خرداد ۲۳, ۱۴۰۰

فواید نجاری برای کودکان چیست؟

توسط | خرداد ۱۶, ۱۴۰۰ | تفریح و سرگرمی

فواید نجاری برای کودکان

کودک برای حضور در جامعه و رشد عاطفی و اجتماعی باید بتواند مهارت‌هایی را کسب کند. نجاری یکی از روش‌هایی است که می‌توان به کمک آن این مهارت‌ها را در کودک پرورش داد. در این مقاله فواید نجاری برای کودکان، نکات ایمنی هنگام کار و ایده‌هایی برای نجاری کردن را بررسی خواهیم کرد.

فهرست

فواید نجاری برای کودکان

نجاری فعالیتی بسیار غنی است که مهارت‌های مختلفی را در خود می‌گنجاند. در دنیای امروز که کودک قبل از راه رفتن، کار با گوشی‌های هوشمند را یاد می‌گیرد. نجاری فرصت مناسبی را برای پرورش مهارت‌های مختلف در او فراهم می‌کند. هم‌چنین، می‌تواند ساعاتی او را از تلفن و بازی‌هایی ویدیویی دور کند.

نجاری به کودک کمک می‌کند تا کار با ابزار واقعی و استفاده از مواد طبیعی را تجربه کند و بتواند وسایل خانه را تعمیر کند. تعمیر و استفاده از وسایل قدیمی درس خوبی در زمینه احترام به طبیعت و تغییر فرهنگ مصرف‌گرایی به کودک می‌دهد. درنتیجه، به او کمک می‌کند تا به‌فکر نجات زمین نیز باشد.

اهمیت شناخت مواد طبیعی در یادگیری و رشد کودک تاثیر بسزایی دارد و رابط بین کودک با طبیعت است. موضوعی که درک و توجه به آن برای آینده زمین امری حیاتی است. 

بو و لمس چوب، صدای اره و چکش همگی تجربه شگفت‌انگیز و کاملا متفاوتی برای کودک به‌همراه می‌آورد. توجه کودک را به‌خود جلب می‌کند. باعث می‌شود کودک هنگام کار با چوب، اره و چکش از ماهیچه‌های خود استفاده کرده و مهارت های حرکتی او تقویت شوند.

ازآنجایی‌که، هنگام نجاری کودک باید همزمان از دستانش نیز استفاده کند و قطعات چوب را برش زده و آن‌ها را به‌هم متصل کند. هماهنگی چشم‌ها و دستانش افزایش می‌یابند. اگرچه که انتظار می‌رود فواید نجاری برای کودکان به کار با دست، ساخت‌وساز و خلق ایده جدید معطوف شود. اما، در حقیقت تحول واقعی کار با چوب در درون کودک رخ می‌دهد و به رشد فردی او منجر می‌شود. فواید نجاری برای کودکان به‌طور خلاصه شامل موارد زیر است.

 • تقویت مهارت‌های حرکتی
 • افزایش صبر و تداوم 
 • تمرکز
 • همکاری و کار گروهی
 • رشد مهارت‌های شناختی
 • رشد عاطفی و اجتماعی
 • تقویت درک ریاضی کودک
 • هماهنگی چشم و دستان
 • چالاکی
 • حل مسئله
 • تفکر خلاق
 • نقش آفرینی
 • قوه تخیل
 • استقلال و اعتماد

ایمنی محیط کار هنگام نجاری

شاید والدین با شنیدن اسم نجاری نگران صدمه دیدن فرزندشان شوند. اما، با رعایت نکات زیر می‌توان محیطی ایمن را برای کودک ایجاد کرد.

لازم نیست کودک از همان ابتدا با اره برقی کار کند. می‌تواند با وسایل ساده‌تر مانند چوب، کاغذ سمباده و پتکی کوچک و سبک شروع کند. سپس، کم‌کم که کار با چوب و استفاده از ابزار را یاد گرفت، می‌تواند کارهای سخت‌تر و پیچیده‌تری را انجام دهد. یعنی با رعایت ایمنی از ابزار حرفه‌ای‌تری استفاده کند.

کودکان کمتر از ۳ یا ۴ سال بهتر است با ابزار پلاستیکی کار کنند. بعد از ۵ سال نیز می‌توانند از ابزار واقعی استفاده کنند.

کودک را با نحوه استفاده از ابزار نجاری آشنا کنید. درمورد نکات ایمنی که هنگام کار باید رعایت کند صحبت کنید. کودک را از خطرات سهل‌انگاری و بی‌توجهی به نکات ایمنی آگاه کنید. به آن‌ها هشدار دهید که اگر موارد ایمنی را رعایت نکنند، اجازه نجاری و کار با ابزار را ندارند.

فضای کافی برای کار با چوب را برای کودک درنظر بگیرید.

اگر خواستید از اره استفاده کنید، حتما از گیره نگهدارنده استفاده کنید تا چوب را ثابت نگه دارد.

از میخ‌هایی استفاده کنید که از ارتفاع چوب بلندتر نباشند.

می‌توانید از حفاظ‌هایی استفاده کنید که بین انگشت کوچک و میخ قرار می‌گیرد و مانع از آسیب رسیدن به کودک می‌شود.

۴ ایده‌ برای نجاری برای کودکان

ابتدا بهتر است کودک قبل از شروع نجاری با چوب و خواص آن آشنا شود. اگر برایتان مقدور است با کودک به دل طبیعت بروید تا بیشتر با درختان انس بگیرد. درختان را بو کند. چوب‌ها را لمس کند و با بافت انواع چوب آشنا شود. به این شیوه هم او را با طبیعت آشنا می‌کنید. هم کودک می‌تواند اتفاقی فراموش نشدنی را تجربه کند. برای تهیه ابزار نجاری نیز می‌توانید به وب‌سایت دیجی کالا مراجعه کنید.

۱. ساخت حروف الفبا

فواید نجاری برای کودکان، ساخت حروف الفبا

به این روش می‌توانید با یک تیر دو نشان بزنید. هم حروف الفبا را به کودک بیاموزید. هم کودک را با نجاری آشنا کنید.

برای شروع می‌توانید وسایلی مانند چکش مخصوص کودک، پیچ گوشتی، میخ بلند و کوچک و کاغذ مقوایی تهیه کنید. حروف الفبا را روی کاغذ مقوایی رسم کنید. آن را بر روی یک بلوک چوبی قرار دهید تا کودک با کمک چکش میخ‌ها را روی نقاطی که حروف نوشته شده بکوبد. برای اینکه مقوا ثابت بماند، می‌توانید با پیچ گوشتی آن را بر روی تخته چوبی پیچ کنید.

هنگامی که کودک با روند کار آشنا شد، می‌توانید نام کودک را بر روی مقوا بنویسید تا کودک اسمش را با میخ طراحی کند.

۲. پیچ و مهره

بازی با پیچ و مهره

فواید نجاری برای کودکان متناسب با فعالیت‌های مختلف تغییر می‌کند. یعنی در واقع هر بازی یک بعد از شخصیت و مهارت‌های بالقوه کودک را می‌تواند پرورش دهد. در بازی پیچ و مهره مهارت های حرکتی و هماهنگی دست و چشم‌ها در کودک تقویت می‌شود. کودک می‌تواند با مفاهیمی چون بزرگ، کوچک، بلند، کوتاه و متوسط آشنا شود و همکاری و کار گروهی را یاد بگیرد.

برای شروع تنها کافی است یک تخته چوبی، پیچ و مهره و آچار تهیه کنید. تعدادی پیچ را روی تخته چوبی پیچ کنید. چند مهره را در اختیار کودک قرار دهید تا با کمک آچار مهره‌ها را مانند تصویر محکم کند. این فعالیت دستان کودک را برای نوشتن در آینده آماده می‌کند. در مجموع تمام ویژگی‌های یاد شده مهارت‌های مهمی را در کودک پرورش می‌دهند.

۳. تار عنکبوت

فواید نجاری برای کودکان، ژئوبرد تار عنکبوتی

با کمک چند رشته نخ کاموایی، چند میخ، یک قطعه چوب و چکش می‌توانید یک صفحه هندسی یا تار عنکبوت بسازید. ابتدا، با مداد نقاطی را که می‌خواهید میخ‌ها در آنجا قرار بگیرند بر روی تخته چوبی علامتگذاری کنید. به کودک کمک کنید تا میخ‌ها را با چکش بر روی آن نقاط بکوبد. سپس، نخ کاموایی را به‌دور میخ‌ها بپیچد تا طرحی چون تار عنکبوت ایجاد شود. اگر نخ کاموایی در دسترس نبود می‌توانید از کش نیز استفاده کنید.

۴. مهر چوبی

مهر چوبی

طبیعت بسیار الهام‌بخش است. با کمک چند قطعه چوب می‌توانید مهر یا تمبر چوبی بسازید. تنها کافی است، یک قطعه چوب ضخیم، اره، کاغذ سمباده، چکش، میخ، پیچ و مهره تهیه کنید.

قطعه چوب ضخیم را با کمک اره به چند قطعه ۱۲ سانتی‌متری کوچکتر برش بزنید. با کمک کاغذ سمباده سطح بالایی،اطراف و سطح پایینی آن را صیقل دهید تا صاف و یکدست شود. یک مهره کوچک را بردارید. آن را بر روی قطعه چوبی که سمباده کشیده‌اید قرار دهید. با چکش بر روی مهره بکوبید تا نقش آن روی چوب حک شود.

 این کار را تا جایی ادامه دهید که سطح چوب پر شود. در این حالت تمبر ما آماده است. شما می‌توانید از وسایل دیگری برای ساختن تمبرهای متنوع استفاده کنید.

در پایان

نجاری دنیای کودک را متحول می‌کند. هنگامی که کودک وسیله‌ای را می‌سازد احساس مفید بودن و غرور می‌کند. این حس توانمندی و موفقیت به رشد کودک کمک می‌کند و اعتمادبه‌نفسش را افزایش می‌دهد.

 فواید نجاری برای کودکان بسیار است و می‌تواند کودک را برای زندگی در آینده آماده کند. کار با چوب شرایطی را برای کودک فراهم می‌کند تا بدون اینکه احساس کند که در میدان رقابتی قرار گرفته است بتواند مفاهیم بسیاری را یادبگیرد. در عین حال، قوه تخیل و مهارت‌هایش نیز به‌طور همزمان پرورش یابد.

سوال‌های پرتکرار

فواید نجاری برای کودکان چیست؟

نجاری مهارت‌های پایه و مختلفی را در کودک پوشش می‌دهد. کودک را با ساخت‌وساز و صرفه‌جویی آشنا می‌کند. در یک کلام می‌توان گفت، نجاری درس زندگی است.

پیش‌نیاز کار با چوب چیست؟

ازآنجایی‌که، فرد نجار باید بتواند قطعات چوب را برش بزند و آن‌ها را جابجا کند. می‌توان گفت که نجاری نیازمند قدرت بدنی قوی است. اما، در مورد نجاری برای کودکان می‌توان فعالیت‌هایی را متناسب با توانایی کودک انتخاب کرد. یا در این مسیر به کودک کمک کرد.

آیا نجاری برای کودکان خطرناک است؟

با استفاده از وسایل مخصوص کودک و رعایت نکات ایمنی می‌توان کودک را از خطرهای احتمالی در امان نگه داشت.

 نکات طلایی

 • نجاری خلاقیت را در کودک بیدار می‌کند.
 • به کمک نجاری مهارت حل مسئله، تفکر ریاضی، کاوش علمی، آشنایی با تکنولوژی و میزان درک کودک از جهان اطرافش افزایش می‌یابد.
 • نجاری به رشد عاطفی، افزایش قدرت بدنی، درک همکاری، ارتباط و زبان کودک کمک می‌کند.

برچسب‌ها:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان

مقالات مرتبط

انواع بازی های حسی برای کودکان چیست و چرا مهم است؟

انواع بازی های حسی برای کودکان چیست و چرا مهم است؟

کودک از طریق حواس پنج‌گانه خود جهان اطرافش را جستجو کرده و با آن ارتباط برقرار می‌کند. بازی‌های حسی برای کودکان در هر سنی مفید هستند و می‌توانند حواس کودک را تحریک کنند و او را برای زندگی آینده آماده کنند.

از ما با خبر باشید

عضویت در خبرنامه کارپازل

با عضویت در خبرنامه کارپازل از آخرین اخبار ما مطلع باشید.

کارپازل را دنبال کنید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

این را به اشتراک بگذارید