خرداد ۰۹, ۱۴۰۰

چرا کودکان باید کارآفرینی یاد بگیرند؟

توسط | خرداد ۹, ۱۴۰۰ | خلاقیت و کارآفرینی

چرا کودکان باید کارآفرینی یاد بگیرند؟

جامعه برای رشد به افرادی احتیاج دارد که الهام‌بخش باشند و به دیگران انگیزه بدهند. یعنی علاوه بر مشاغلی چون پزشکی و مهندسی به کارآفرینی احتیاج دارد که بتواند مانند ایلان ماسک علاوه بر موفقیت‌های چشم‌گیری که به‌دست می‌آورد. شور و هیجان را به جامعه بازگرداند. کارآفرینی چه خصایصی را در فرد پرورش می‌دهد که حضورش برای جامعه ضروری است؟ چرا کودکان باید کارآفرینی را یاد بگیرند؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال‌ها با این مقاله همراه باشید.

فهرست

چرا کودکان باید کارآفرینی یاد بگیرند؟

کسب‌وکارهای کوچک پشتوانه محکمی برای اقتصاد یک جامعه محسوب می‌شوند. ازآنجایی‌که، این کسب‌وکارها در حال شکوفایی و پیشرفت هستند، فرصت و انعطاف بیشتری را در اختیار کارمندانشان قرار می‌دهند. در نتیجه، امکان شکوفایی و ظهور نوابغ در این مشاغل نسبت به تجارت‌های بزرگ بیشتر خواهد بود.

جامعه همانقدر که به پزشک، مهندس و سایر رشته‌ها احتیاج دارد به کارآفرین خلاق نیز احتیاج دارد. شاید این سوال پیش بیاید که چرا کودکان باید کارآفرینی یادبگیرند؟ پاسخ بسیار ساده است. برای اینکه جامعه‌ای پویا و خلاق داشته باشیم باید بتوانیم مهارت های کارآفرینی را از کودکی در بچه‌ها پرورش دهیم. باید بتوانیم دختران و پسرانی تربیت کنیم که توانمند، خلاق، الهام‌بخش و خود هدایتگر نسل بعد از خودشان باشند.

کارآفرین‌ها افرادی هستند که تفکری مستقل و ریسک پذیری بالایی دارند. موانع را فرصتی برای رشد خود می‌بینند و می‌توانند از مرزهای نوآوری فراتر بروند. این‌ها همگی خصایصی هستند که یک جامعه برای حرکت رو به رشد خود احتیاج دارد.

چگونه کودک را با کارآفرینی آشنا کنیم؟

چرا کودکان باید کارآفرینی یاد بگیرند؟

برای آموزش کارآفرینی به کودک هرچه بیشتر او را در شرایطی نزدیک به واقعیت قرار دهید بهتر است و به نفع کودک است. می‌توانید نقش‌های مختلف را در خانه با کودک بازی کنید یا شرایطی را فراهم کنید که کودک بتواند به‌صورت عملی در موقعیت قرار بگیرد و بتواند تجربه کسب کند.

۱. تعیین هدف

اولین گام در آموزش مهارت کارآفرینی به کودک این است که به او بیاموزید که برای خودش هدفی را مشخص کند. این اهداف می‌توانند کوتاه مدت یا بلند مدت باشند. هدفمند بودن به افراد انگیزه می‌دهد و باعث می‌شود در مسیر درست حرکت کنند.

داشتن هدف کودک را در مسیر تلاش، پیشرفت، شکست، پیروزی و پاداش گرفتن قرار می‌دهد. می‌توانید از زمانی که کودک اولین گام برای راه رفتن را برمی‌دارد شروع کنید. یعنی با رعایت سلامتی کودک، او را تشویق کنید تا گام‌های بیشتری بردارد. با این کار او را از همان کودکی به سمت داشتن هدفی بزرگتر هدایت می‌کنید.

۲. تقویت مهارت حل مسئله

حل مسئله یکی از فعالیت‌های روزانه و روتین یک کارآفرین است. یک کارآفرین روزانه با مسائل بسیاری روبرو خواهد بود. ممکن است مشتری‌ها دچار مشکل شوند. کارمندان با مشکلاتی در کار مواجه شوند. سیستم‌های شرکت دچار مشکل شوند.

در این شرایط فرد کارآفرین نمی‌تواند از مشکلات به‌وجود آمده فرار کند. بلکه، باید مشکلات را ارزیابی کند. آن‌ها را تجزیه و تحلیل کند و در جهت رفع آن‌ها گام بردارد که این همان مهارت حل مسئله است.

کودکان برعکس بزرگسالان به این دلیل که هنوز درکی از عواقب ناشی از انتخاب اشتباهشان ندارند. راحت‌تر می‌توانند تصمیم بگیرند ولو این انتخاب به مسیر اشتباه منجر شود. بهترین زمان برای آموزش مهارت حل مسئله به کودک همین زمان است. هنگامی که کودک تصمیم اشتباهی گرفت،

  •  مشکل به وجود آمده را شناسایی کرده و در مورد آن با کودک صحبت کنید.
  • راه حل‌های موجود و ممکن برای حل این مشکل را به‌همراه کودک بررسی کنید.
  • عواقب و مزایای هر روش را به همراه کودک بررسی کرده و فهرست‌وار بنویسید.
  • اجازه دهید از بین روش‌های ارائه شده قاطعانه انتخاب کند و در صدد رفع آن اقدام کند.
  • اجازه دهید حتی تصمیم اشتباه را در صورت خطرناک نبودن عملی کند و با نتیجه خوب یا بد انتخابش روبرو شود.

۳. میل به کسب درآمد

چرا کودکان باید کارآفرینی یاد بگیرند؟

زمانی که پولی را به عنوان عیدی، هدیه تولد یا بدون دلیل به کودک می‌دهید. این توقع را در او ایجاد می‌کنید که همیشه منتظر باشد کسی به او پول بدهد. درحالی‌که، باید اجازه دهید لذت کسب درآمد را تجربه کند. هنگامی که کودک خودش درآمد داشته باشد، قدر آن را بیشتر می‌داند.

هنگامی که کودک مبلغی را از والدین یا مادربزرگ و پدربزرگش دریافت می‌کند. اولین فکری که به ذهنش می‌رسد، این است که چگونه آن را خرج کند. اما، هنگامی که آن پول را با تمیز کردن برگ‌های باغچه یا کارهایی از این قبیل به‌دست می‌آورد قدرش را می‌داند.

در این شرایط حفظ تعادل در دادن پول به کودک را فراموش نکنید. با آموزش سواد مالی به کودکان و ارتقا هوش مالی در آن‌ها می‌توانید کودک را برای مدیریت زندگی‌اش در آینده آماده کنید.

۴. آشنایی با فروش کالا

آشنایی کودک با نحوه خرید و فروش کالا به این معنا نیست که بخواهید کودک را تبدیل به یک فروشنده کنید. بلکه، این فعالیت با این هدف انجام می‌شود که کودک هم نحوه مذاکره با مردم را یاد بگیرد. هم با صنعت خرید و فروش آشنا شود.

فروش شامل، چانه زدن با مشتری، متقاعد کردن او و در نهایت خرید کالا است. با این روش کودک می‌آموزد که چگونه بتواند افراد را متقاعد کند. ارزش زمان و چیزهای اطرافش را بیشتر بداند. مهارت‌های مالی و عزت نفسش تقویت شود.

۵. آموزش خدمات مشتری

فروش کالا و خدمات پس از فروش دو نکته مهم در موفقیت یک کسب‌وکار و مشتری مداری هستند. بعد از اینکه فرد توانست مشتری را قانع کند که از محصولاتش تهیه کند. اکنون مسئولیت او شامل حفظ مشتری، راضی نگه داشتن او و تحقق آنچه به او قول داده‌ است می‌شود. 

برای اینکه بتوانید این موضوع را با کودک تمرین کنید. می‌توانید این بازی را در خانه اجرا کنید. یکی مغازه‌دار و دیگری مشتری شود. نقش خریدار و فروشنده و خدمات مشتری را با کودک بازی کنید. سپس، نقش‌ها را باهم جابجا کنید. مشاغلی چون صندوقداری می‌توانند خدمات مشتری را به‌خوبی آموزش دهند و جرقه کارآفرینی را در بچه‌ها ایجاد کنند.

۶. تحمل سختی

والدین تحمل دیدن رنج فرزندشان را ندارند. اما، گاهی این رنج‌ها و تحمل سختی‌ها برای رشد شخصیت کودک مفید است. کودک باید یادبگیرد که هیچ چیز ارزشمندی به‌آسانی به‌دست نمی‌آید و باید برای رسیدن به آن زحمت کشید. نباید به خاطر سختی مسیر ناامید ودلسرد شده و از ادامه کار منصرف شد.

بهتر است به کودک بیاموزید که چگونه در شرایط سخت اوضاع را مدیریت کند. او باید یاد بگیرد سرسخت باشد و تا رسیدن به هدف از هیچ تلاشی دریغ نکند. این به نفع خود کودک است. نه تنها او را برای زندگی در آینده و داشتن یک حرفه آماده می‌کند. بلکه،  از او فردی مسئولیت‌پذیر  می‌سازد.

اجازه دهید کودک شکست را تجربه کند. او را تشویق کنید تا بعد از هرشکست دوباره تلاش کند. این کار باعث می‌شود کودک در مقابل ناملایمت‌های زندگی سرخم نکند. برعکس، بتواند به‌راحتی شرایط را مدیریت کند.

فراموش نکنید که شما همیشه در زندگی آن‌ها نخواهید بود. پس باید فرزندتان را به‌نحوی تربیت کنید که قوی و شجاع باشد. شاید یکی از دلایل اینکه چرا کودکان باید کارآفرینی یاد بگیرند همین باشد!

۷. تقویت اعتمادبه‌نفس کودک

اجازه دهید کودک نظراتش را بیان کند و بتواند تصمیم بگیرد. با دادن استقلال به کودک می‌توانید اعتمادبه‌نفسش را تقویت کنید.

۸. پرورش خلاقیت در کودکان

پرورش خلاقیت در کودکان

خلاقیت توانایی تبدیل تخیل به واقعیت است. برای اینکه کودک بتواند مسائل متنوع را حل کند و موفق شود باید ذهنی خلاق داشته باشد. او به عنوان یک کارآفرین همیشه با مسائلی مواجه خواهد شد که برای حل آن‌‌ها به راه حلی خلاقانه نیاز دارد.

کارآفرین باید هوشیار بوده و ذهنی فعال داشته باشد تا بتواند نیاز افراد را تشخیص بدهد. برای آن راه حلی پیدا کند و راه حلش را بتواند بفروشد. از این طریق می‌تواند کارآفرین موفقی باشد و کسب‌وکارش را راه بیاندازد.  

بازی‌های کامپیوتری و بازی های تیمی و خلاقیت عامل محرک خلاقیت در کودکان  هستند. برای پرورش خلاقیت در کودکان بهترین کتاب های خلاقیت برای کودکان را مطالعه کنید.

۹. آموزش همدلی به کودک

همدلی مهارتی پیشرو در کارآفرینی است. آموزش همدلی به کودکان کار دشواری نیست. تنها کافی است بتوانید بین آنچه کودک هنگام مواجه شدن با یک موضوع احساس می‌کند و آنگونه که عمل می‌کند ارتباط برقرار کنید. هرچه زود همدلی را در کودک پرورش دهید تاثیر بیشتری بر او خواهد داشت.

۱۰. آموزش رهبری کردن به کودکان

یکی از ویژگی‌هایی که باعث موفقیت، محبوبیت و پذیرفته شدن یک کارآفرین می‌شود این است که رهبر باشد نه رییس! رهبر به‌گونه‌ای رفتار می‌کند که الهام‌بخش کارمندانش باشد. به آن‌ها انگیزه می‌دهد و در مواقع لازم اطلاعات لازم را به کارمندانش آموزش می‌دهد.

برای اینکه کودک این خصیصه را به‌خوبی بیاموزد باید خودتان الگوی خوبی برای او باشید. می‌توانید او را تشویق کنید که در بازی‌های تیمی شرکت کند. حین بازی رفتار آن‌ها با سایر بچه‌ها را بررسی کنید.  اگر حین بازی دچار مشکل شدند مداخله نکنید. اجازه دهید کودک خودش ماجرا را حل‌و‌فصل کند.

در پایان

کارآفرین فرد عجیب و غریبی نیست. او فردی معمولی اما، مشتاق است که منتظر کشفیات جدید نمی‌ماند. تمایل دارد خودش چیزهای تازه را امتحان کند و وارد گود شود. اما، چرا کودکان باید کارآفرینی را یاد بگیرند؟

راب کینگینز، موسس و مدیرعامل Yellowbrick اینگونه به این سوال پاسخ می‌دهد. او می‌گوید:

طبق آنچه دریافتیم اگر شور و اشتیاقی را در کودک شعله‌ور کنید، او حتما به دنبال شکوفایی آن خواهد رفت. حتما خودش را در آن مسیر پیدا خواهد کرد و تا به موفقیت دست پیدا نکند کوتاه نمی‌آید. این همان ماهیت اصلی کارآفرینی است.

راب کینگینز، موسس و مدیرعامل Yellowbrick

سوال‌های پرتکرار

چرا کودکان باید کارآفرینی یاد بگیرند؟

کارآفرینی مهارت‌های بسیاری را به کودک می‌آموزد. مهارت‌هایی چون اعتمادبه‌نفس، تحمل سختی، نحوه فروش، حل مسئله، خلاقیت، تعیین هدف، همدلی و رهبری در این دسته قرار می‌گیرند. اما، این ویژگی‌ها تنها به این موارد محدود نمی‌شود. اجازه دهید بچه‌ها خودشان تصمیم‌گیری کنند.

چرا کارآفرینی را باید آموزش داد؟

آموزش کارآفرینی کودکان را وادار می‌کند تا به دنبال حل مسائل بروند. خلاقانه فکر کنند. با دیگران تعامل و همدلی داشته باشند. ریسک‌پذیر شوند. شکست را به عنوان بخشی از رشد خود بپذیرند و ارتباط بین کار سخت و موفقیت را درک کنند.

مزایا و مضرات کارآفرینی چیست؟

کارآفرین به‌دنبال آرزوهایش می‌رود و برای رسیدن به آن‌ها تلاش می‌کند. نقش رهبری را برای دیگران ایفا می‌کند. اما، مسیری سخت و پرمسئولیت را باید طی کند. درآمد همیشگی و به‌طور منظم ندارد. ساعات کار مشخصی ندارد. استرس بسیاری را باید تحمل کند. اگر ذاتا انسانی باشد که از هدایت دیگران لذت نمی‌برد نمی‌تواند کارآفرین موفقی باشد. اما، در کنار تمام این‌ها نهایتا با کمی تلاش و تحمل سختی به موفقیت دست پیدا می‌کند.

نکات طلایی

  • کارآفرینی کودک را برای زندگی شغلی در آینده آماده می‌کند.
  • کارآفرینی خلاقیت، ریسک‌پذیری، تحمل سختی، رهبر بودن، حل کردن مسائل، تعامل، همدلی و اعتمادبه‌نفس را در کودک تقویت می‌کند.
  • کارآفرینی هدفمند بودن را به کودک می‌آموزد. هدفمند بودن باعث می‌شود کودک انگیزه پیدا کرده و در مسیر درست حرکت کند.
  • جامعه برای رشد کردن به کارآفرین احتیاج دارد.

برچسب‌ها:

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

آموزش طرز فکر کارآفرینانه به کودکان در ۵ روش

آموزش طرز فکر کارآفرینانه به کودکان در ۵ روش

کودکان اغلب مانند یک کارآفرین عمل می‌کنند. اگر وسیله‌ای را در اختیارشان قرار دهید سعی می‌کنند نحوه استفاده از آن ابزار را کشف کنند. اما، نکته مهم این است که چگونه این نبوغ ذاتی را بتوانیم در آن‌ها پرورش دهیم. در این مقاله در ۵ روش آموزش طرز فکر کارآفرینانه به کودکان را بررسی خواهیم کرد.

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید