بهمن ۱۹, ۱۳۹۹

متد ارف چیست و برای چه کودکانی مناسب است؟

توسط | بهمن ۳, ۱۳۹۹ | موسیقی

متد ارف محبوب‌ترین روش آموزش موسیقی به کودکان است. کودکان صبر کمی برای یادگیری تئوری موسیقی و درک مفاهیم پیچیده دارند. در نتیجه روش ارف، موسیقی را از طریق تجربه، بازی و رقص به کودکان آموزش می‌دهد و به آن‌ها در یادگیری اصول موسیقی کمک می‌کند.

روش ارف به مدرسان آزادی بسیاری می‌دهد که کلاس‌های خود را بر اساس نیازهای هنرجو و تعداد شرکت کنندگان برنامه‌ریزی کنند. این روش همچنین با فرهنگ‌ها و شرایط اقتصادی مختلف سازگار است. در نتیجه در سرتاسر جهان، بسیاری از اساتید برجسته از متد ارف برای آموزش موسیقی به کودکان استفاده می‌کنند.

متد ارف چیست؟

در حوزه آموزش موسیقی ده‌ها تکنیک و روش برای آموزش و نواختن ساز وجود دارد. در این مقاله به معرفی متد ارف که رویکردی مبتکرانه دارد می‌پردازیم.

متد ارف که توسط کارل ارف، موسیقیدان آلمانی در دهه ۱۹۲۰ به دنیا معرفی شد، رویکردی مبتکرانه و قابل فهم دارد. مفاهیم موسیقی از طریق رقص، بازیگری، آواز خواندن، نواختن سازهای کوبه‌ای و بداهه‌خوانی به کودک آموزش داده می‌شود. هدف او از ابداع این روش این بود که با درگیرکردن بدن، حواس و ذهن کودک، محیطی بسیار مناسب برای آموزش به وجود بیاورد.

اغلب اوقات معلم‌ها، کودک را با نحوه خواندن نت به‌همراه مفاهیم پایه موسیقی مانند، ترکیب، ریتم، هارمونی و ملودی آشنا می‌کنند. اما در روش ارف این مفاهیم به روش سنتی آموزش داده نمی‌شود. بلکه، کودک مفاهیم موسیقی را از طریق تجربه کردن می‌آموزد. کارل ارف باور داشت که کودکان مفاهیم را از طریق اجرا و نواختن ساز بهتر یاد می‌گیرند.

در حالت کلی روش ارف شامل نکات زیر است:

  • از ریتم و حرکت به‌عنوان دو عنصر اصلی آموزش استفاده می‌شود
  • تمام عناصر بازی را در یادگیری می‌گنجاند
  • از رقص، آواز، نمایش، حرکت و شعرخوانی استفاده می‌شود
  • معلم‌ها در انتخاب برنامه درسی آزاد هستند و می‌توانند آن را مطابق با خواست خود تعیین کنند
  • از سازهای کوبه‌ای مانند، زیلوفون، متالوفون و کوبل استفاده می‌شود

فواید استفاده از متد ارف چیست؟

مزایای این روش در انطباق‌پذیری و درگیر کردن حواس کودک است. حواسی که گودکین، از موسسان روش ارف، آن را کنجکاوی بی‌وقفه و تخیل افسار گسیخته می‌نامد. از دیگر مزایای این روش می‌توان به نکات زیر اشاره کرد.

  • بچه‌ها در هر سنی می‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند. چرا که روشی جالب و سرگرم کننده است
  • کودکان را به حضور فعال تشویق می‌کند
  • اصول موسیقی از روش‌های تجربی به کودک آموزش داده می‌شوند
  • مربیان مجرب بسیاری آن را تدریس می‌کنند
  • بچه‌ها در تمام مدت در حال شنیدن و نواختن هستند. به همین دلیل دائما با ساز، ملودی، ریتم، هارمونی و نت سر و کار دارند.

روش‌های آموزش متد ارف

متد ارف

روش‌های بسیاری در نحوه آموزش متد ارف وجود دارد. اما، چگونه می‌توان از بین آن‌ها روش مناسب را انتخاب کرد؟

بعضی با ترکیب روش‌های مختلف آموزش موسیقی، موسیقی را بهتر یادمی‌گیرند. برخی دیگر تنها با انتخاب روش‌های سنتی بهتر می‌آموزند. هیچ یک از آن‌ها راه را اشتباه نمی‌روند. در واقع، روش اشتباهی در آموزش موسیقی وجود ندارد. انتخاب روش مناسب به خود فرد و نحوه یادگیری او بستگی دارد.

برای آشنایی با روش‌های دیگر آموزش موسیقی می‌توانید به مقاله روش‌های آموزش موسیقی به کودکان مراجعه کنید. در ادامه روش‌های یادگیری در متد ارف را بررسی می‌کنیم.

۱. گفتن

متد ارف ترکیبی از آواز، صحبت کردن، حرکت و ساز است. هنگامی که آموزش از طریق شعر و داستان و گفتار انجام شود، کودک با شعر آشنا می‌شود. شعر را تکرار می‌کند. مفهوم آن را درک می‌کند و متناسب با مفهوم شعر حرکاتی موزون به نمایش می‌گذارد. برای ایجاد موسیقی از ابزار متناسب با شعر استفاده می‌کند.

۲. آواز خواندن

هنگامی که می‌خواهید آواز خواندن را به کودک بیاموزید، ابتدا اجازه دهید او به‌خوبی به آهنگ گوش کند. چه آهنگ را خودتان اجرا کنید، چه آن را پخش کنید فرقی ندارد. سپس از کودک بخواهید خط‌به‌خط آهنگ را بعد از شما بخواند.

ابتدا می‌توانید به‌جای سلفژ از آهنگی ملودیک استفاده کنید. هنگامی که کودک توانست به جو کلاس خو بگیرد، حرکت یا ساز را به ادامه کار اضافه کنید. اگر آهنگ‌ها کوتاه باشند، کودک به‌سرعت آن را یاد می‌گیرد.

۳. رقص

کودکان به رقصیدن و حرکات موزون علاقه دارند. در متد ارف رقصیدن از طریق موسیقی فولک و حرکات موزون به کودک آموزش داده می‌شود. حرکات موزون باید بخش اصلی تدریس موسیقی به کودکان در مقطع ابتدایی باشد.

۴. نواختن ساز

هنگامی که از روش ارف صحبت به‌میان می‌آید، اولین چیزی که به ذهن می‌رسد سازهای درامز و زیلوفون هستند. ساز در متد ارف نقش بسزایی در آموزش موسیقی به کودک دارد. اگر کودک به ساز خاصی دسترسی نداشته باشد، می‌تواند از بدن خود به‌عنوان ابزار موسیقی کوبه‌ای استفاده کند. با این روش هم می‌تواند به کمک بدنش برقصد و هم می‌تواند به کمک آن ساز بزند.

نحوه برگزاری کلاس ارف

نحوه برگزاری کلاس به روش ارف

کلاس به‌نحوی اداره می‌شود که تمام کودکان به بداهه‌خوانی، ساخت موسیقی و استفاده از سازهای کوبه‌ای مشغول شوند. هدف این است که بدون نگرانی در مورد یادگیری تئوری موسیقی کودک بتواند عملا بنوازد. البته، با رشد کودک نوع تدریس نیز پیشرفته‌تر می‌شود. هرچند اساس آن که بر مبنای تجربه کردن و یادگیری تفننی است،‌ همچنان حفظ می‌شود.

اگرچه بسیاری از مدرسین متد ارف هنگام تدریس از کتاب‌هایی به‌عنوان الگو استفاده می‌کنند. اما، برنامه درسی خاصی برای این روش وجود ندارد. اغلب مدرسین با توجه به شرایط سنی بچه‌ها و تعداد آن‌ها تصمیم می‌گیرند که چه روشی را اتخاذ کنند.

به‌طور مثال، ممکن است یک مدرس شعر یا داستانی را انتخاب کند. آن را در کلاس بخواند. درحالی‌که خودش ریتمی ساده و متناسب با شعر اجرا می‌کند؛ از کودکان بخواهد آن قطعه شعر را باهم بخوانند. یا از دانش‌آموزان بخواهد با کمک ابزار موسیقی که در دست دارند شخصیت یا یک کلمه از شعر یا داستان را اجرا کنند.

هنگامی که معلم شعر را دوباره خواند، بچه‌ها با نواختن ساز جلوه صوتی به شعر می‌دهند. بعد از اینکه درس کمی جلوتر رفت، بچه‌ها می‌توانند علاوه بر ابزار موسیقی ارف ابزار دیگری را نیز اضافه کنند. بعضی از دانش‌آموزان مسئولیت نواختن را برعهده می‌گیرند، در حالی ‌که بعضی دیگر شعر را هم‌خوانی می‌کنند. در نهایت، تبدیل به ارکستری می‌شوند که معلم در آن بیشتر نقش رهبر ارکستر را ایفا می‌کند و دانش‌آموزانش را هدایت می‌کند.

چه نوع سازهایی در متد ارف استفاده می‌شوند؟

متد ارف اغلب بر پایه آهنگ‌های سنتی محلی یا فولک و آهنگ‌هایی که کودکان خودشان می‌سازند استوار است. بنابراین، خانواده سازهای کوبه‌ای در این روش بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سازها شامل طبل، زنگوله، زیلوفون، بلز و سازهای دیگر هستند.

در این روش ساز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. چرا که تولید صدا و نحوه استفاده از ساز با استفاده از آلات موسیقی به کودک آموزش داده می‌شود.

برچسب‌ها:

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید