌ها تبدیل به فاجعه نمی‌شود.

اگر شما هم نظر یا تجربه‌ای در زمینه چیزهایی که در مدرسه یاد نمی دهند دارید، آن را با ما و خوانندگان کارپازل به اشتراک بگذارید.

برچسب‌ها:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

۶ راهکار برای پرورش تخیل کودکان و اهمیت تخیل در رشد کودک

۶ راهکار برای پرورش تخیل کودکان و اهمیت تخیل در رشد کودک

همه ما دوران کودکی خود را به یاد داریم که داستان‌های خیالی می‌ساختیم، با شخصیت‌های خیالی حرف می‌زدیم و دنیای خیال‌انگیزی داشتیم. تخیل کودکان می‌تواند نقش مهمی در پرورش خلاقیت در آنها داشته باشد. چرا تخیل کودکان مهم است و چرا باید آن را پرورش داد؟ تخیل کودکان چه نقشی...

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید